РЕСПЕКТ! ГЛАВНИЯТ СЕКРЕТАР ГЕОРГИ КАНДЕВ В РЕФОРМАТА НА МВР: КРАЙ НА НЕРЕГЛАМЕНТИРАНИТЕ ИНФОРМАЦИОННИ ПОТОЦИ

Ангажиментът на главния секретар на МВР, главен комисар Георги Кандев, за преустановяване на нерегламентирания теч на информация към медийни структури, представлява решителна стъпка към възстановяване на институционалния интегритет и върховенството на закона. Дългогодишната практика в Югозападна България, при която оперативни работници и разследващи органи влизат в нелегитимни информационни взаимодействия с представители на медиите, не е просто етичен дефицит, а системен проблем с тежки юридически последици. Ние от „Топ Преса“ изразяваме своята категорична подкрепа за тази воля за реформа, тъй като вярваме, че партньорството между полицията и четвъртата власт трябва да се основава на прозрачност и обществен интерес, а не на корупционни зависимости между шефове на медии и служители на реда.

От експертно-юридическа гледна точка, подобни „диктовани“ течове на информация нанасят непоправими вреди върху досъдебното производство. На първо място, системно се нарушава следствената тайна, регламентирана в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), което често води до предварително предупреждаване на субектите на разследването и последващо унищожаване на ключови веществени доказателства. Публичното оповестяване на детайли от оперативната работа компрометира тактиката на разследването и може да доведе до процесуална недопустимост на събраните доказателства в съдебната фаза. Освен това, нерегламентираното изнасяне на данни грубо нарушава презумпцията за невиновност и правото на справедлив процес, което генерира сериозни правни и финансови рискове за държавата при последващи искове пред Европейския съд по правата на човека.

Мисията на „Топ Преса“ винаги е била в услуга на разкриването на обективната истина и подпомагане на разкриването на престъпления, а не в саботирането на правосъдието чрез задкулисни договорки. Считаме, че професионалното взаимодействие между МВР и медиите трябва да бъде единствено официално и регламентирано, за да се предотврати използването на институционален ресурс за частни и користни цели. В този смисъл, „Топ Преса“ ще положи максимални усилия да съдейства на ръководството на министерството, като предава директно наличната информация за подобни порочни практики, с цел пълното им овладяване. Подкрепяме действията на главен комисар Кандев като необходим акт на държавност, който цели да изкорени порочната симбиоза и да защити обществения интерес.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search