Тома Биков за опасната секта на Ивайло Калушев и нейните влиятелни последователи

Голяма част от тях имат сериозни икономически възможности и влияние в части от политическия и икономическия живот на страната – заяви депутатът от ГЕРБ-СДС

„Ако трябва да наречем нещата с истинските им имена, то групата около Ивайло Калушев е не просто секта, а е секта, която е опасна“ – това мнение изрази в личния си фейсбук профил депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков, видя БЛИЦ.

Освен това народният представител заяви, че в групата на т. нар. „лама“ са участвали доста повече хора, а „голяма част от тях имат сериозни икономически възможности и влияние в части от политическия и икономическия живот на страната“.

Ето какво още написа Биков по темата (БЛИЦ публикува думите му без редакторска намеса):

„По всички показатели в случая с „Петрохан“ става въпрос за секта в смисъла, в който определя това понятие Макс Вебер, а именно доброволна религиозна общност, която се е отделила от основното религиозно течение, претендира за по-чиста или по-автентична вяра и изисква строги правила и дисциплина от членовете си.

Припомням, че в хода на разследването стана ясно, че Ивайло Калушев първоначално е изповядвал тибетски будизъм, но по-късно се е отделил от това течение на будизма и е привлякъл към себе си собствени последователи.

По всичко изглежда, че тези последователи не се изчерпват само със загиналите край Петрохан, но в мрежата, доминирана от Калушев, косвено и пряко са участвали далеч повече хора. 

Голяма част от тях имат сериозни икономически възможности и влияние в части от политическия и икономическия живот на страната, като някои от тях са осигурявали средствата за дейностите, които е практикувала сектата на Калушев.

Тези мрежови връзки би трябвало да се изследват в дълбочина, за да стане поне отчасти ясно доколко това вярване и този светоглед са се материализирали в институционални позиции и решения.

Защото, ако трябва да наречем нещата с истинските им имена, то групата около Ивайло Калушев е не просто секта, а е секта, която е опасна. Това не е пресилено определение на фона на шестте трупа край Петрохан и Околчица“.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

blitz.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search