В Гоце Делчев не се предвижда увеличение на такса „Битови отпадъци“

Гоце Делчев не се предвижда увеличение на такса „Битови отпадъци“, съобщиха от общинската администрация. Предложението ще бъде разгледано на заседание на Общинския съвет на 22 декември, като при одобрение от съветниците размерът на таксата ще остане без промяна през 2026 г. Определянето на такса „Битови отпадъци“ през 2026 г. ще се извършва по досегашния ред – върху данъчната оценка на недвижимите имоти за физическите лица и върху по-високата стойност между данъчната и отчетната стойност на имотите за юридическите лица.

Не се предвижда промяна в промила за изчисляване на таксата. Общият размер на разходите за услугите по чл. 62 от Закона за местните данъци и такси възлиза на 3 327 411 лева, посочиха от Община Гоце Делчев. Средствата са предвидени за събиране, транспортиране и третиране на битовите отпадъци, както и за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване. И през 2026 г. община Гоце Делчев ще продължи работата по внедряването на нова система за управление на отпадъците на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“.

Системата ще работи чрез умни контейнери с чип, които ще измерват количеството смесени отпадъци, генерирани от всяко домакинство, като таксуването вече няма да бъде обвързано с данъчната оценка на имота, а с реалното количество отпадък.

От Общината посочиха, че с индивидуални кофи с чип вече са оборудвани домакинствата и бизнеса в селата Брезница, Борово, Баничан и Господинци.БТА

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search