Скандал в с. Падеш! Лекарката освободи кабинета си, болни хора върнати обратно

Благоевградското село Падеш настръхна, след като посред бял ден лекарският кабинет, в който се приемат пациенти, беше спешно освободен по нареждане на общинското ръководство. Причината – по предложение на кмета Методи Байкушев сградата подлежи на събаряне.

Проблемът обаче е, че Община Благоевград не е осигурила никаква алтернатива – нито помещение, в което лекарят да продължи работа, нито място за съхранение на медицинската документация. В резултат, десетки жители на Падеш, включително възрастни и хронично болни хора, остават без достъп до медицинска помощ.

Сцените в центъра на селото бяха показателни – местни жители помагаха на притеснената лекарка да изнесе инвентара и архивите от кабинета, докато пациенти, дошли за преглед, бяха отпращани.

Хората са категорични, че това е пореден пример за липсата на планиране и отговорност от страна на кмета Методи Байкушев и администрацията му. „Как може да се разрушава работещ лекарски кабинет, без предварително осигурена нова база? Това е безхаберие, което засяга здравето на хората“, коментират жители на Падеш.

 

Местните се питат още – кой ще поеме отговорност, ако хора от селото останат без достъп до медицинска помощ? И кой контролира решенията, взети в центъра на общинската власт?

„Някога Падеш беше едно от най-благоустроените села в България – с изградена канализация и активен обществен живот. Сега сме свидетели на пълна разруха и управленско бездействие“, казват жители, недоумяващи защо общината не е потърсила конструктивно решение, преди да вземе решение за събаряне.

Случаят с лекарския кабинет в Падеш се превръща в символ на управленската некомпетентност и липсата на грижа към малките населени места, които системно остават в периферията на вниманието на местната власт в Благоевград.

Селото е с население от около 600 души, които се питат дали ще трябва да пътуват до Благоевград за медицинска грижа.
Затварянето на кабинета е във връзка с проекта на община Благоевград да изгради дома за пълнолетни с деменция в селото. По време на обсъждането на подробния устройствен план на сесия преди години имаше серия коментари. Беше представена и подписка от жителите на селото, с която те изразят нежеланието си да се строи домът. Кметът на Благоевград Методи Байкушев обаче защити проекта, като сподели, че той има важно социално значение. Той предвижда да бъдат изградени 3 нови сгради в двора на Дом за пълнолетни лица с деменция „Св. Мина“ в село Падеш.

3,8 млн. лв. ще струва дострояването на Дома за хора с деменция в с. Падеш, община Благоевград търси строител

Зданията ще отговарят на всички съвременни изисквания, съгласно заложените социални стандарти. Тогава беше коментирано, че съществуващата сграда ще бъде ремонтирана. Предвижда се обособяване на Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и техните семейства. Също услуга по заместваща грижа, насочена към потребители, които ползват социалната услуга временно. В двора на комплекса ще бъде оформено и парково пространство.

В Падеш на нокти заради разширяването на Дома за хора с деменеция, кметът: Слага се кръст на детска площадка, не сме съгласни
На сесия през септмеври 2024 г. кметът на Падеш Александър Стаменов донесе подписка срещу проекта

Кметът на Благоевград Методи Байкушев бе категоричен, че модернизирането на социалната услуга по никакъв начин няма да засегне нито намиращия се в близост лекарски кабинет, нито детската и спортна площадка в съседство. За реализиране на проекта се очаква от държавата да бъдат отпуснати около 4 млн. лева.

Скандал в с. Падеш! Лекарката освободи кабинета си, болни хора върнати обратно
Скандал в с. Падеш! Лекарката освободи кабинета си, болни хора върнати обратно
Скандал в с. Падеш! Лекарката освободи кабинета си, болни хора върнати обратно
Скандал в с. Падеш! Лекарката освободи кабинета си, болни хора върнати обратно
{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search