Градът, който доскоро беше достъпен за средната класа, вече се превръща в луксозна зона за избрани. Общината вдига такси, наемите растат, а туристите се отдръпват.

Все по-скъпо е да живееш и да почиваш в Кавала

Градът Кавала вече не е онзи достъпен пристан за средната класа от Балканите. Цените растат във всички посоки – наемите, храната, сметките и туристическите услуги. От 2026 г. влиза и 50% увеличение на таксата за пребиваване, което ще вдигне допълнително цените на хотелите и квартирите. Решението на общината има за цел да покрие разходите за чистота, инфраструктура и охрана. Но на практика натискът ще бъде върху бизнеса и гостите. Хотелиерите вече предупредиха, че по-евтините дестинации като Керамоти, Александруполис и дори южните български курорти ще спечелят от този отлив.

Собственик на малък хотел в Неа Перамос казва: „Българите и сърбите, които идваха редовно, вече питат за Керамоти. Тук всичко поскъпна, дори чадърът на плажа е 15 евро.“

В същото време, само на 200 километра северно – в България, почивката все още излиза осезаемо по-евтино. На южното Черноморие – от Созопол до Ахтопол – хотелите със същата категория предлагат нощувки между 90 и 120 лв, докато в Кавала средната цена вече надхвърля 140 лв.

Сравнение на основни разходи (лято 2025)

Показател Кавала (Гърция) Созопол (България) Александруполис (Гърция) Приморско (България)
Нощувка, 3★ хотел 70 € (~140 лв) 100 лв 65 € (~130 лв) 85 лв
Кафе в заведение 4 € (~8 лв) 3,20 лв 3,5 € (~7 лв) 2,80 лв
Обяд за двама 40 € (~80 лв) 60 лв 38 € (~76 лв) 52 лв
Чадър и шезлонг 15 € (~30 лв) 12 лв 12 € (~24 лв) 10 лв
Наем на апартамент 600 € (~1170 лв) 700 лв 500 € (~975 лв) 600 лв
Средна заплата 750 € (~1460 лв) 1900 лв 800 € (~1560 лв) 1700 лв

Разликите са ясни. Цените в Кавала вече се доближават до тези в България, но доходите на местните гърци остават по-високи, а стандартът на услуги – по-добър. Плажовете са поддържани, улиците чисти, а сигурността по-висока.

В България почивката излиза по-евтино, но компромисът е видим – шум, презастрояване, лош паркинг и често некачествено обслужване.

Икономисти от Солунския университет коментират, че „Кавала влиза в преход към по-луксозен модел туризъм, докато България остава масовата алтернатива“. В същото време българските туристи, които традиционно запълват гръцките квартири, усещат напрежението в джоба си. За едно семейство с две деца седмица в Кавала вече струва около 1400 евро, докато аналогична почивка в Приморско излиза под 900 лв.

Но разликата не е само в цената. Гърците получават повече от парите си – чиста вода, добре организирани плажове, ред, спокойствие. Българинът плаща по-малко, но често се бори с хаос, мръсотия и неработещи институции.

Затова изборът вече не е само икономически. Той е между спокойствието и компромиса. Кавала става все по-скъпа, България остава по-достъпна, но нито едната, нито другата страна предлага перфектен баланс. Кавала залага на качество и устойчивост, България – на количество и оборот. Победителят ще е този, който разбере, че туристът не иска просто легло и чадър, а усещане, че парите му имат смисъл.

НЕЩАТА СЕ ПРОМЕНЯТ СЕРИОЗНО И ТОП ПРЕСА ПОКАЗВА ТОВА:

Община Кавала прие решение да увеличи с 50% таксата за пребиваване, която се заплаща от туристите в хотелите и квартирите. Мярката влиза в сила от началото на 2026 г. и вече предизвика остри реакции сред собствениците на места за настаняване, ресторантьори и местни предприемачи.

Решението беше прието с аргумента, че приходите от таксата ще бъдат насочени към поддръжка на инфраструктурата, плажовете и общинските услуги, които се натоварват през туристическия сезон. Според управата на Кавала разходите за почистване, охрана и транспорт нарастват всяка година, а настоящата такса не отразява реалните нужди на общината.

Хотелиерите обаче предупреждават, че увеличението идва в момент на насищане на пазара и ще удари директно по конкурентоспособността на региона. Представители на Асоциацията на хотелиерите в Кавала заявиха пред местните медии, че „още едно повишение на разходите ще насочи туристите към по-евтини дестинации като Александруполис или островите с по-ниски общински налози“.

Малкият бизнес също реагира остро. Собственици на квартири и семейни студия коментират, че новата ставка ще трябва да бъде калкулирана в цените на нощувките, което ще намали резервациите извън високия сезон. „Ние не сме Санторини, а регион, който живее от постоянни гости от България, Северна Македония и Сърбия. Тези хора броят всеки евроцент“, заяви пред kavalanews.gr собственик на апартаменти в Неа Перамос.

Местният туристически сектор настоява за по-гъвкава система, при която размерът на таксата да зависи от категорията на обекта и сезона. Според тях фиксираното повишение е несправедливо, защото натоварва малките хотели със същия процент като големите вериги.

Икономисти обаче отбелязват, че решението може да има и положителен ефект, ако средствата бъдат реално инвестирани в подобряване на услугите и инфраструктурата. Кавала е ключов входен пункт за остров Тасос и Източна Македония, а подобрени пътища, чисти плажове и сигурност ще повишат стойността на дестинацията в дългосрочен план.

Кметът на Кавала защити мярката с думите, че „туризмът трябва да допринася устойчиво за развитието на града“. Той подчерта, че приходите от таксата ще се използват само за туристически проекти и ще бъдат публично отчетени.

Все пак остава въпросът дали решението няма да отблъсне туристите от Балканите, които традиционно запълват хотелите в региона. Ако летният поток спадне, приходите може да се стопят още преди да бъдат събрани.Кавала залага на повече пари от по-малко туристи. Хотелиерите предупреждават, че това е опасна игра на ръба между устойчивост и самоубийство на пазара. Туризмът е гръбнакът на региона и всяко движение в цените може да предизвика ефект на домино в целия Източномакедонски бряг.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search