Множество летни пожари у нас: Съвети за превенция и реакция
Над 90% от горските пожари в България са следствие от човешката дейност. Секунда невнимание може да причини унищожението на гори, развивали се в продължение на десетилетия, дори векове, да погуби много диви животни и да увреди тежко екосистемите.
Разрастването на пожарите е бързо, овладяването им – трудно, а възстановяването след тях изисква много време, усилия и средства. Разбира се, най-добре би било да има възможно най-малко пожари. За тази цел обаче всички ние като граждани трябва стриктно да спазваме мерките за превенция. След възникване на горски пожар пък ключови са бързото сигнализиране и правилното поведение, чрез което да опазим себе си и други.
В този материал обобщаваме важни препоръки за превенция и реакция при горски пожари.Съвети за превенция на горски пожари
1. Не палете огън на открито, особено в периодите на висока пожарна опасност!
Припомняме, че паленето на огън на открито и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии е забранено. WWF България ви призовава изобщо да не палите огън на открито през целия пожароопасен сезон (1 април – 31 октомври)!
2. Не забравяйте, че паленето на стърнища е престъпление! То е категорично забранено, както и паленето на суха растителност и отпадъци.
3. Не хвърляйте фасове от цигари и кибритени клечки в горски и тревисти местности, включително през прозорците на автомобили. Отделяйте ги и ги прибирайте в подходящ съд.
4. Пазете запалки и кибрити далеч от деца.
5. Не пускайте пиратки, бомбички, фойерверки и други пиротехнически изделия. Освен че носят риск от пожар, те създават и огромен стрес за дивите животни.
6. Не оставяйте бутилки и стъкла в гората или в полето – те могат да имат ефект на лупа и да възпламенят сухи треви.
7. Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри, и снабдени с пожарогасители. Избягвайте паркирането след дълго шофиране върху сухи треви, защото може да се възпламенят от капещо горещо масло и други течности, особено при по-старите автомобили.
8. Ако сте на къмпинг или излет, не оставяйте уреди (включително лампи) без надзор. Не напускайте мястото, преди да сте се уверили, че няма опасност от възникване на пожар.
9. Не препоръчваме да изгаряте растителни отпадъци в частни дворове. Не забравяйте, че огънят може за секунди да достигне съседни къщи, постройки, насаждения, гори.
10. Забранено е разчистването чрез изгаряне на отпадъци, включително сухи клони и треви, в горски участъци! То трябва да се извършва само чрез събиране, окосяване и извозване на определени за това места.
11. Споделете тези съвети с ваши близки, познати, съседи. Подчертайте пред тях, че е критично важно мерките за превенция на горски пожари да се спазват. Съвети за реакция при горски пожари
При съмнения за пожар сигнализирайте на 112. Снимка: НАДРБ
1. Ако видите дим, пламъци или имате каквито и да било съмнения за възникване на пожар – незабавно се обадете на телефон 112! Не разчитайте, че друг ще го направи.
2. При обаждането дайте максимално точни насоки и ориентири за мястото и дали има пострадали или застрашени хора. Дори ако за пожара вече е съобщено, всяка допълнителна информация може да е полезна, като например цвят и размер на димния стълб, забелязани дейности в района и т.н.
Ако се окажете в близост до горски пожар:
3. Запазете спокойствие и подайте сигнал на телефон 112.
4. Бързо напуснете района. Винаги се движете в посока, обратна на вятъра.
5. Ако огънят се приближи опасно, насочете се при възможност към голяма открита площ с малко растителност (скалисти местности, ливади). Потърсете естествени препятствия – просеки, пътища, поляни или други голи места. При възможност се движете покрай водоеми. Използвайте водата – намокрете дрехите и тялото си или се потопете в нея.
6. Помнете, че пожарът се разпространява по-бързо нагоре по склоновете – от ниските части към върха, отколкото надолу.
7. Покрийте откритите части на тялото си. Поставете навлажнена кърпа или парче плат пред устата и носа си.
8. Опитайте да стоите ниско над земята, където въздухът е по-чист, и да се придвижвате приведени.
10. Пазете дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствени материи. Ако се запалят, легнете на земята, покрийте лицето си с ръце и се търкаляйте.
11. Пазете се от падащи дървета и внимавайте да не стъпите в горяща пепел. Нагорещеният терен може да разтопи подметките на обувките ви.
12. Само ако горящата площ е малка и няма да поемете излишен риск, можете да се опитате да потушите пожара сами, като използвате връхна дреха или сноп начупени клони, за да удряте пламъците.
Ако сте в населено място, близо до което има пожар:
13. Следвайте инструкциите на пожарната и органите на реда. Отнасяйте се сериозно към сигналите и указанията на институциите.
14. Ако се налага евакуация, не я отлагайте. Напуснете мястото по посочения от органите на реда маршрут, без отклонения.
15. Стойте далеч от района, докато отговорните институции не обявят, че е напълно безопасно да се върнете. Не пренебрегвайте препоръките им. Възможно е на място да има скрити опасности като падащи дървета или тлеещи огнища.
Be the first to leave a review.