Въвеждането на еврото може да отслаби влиянието на некоректните търговци, но само с помощта на потребителите
Въвеждането на еврото в България е възможност за преформатиране на пазара, при което добросъвестните търговци да спечелят и това да е в полза на потребителите. Коментарът е на основателя на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Институциите предупреждават какви проверки ще извършват и дават възможност за подготовка. Търговците имат възможност да се нагодят към новите условия и да печелят клиенти с лоялност. Потребителите също трябва да знаят правилата, да са активни и да упражняват граждански контрол с ежедневния си избор и сигнали при нарушения.
Руменова коментира идеята потребителите да могат да проследяват цената по цялата верига – от самото начало до регала в магазина. Тя е скептична, че това ще помогне на хората. По думите и те се интересуват не толкова от това колко и какви надценки са калкулирани, колкото от крайната цена, която ще заплатят и която могат да сравнят с крайните цени на други търговци, измежду чиито оферти могат да изберат най-изгодната. „Известно е, че търговците на едро предлагат стоките си на други търговци при различни условия, в зависимост от направените между тях договорки, като във всеки конкретен случай може да има различен брой прекупвачи и пр.“, посочи експертът. Според нея, допълнителна редица от цени само още ще усложни етикета, който е сега заблуждава потребителите.
Непознаването на закона и може би съзнателни недобросъвестни действия на някои търговци подвеждат потребителите и на този етап, когато двойното обозначаване на цените все още не е задължително. „При намаление от 8 август задължително ще трябва да има три цени, а още сега понякога се поставят четири, което прави етикета много по-сложен и може да обърка потребителите. Законът не изисква подобно нещо.“, даде пример Руменова. Освен това, червен етикет с две цени с много малък шрифт на валутите – в лева и в евро, на този етап създава впечатлението, че има намаление. Такъв сигнал вече е постъпил в „Ние, потребителите“ от дама, която е закупила козметика заради „отстъпка“, която на практика не съществува.
„Не е необходимо разписаните в Закона за въвеждане на еврото в България разпоредби относно обозначаването на цените да влязат в сила, за да бъдат санкционирани търговците, които и към момента с действията си заблуждават потребителите.“, счита Руменова. С оглед на постъпващите сигнали, тя е на мнение, че хората се заблуждават предимно от начина на представяне на цените и условията върху етикетите. Затова изричното въвеждане на последователност при изписването на двете валути – първо в лева и след това в евро, изглежда ненужно предвид наличната формулировка: „по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение“ – текст, който реферира към разпоредбите в Закона за защита на потребителите за нелоялните търговски практики. От 2026 г. ще трябва да е обратното – първо евро, после – левове. Ако стойността е изписана с много големи цифри, а валутата – много дребно, това може да заблуди. Един закон не може да обхване всички житейски ситуации.
Важно хората да знаят къде да адресират сигналите си, за да не се налага препращане между институциите и загуба на време. По закон контролните органи трябва да извършат проверка и да върнат отговор в рамките на месец, но този срок е твърде дълъг. Нужни са по-бързи действия, за да се констатира нарушението, за което потребителят е сигнализирал.
Информационната кампания трябва да бъде разяснителна, а посланията – насочени към различните групи и да дават отговори на въпросите, които вълнуват всяка от тях.
Be the first to leave a review.