Внимание: Лятото чука на вратата, а с него и новите онлайн измами с квартири фантоми в Гърция!

Всичко изглежда добре докато не се направи плащането, а после изведнъж комуникацията прекъсва

 

С наближаването на летния сезон и мечтите за слънчеви плажове и синьо море, зачестяват и рисковете от попадане в клопката на онлайн измамници. За съжаление, тази година отново ставаме свидетели на нова, добре отработена схема за фалшиви почивки в Гърция, която цели да източи пари от нищо неподозиращи летовници.

Още по-тревожното е, че често зад тези схеми стоят дори и наши сънародници, които се възползват от доверието и желанието на хората за достъпна ваканция. Бъдете бдителни – примамливите оферти с твърде добри цени често са първият сигнал за измама.

Става въпрос за наемане на ваканционни имоти, апартаменти или къщи през социалните мрежи. При тази измама конкретно зад примамлива оферта с хубави снимки на вили и морски брегове и на щастливи хора с големи усмивки се крие фалшив профил. Цената и условията на обявата са повече от добри и не е трудно да се хванеш. За резервация отсреща обаче ти искат капаро, а остатъкът от сумата ще платите уж на място.

Получавате по мейла IBAN. Всичко изглежда добре докато не се направи плащането, а после изведнъж комуникацията прекъсва. Телефоните не отговарят, профилът на измамника също изчезва, показа проверката ни.

Внимание

За измамата вече предупредиха в големите фейсбук групи като „Кулата Промахон“ и още няколко, като вече има и ужилени. Опитахме се да се свържем с един от пострадалите, но той предпочете да запази анонимност. В този случай са платени 1000 евро „капаро“.

Как действат?

Една от примамливите  оферти пуснати  в социалните мрежи е била придружена със снимки на луксозна вила с 5 спални, която се предлагала за 300 евро на вечер или близо три пъти под цената на подобен имот. Менте наемодателката искала от клиента депозит от 25% от цената. Комуникацията се случвала на развален български, но веднага след плащането тя изчезвала.

В друг подобен случай отново жена на средна възраст с гръцко име предлага подобна оферта. И тя поискала  25% капаро за резервация, като обаче не показала имота. Казала единствено, че ще прати локацията след плащането. Подведената клиентка обаче усеща измамата и не плаща.

Опит 

Хора с дългогодишен опит в туристическия бранш коментираха пред нашата медия, че това са отдавна отработени схеми, които периодично се появяват. Изглеждат правдоподобни и докато хората се усетят, измамниците духват с парите.

За да избегне такива удари върху имиджа, Гърция въведе много изисквания към самите платформи. Собствениците се регистрират и получават идентификационен номер АМА. Целта е да се гарантира истинността и въведе контрол върху паричните потоци и собствеността, и данъците. Ако обявата не притежава такъв номер, вероятността да попаднете на измамник е много голяма.

Адвокатите

Адвокати запознати с подобни измамни схеми препоръчват наемащите ваканции през социални мрежи да дебнат за няколко детайла. Първо, дали обявата има АМА номер, второ, по никакъв начин да не се плаща към сметки, които са в банки извън Гърция или България. Това са сигнали, че може би нещо не е наред.

Сигурност

За разлика от обявите в социалките, публикациите в големите платформи като Booking и AirBnb са далеч по-сигурни. Компаниите проверяват автентичността на обявите и имотите и правят инспекции. Освен това в повечето европейски държави те дават данни директно към властите, така че там измамите са почти невъзможни.

Според източник през годините е имало много опити за измами от страна на непочтени собственици или дори клиенти, но с времето те са сведени до минимум, като в момента опитите са предимно на кокошкарско ниво.

Почивка от реклама в социалните мрежи е като хвърляне на пари през прозореца… 

Плащането на хотелска стая или вила, открита случайно в реклама в социалните мрежи, е като хвърляне на пари, завити във вестник от прозореца. Това коментира директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов по повод зачестилите измами с имоти, отдавани под наем в Гърция.

Той посочи, че у нас такива случаи няма повече от 10 години. Причината е, че има достатъчно платформи, които проверяват обявите за отдаване на стаи и къщи за гости дали са реални, както и банковите сметки на собствениците им. Затова е добре хората да не се подлъгват от ниските цени, а да търсят възможности за настаняване в лицензираните търсачки, посочи експертът.

Дирекция „Киберпрестъпност“: Проверявайте, преди да платите 

Зададат ли се летни и зимни отпуски и празници, зачестяват измамите с оферти в интернет. Затова и от дирекция „Киберпрестъпност“ в ГДБОП отправят апел към всички потребители на социални мрежи да проверяват внимателно, преди да си въведат данните от банковата карта.

„Хората губят по няколкостотин лева. Често с приближаване на коледните и новогодишните празници ежедневно имаме жертви на измами и със запазване на вили, пътувания в чужбина. Там също трябва да се внимава и да се правят резервации от наложили се платформи и компании, за които има отзиви. Независимо дали е стока или услуга, е добре хората да направят кратко проучване за дадения сайт или фирма. Отнема 2-3 минути в интернет”, отчитат експертите.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search