Неврокопският ансамбъл: Зовът на предците за бъдещето на фолклора
От 1946 г. до днес – една славна история, която не бива да позволяваме да бъде забравена. Време е да възродим живия дух на нашия фолклор.
Създаден първоначално като ансамбъл „Яне Сандански“, Неврокопският ансамбъл за народни песни и танци не е просто културна институция. Той е жива легенда, вековен пазител на автентичния български фолклор и гордост за поколения жители на Гоце Делчев и целия неврокопски край. Основан през далечната 1946 година като самодеен ансамбъл при читалище „Просвета“, той бързо се превръща в емблема, пренасяща магията на българския дух през времето и пространството.
Една история на величие и отдаденост
Пръв художествен ръководител на ансамбъла е Зафир Кънчев, който полага основите на едно невероятно пътешествие. Ансамбълът, съставен от женски хор, оркестър от народни инструменти и танцова група от жени и мъже под ръководството на Тодор Червенков, бързо се прославя. Оркестърът, характерен с преобладаващите си тамбури, но и с участието на кавали, гайда, гъдулки, дайрета и тъпан, създава уникален звуков колорит, изцяло отразяващ богатството на местния фолклор. През годините музикални ръководители като Златко Коцев, Александър Кокарешков, Иван Кавалджиев, Илия Манолов, Костадин Руйчев, и особено Запрю Икономов, оставят трайна следа в развитието и успеха на ансамбъла.
Именно бай Запрю Икономов, роден в неврокопското село Ловча на 20 април 1929 година, посвещава дълги години като самодеец, а от 1979 година до края на живота си – като главен художествен ръководител. Неговият принос е толкова голям, че през 1999 година Община Гоце Делчев го удостоява със званието „почетен гражданин“ „за големия принос в съхраняване и популяризиране фолклора на Неврокопския край“.
От местната сцена до световните подиуми
Ансамбълът първоначално използва чистите форми на местния фолклор, но впоследствие разширява репертоара си с по-разнообразен материал. До 1962 година сбирката от текстове на народни песни надхвърля 2000, което показва дълбочината и мащаба на тяхната работа. Неврокопският ансамбъл заема важно място в културния живот на областта и изнася концерти в цяла България.
Цифрите говорят сами за себе си: към 2024 година ансамбълът е изнесъл над 4000 концерта пред повече от 4,5 милиона зрители! Световната сцена е познавала неговата магия – задгранични турнета в Полша, Унгария, Югославия, Македония, Русия, Латвия, Украйна, Гърция, Италия, Канада, Холандия и Египет.
Признанието за високия професионализъм не закъснява: Първенец на Националния преглед на художествената самодейност (1949), носител на втора награда от Първия републикански фестивал, отличен с орден „Кирил и Методий“ I степен, със званието „Представителен ансамбъл“ и с други държавни и международни отличия.
Бай Запрю Икономов, който ни напусна на 30 януари 2015 година, без съмнение би бил дълбоко натъжен от днешната реалност.
Днес, Неврокопският ансамбъл е изправен пред сериозно изпитание. Тревожни сигнали сочат, че броят на активните танцьори е рехаво малък, а някогашният жив интерес към народните танци и към ансамбъла запада. Дори самото ръководство открито признава този спад. Този проблем не е просто на една група, а симптом, който може да доведе до загубата на едно безценно културно наследство. Бай Запрю Икономов и всички основатели заслужават да видим ансамбъла отново във вихъра си.
Призив за действие: Да възродим нашата гордост!
Медийна група Топ Преса изразява своята дълбока признателност към всички самодейци – малки и големи, които с всяко изпълнение пазят и предават магията на българския дух! Благодарим ви за труда, емоцията и любовта към изкуството! Сега е моментът да действаме! Нека не позволяваме историята да остане само в миналото. Всеки от нас може да допринесе за възраждането на Неврокопския ансамбъл.
Разказвайте! Споделяйте тази история, говорете за величието на ансамбъла. Подкрепяйте! Посещавайте изяви, разпространявайте информация в социалните мрежи.
Включете се! Ако имате страст към фолклора, потърсете връзка с ансамбъла. Вашият талант е важен!
Насърчавайте! Запишете децата си на народни танци. Те са бъдещето и надеждата. Неврокопският ансамбъл е жив символ, който заслужава да продължи да диша и да вдъхновява. Нека се обединим и покажем, че той не е просто спомен, а гордост, която ще пребъде!
Be the first to leave a review.