Загадъчни финансови дупки и непрозрачност тормозят регионалното радио, докато приходите се топят, разходите растат, а персоналът е съкратен без обяснения

Шокиращи нарушения в БНР-Благоевград: Къде отиват милионите държавни пари?

Общественото доверие към Българското национално радио – Благоевград търпи сериозен удар след разкритията на медийна група „Топ Преса“, базирани на финансови документи, получени по Закона за достъп до обществена информация. Докато националният бюджет за БНР нараства до над 66 милиона лева, местното поделение в Благоевград затъва в сериозни съмнителни практики, несъответствия и драматични спадове на собствени приходи.

Нарастващи разходи без контрол, съкращения и скрити задължения

За БНР предвидените за тази година средства са в размер на 66 132 500 лв., в това число по Закона за радиото и телевизията – 3 900 000 лв. За миналата година бяха записани 62 974 400 лв. За тази година при обсъждането на бюджета за култура генералният директор на БТА Кирил Вълчев  призова парламента да приравни възнагражденията в обществените медии с учителските заплати.

 

Българското национално радио (БНР) ще има бюджет от малко над 66.1 милиона лева за 2025 година. Това е увеличение от 2.7 милиона лева в сравнение с 2024 година. Този увеличен бюджет ще бъде използван основно за покриване на предвиден 5-процентен ръст на разходите за персонал. Бюджетът на БНР е одобрен от парламентарната Комисия по културата и медиите, всичко това бе съобщено след като бюджета бе приет.

В контекста на нарастващата нужда от прозрачност на публичните финанси обаче, финансовите отчети на Българското национално радио (БНР), включително регионалните му поделения като БНР-Благоевград, се оказват под лупата на обществото.

Неотдавнашно запитване по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), направено от медийна група „Топ Преса“, разкри данни, които повдигат сериозни въпроси относно ефективността на разходване на средства и адекватността на отчетността. Анализът на предоставените Баланс и Отчет за касово изпълнение на БНР-Благоевград за 2024 г. разкрива няколко тенденции и „съмнителни“ моменти, които будят тревога, особено предвид факта, че БНР е изцяло държавно финансирано от парите на данъкоплатците.

Основните данни и първите въпросителни:

На пръв поглед, Балансът на БНР-Благоевград към 31 декември 2024 г. показва, че счетоводно активите и пасивите са балансирани на стойност 3438 хил. лв. и дори завършва годината с минимален касов дефицит от едва 1 хил. лв., което може да се дължи и на закръгления.

Това обаче не означава, че финансовото състояние е безпроблемно. Напротив, зад тези числа се крият редица притеснителни тенденции.

Притеснителни тенденции и „скрити“ несъответствия:

Намаляващи собствени приходи: Отчетът за касовото изпълнение показва значителен спад в приходите от продажби на услуги, стоки и продукция – от 111 хил. лв. през 2023 г. на едва 88 хил. лв. през 2024 г. Това намаление с близо 20% е сигнал, че БНР-Благоевград изпитва затруднения в генерирането на собствени средства от търговска дейност, което го прави още по-зависимо от държавната субсидия. Възниква въпросът какви са причините за този спад и предприемат ли се мерки за диверсификация на приходите?

Нарастващи разходи за издръжка:

В същото време, разходите за издръжка на БНР-Благоевград са нараснали от 1157 хил. лв. през 2023 г. на 1254 хил. лв. през 2024 г. На фона на свиващите се собствени приходи, това увеличение на оперативните разходи е тревожно. Какви пера са довели до този ръст и налице ли е ефективен контрол върху разходването на средствата?

Драстично намаление на разходите за персонал: Едно от най-значимите пера е намалението на разходите за заплати и възнаграждения на персонала – от 166 хил. лв. през 2023 г. на 111 хил. лв. през 2024 г. Макар и да представлява „икономия“ на пръв поглед, толкова голямо съкращение може да е резултат от масови съкращения, намаляване на възнагражденията или натоварване на останалия персонал, което неминуемо би се отразило на качеството на работа, мотивацията на служителите и капацитета на радиото.

Увеличение на задълженията към бюджета и други краткосрочни задължения: Балансът показва увеличение на задълженията към бюджета (от 0 на 30 хил. лв.) и други краткосрочни задължения (от 3 на 20 хил. лв.). Това може да сигнализира за неплатени данъци или други начисления, които ще изискат парични потоци в бъдеще и могат да окажат натиск върху ликвидността.

Липса на пълна прозрачност за бюджетните трансфери: Най-голямата пречка пред пълния анализ на финансовото състояние на БНР-Благоевград е непълнотата на представения Отчет за касовото изпълнение. Въпреки че той демонстрира минимален касов дефицит, това е възможно само ако огромните държавни субсидии, които БНР получава като цяло, са покрили разходите.

Тъй като тези основни приходи (трансферите от централния бюджет) не са изрично видими в представената част от отчета, пълната картина на финансовите потоци остава замъглена.Това повдига въпроси за истинската финансова стабилност и зависимост от държавното финансиране.

Контекстът на цялото БНР: Тези локални „съмнения“ придобиват още по-голяма тежест, когато се погледне цялостният бюджет на БНР.

За 2025 г. са предвидени колосалните 66 132 500 лева, като 3 900 000 лева от тях са по Закона за радиото и телевизията. Тези огромни суми, които се финансират изцяло от данъкоплатците, налагат изключителна прозрачност и отговорност при тяхното разходване. Когато дори на ниво регионална структура като БНР-Благоевград се наблюдават неясни тенденции в управлението на собствените приходи и разходите, това хвърля сянка върху управлението на цялата национална медия.

Заключение: Предоставените финансови отчети на БНР-Благоевград, макар и счетоводно балансирани, съдържат редица тревожни сигнали за намаляващи собствени приходи, растящи разходи за издръжка и съществени съкращения на разходите за персонал. Липсата на пълна прозрачност относно основните бюджетни трансфери допълнително засилва тези опасения.

Фактът, че официалният сайт на БНР има секция „Прозрачно управление“ и предоставя „Дневни отчети“, показва желание за отчетност. Въпреки това, информацията от официалния сайт на БНР, която показва данни за заплати и възнаграждения на персонала на БНР-Благоевград в размер на 10 770,93 лева (нетна сума) за двама души за ограничен период през 2025 г., буди сериозни въпроси. Тази сума, макар и за различен период, е изключително висока на месечна база в сравнение с цялогодишните 111 000 лева, отчетени като разходи за персонал в годишния отчет за 2024 г. Това поражда фундаментални съмнения относно достоверността на отчетените разходи за персонал и общата прозрачност, тъй като предполага или изключително високи индивидуални възнаграждения, или непълнота на данните в годишния отчет. Тези огромни суми, предвидени за БНР като цяло (над 66 милиона лева), финансирани от данъкоплатците, налагат изключителна отчетност. Недостатъчно прозрачните бюджети,  заедно с тези несъответствия, подчертават спешната нужда от по-задълбочен одит и гарантиране на пълна и ясна информация за това как се разходват публичните средства в Българското национално радио.

Въпросите, повдигнати от анализа на бюджета на БНР-Благоевград, са само върхът на айсберга и подчертават нуждата от по-задълбочен одит и по-голяма прозрачност в управлението на публичните медии. Данъкоплатците имат право да знаят дали техните пари се използват ефективно и отговорно.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search