Кметът Николай Георгиев: Чести празник, Кресна! Честит празник на славянската писменост, българската просвета и култура
Уважаеми дейци на културата, просветата, образованието и науката в община Кресна,
Уважаеми съграждани,
Скъпи българи,
Повече от столетие българският народ отдава на 24 май своята заслужена почит на първосъздателите, на Славянските първоучители, братята Кирил и Методий, на техните пресвети ученици, опазили славянското писмо и книги и на хилядите знайни и незнайни герои на словото и духа, отдали живота си в дан на великохуманната кауза:
Да имаме правото да сме равни с другите!
Да създаваме самобитна култура на нашия си, прекрасен, роден език!
Да няма малки и големи народи в приноса им за съкровищницата на световната цивилизация!
Да няма богоизбрани или мразени от Бога народи, както проповядвали триезичниците!
Но, струва ми се, най-важното било да не останем слепи и глухи за божественото слово, претворило ни в народ на духа и на огнения меч.
Скъпи съграждани,
Празникът на славянската писменост, българската просвета и култура носи през вековете пламъка на величието, разгорял се още по времето на Първото българско царство, на неговите велики владетели и книжовни школи, които превърнаха съществуващото българско държавно образование от многоплеменен съюз с тежки вътрешни противоречия в еднонационална държава. И основната заслуга за този стратегически успех, опазил ни в годините на робството, имат Православието и буквите, нашето родно „А, Б“. Защото, както отбелязал Константин Кирил Философ в своя знаменит дебат със защитниците на триезичната „ерест“: „Ако се моля на непознат език, духът ми се моли, а умът ми остава безплоден.“, сиреч, не мога да съм в единение с моите братя по дух и съдба.
Днес, когато свеждаме глави в знак на синовна почит и благоговеем пред великото дело на Славянските първоучители, нямаме много поводи за гордост. Децата ни растат в агресивна среда, която изхвърля родините букви от употреба, езикът е вулгарен, често примитивен и склонен към профанизация. Стоките и услугите, които купуваме или ни предлагат, като правило тикат напред друг език, чужд за нашата езикова норма, писмовна традиция и български дух. Странен, почти болезнено непонятен е този нездрав стремеж да се отказваме от родните букви и език. Вземаме в дълг от нашите наследници правото да унижаваме българското слово и така ги лишаваме от досега с духовната съкровищница на предците ни. Лишаваме ги от неизчерпаемото богатство на българския език, което Дядо Вазов ни закле още през 1883 г. да пазим и развиваме. Помните ли?
Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не – за ядове отровни.
…
Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколенье;
ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.
Пловдив, 1883
Празник е и сме заслужено горди с постигнатото, но нека не забравяме, че ние сме наследници на първопроходците и имаме за свещен дълг да пазим богатата традиция, красотата и божествения промисъл на българското слово и език.
Чести празник, Кресна,
Честит празник на славянската писменост, българската просвета и култура!
Be the first to leave a review.