Сигнали за корупция и безкрайни рокади в управлението хвърлят тъмна сянка върху Националния ни парк

Сенчести пътеки в сърцето на Рила: Взема ли рушвети шефът на Национален Парк „Рила“ за разрешителни за офроуд и гонки с АТВ-та в парка?!

Национален парк „Рила“ – символ на българската природна красота и биоразнообразие, май е на път отново да бъде разтърсван от скандални твърдения и тревожни тенденции в управлението си. След години на нестабилност и чести смени на ръководни кадри, сега отново се появяват сериозни съмнения породени от сигнали за корупционни практики, свързани с разрешаването на забранени дейности в парка – офроуд и гонки с АТВ-та.

Според различни източници, съществувала схема, при която настоящият шеф на Национален парк „Рила“ срещу заплащане „затваря очите“ пред навлизането на мощните машини в защитената територия. Тези източници твърдят още, че определени лица и групи, занимаващи се с офроуд и АТВ туризъм, плащат рушвети, за да получат негласни „разрешения“ за своите авантюри в парка.

„Виждаме ги постоянно – реват с АТВ-тата, газят пътеки и поляни, където е забранено. И никой не ги спира. Говори се, че си плащат на шефа, за да могат да си правят каквото искат“, споделил един от източниците, работещ в близост до парка. Друг източник, запознат с вътрешните процеси в управлението, потвърждавал за „неофициални договорки“ и „премълчани разрешения срещу облага“.

Напомняме, че в националните паркове обаче е забранено движението, паркирането и престоят на моторни превозни средства, включително мотоциклети, АТВ и УТВ, без разрешително от дирекцията на парка, извън определените и обозначените за тази цел пътища.

Даже напротив, в парковете би трябвало да се  насърчава предимно пешеходният туризъм, като е задължително всички посетители да се придържат към обозначените туристически маршрути, за да не се увреждат природните местообитания…Би трябвало, но явно не се прави.

От началото на 2024 г. едно от най-честите нарушения на територията на НП „Рила“ е именно нерегламентираното движение на моторни превозни средства, в частност АТВ-та и  кросови мотори.

Нарушителите се движат в големи групи, преминават с висока скорост по труднодостъпни терени и почти винаги отказват да спрат за проверка от служителите на парковата охрана и контрол. Преди последния инцидент от 20 октомври миналата година, в който за щастие бяха установени и в последствие глобени голяма група от хора, са установени и санкционирани и други трима нарушители за нерегламентирано движение на кросови мотори в защитената територия.

А колко обаче не са? Тези тревожни твърдения и въпроси идват на фона на хронична нестабилност в ръководството на Национален парк „Рила“.

„Тук ви представяме моменти от една офроуд експедиция през най-високата българска планина Рила. Проявата временно замести състезанието „Ком – Емине” и бе организирана от представители на два от най-активните офроуд клубове в страната – Варненският и Софийският.

Маршрутът преминава по част от т.нар „Кайзеров път”, преминаващ през най-високите части на Рила планина, включително през защитена вододайна зона около язовир „Бели Искър” и Националния парк „Рила“.  За целта месеци преди това са получени съответните разрешителни, а маршрутът на офроудърите е предварително подготвен, включително с помощта на GPS, а на определени участъци е поставена маркировка от ленти.“, се казва в една от обявите, които предлагат офроуд.

Получени разрешителни от кой?! Напомняме, че през последните години паркът е свидетел на множество рокади и смени на директори, често съпроводени от скандали и обвинения в неефективно управление.

Хронология на управленската нестабилност:

Честите смени на ръководството неминуемо водят до липса на дългосрочна стратегия за управление на парка и непоследователност в прилагането на политиките за опазване на околната среда. Всеки нов директор често е идвал със собствени виждания, което е създавало хаос и е затруднявало ефективната работа. Примери, колкото искате….

В Дирекция Национален парк Рила (ДНП Рила) през февруари 2023година на позицията встъпва Красимир Андонов. Андонов постъпва на служба в ДНП Рила още през 2002 г., заемал различни експертни длъжности, като през 2010 г.-2013 г. и 2015-2022 г. е заемал длъжността директор на ДНП Рила. Завършил е магистратура в ПУ Паисий Хилендарски, Пловдив, със специалност Биология и химия.

През 2018госдина обаче, бе на пангара поради установени нарушения в плановете за паша. През 2022година идва и изненадващата рокада, от която става ясно, че  освобождават директора на Национален парк „Рила” Красимир Андонов. Заповедта за освобождаването му от поста идва от Министерството на околната среда и водите. По интересното обаче е кой го замества…а именно Владимир Милушев.

Твърденията, че Министерство на околната среда и водите се е превърнало в една огромна държавна неправителствена организация се оказват абсолютно верни. Както по върховете на държавата, така и в тогавашното министерство, назначения се правят само на хора от приятелско- семеен кръг. Всички твърдения, че тогавашните управляващи спазват законите и са почтени се оказват заблуда, защото действията им показват друго.

Още лятото на същата 2022 година, гръмва скандала, че Милушев е назначен без никакъв конкурс, факт, който дори самият той признава.

Назначен неотдавна( началото на март 2022г.)  директор на един от Националните ни паркове е уличен в конфликт на интереси. Оказа се, че Благоевградчанинът Владимир Милушев е встъпил в длъжност в НП „Рила“ по време, в което е бил управител на неправителства органицзация – клон „Беласица“, която е била приближена до тогавашното  ръководство на Министерство на околната среда и водите, Българска фондация „Биоразнообразие“. Тя пък е част от казионната коалиция „За да остане природа в България“.

Представляващ фондацията бе Петко Цветков, бивш съпредседател на ПП „Зелените“, заедно с екс министъра Борислав Сандов.

Владимир Милушев е бивш служител на Природен парк „Витоша“, по време на управлението на Тома Белев, който е тогавашен зам.- министър на екологията. Белев също бе в несъвместимост, защото, когато е назначен е бил председател на Асоциация на парковете в България.

Така в продължение на 6 месеца като директор, Милушев е освобождавал хора и е назначавал само зелени екоактивисти от казионната коалиция „За да остане природа в България“ и е издавал разрешителни в ущърб на парка. Поради всички тези тези причини той е освободен на 14 октомври 2022 г. от поста.Малко по-късно обаче на поста се връща екс директора на парка- Красимир Андонов.

Сега, на фона на тази вече разклатена основа, все по-често се появяват и сериозните твърдения за корупция. Ако тези сигнали се окажат верни, това би представлявало не само грубо нарушение на закона, но и предателство към националното богатство на България. Офроудът и гонките с АТВ-та нанасят непоправими щети на крехката екосистема на Рила, унищожават растителност, плашат животни и замърсяват въздуха и почвата. Въпросът, който неизбежно възниква, е дали компетентните органи ще се самосезират и ще извършат обстойна проверка на тези тревожни твърдения. Необходимо е да се установи истината и ако има виновни, те да бъдат подведени под отговорност.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search