Позор за Велинград: Докато Септември кипи от вода, Коев оставя СПА столицата на сухо – Къде е провалът? ВИДЕО
Звучи парадоксално, но дори в курорта Велинград, наричан СПА столицата на Балканите, от край време проблемите с водата са тежки и не им се вижда краят.
Докато в община Септември кметът Васка Рачева не просто обещава, а ДЕЙСТВА, пускайки топлата минерална вода свободно по улиците и в домовете на гражданите, във Велинград, обявява за СПА столица на Балканите, картината е трагична. Тази нощ Септември демонстрира нагледно своето природно богатство, скрито десетилетия наред, докато Велинградци тънат в постоянен воден режим и недостиг.
Защо тази безпрецедентна разлика между две общини, които би трябвало да са пример за управление на водни ресурси?
Кметът на Велинград, Костадин Коев, носи лична отговорност за този абсурден парадокс! Докато в Септември местното ръководство заявява твърдо: „Минералната вода ще се предоставя с предимство за нуждите на местното население пред тези за промишлени и икономически цели!“, във Велинград години наред наблюдаваме точно обратното.
„Вода има предостатъчно за всички!“ – казват от кабинета на кмета в Септември, където 7000 къщи могат да бъдат захранени, а само 1500 са обитаеми. Очевидно е, че проблемът не е в липсата на ресурс, а в престъпно некадърното и безотговорно управление на този ресурс от страна на Коев и неговата администрация.
Къде отива минералната вода във Велинград? Отговорът е ясен и горчив: потъва в бездънните джобове на алчни инвеститори и собственици на хотели, които години наред черпят неправомерно и безконтролно, докато обикновените граждани нямат и капка за основни нужди. Коев е позволил или активно е допринесъл за това безогледно разграбване на обществено богатство.
В Септември кметът Рачева не само осигурява вода, но и стратегически планира: безплатна топлоенергия за всички детски градини, училища и обществени сгради, освобождавайки огромен финансов ресурс за инвестиции в материалната база. „За всеки частен дом, на който собствениците проявят интерес и поискат да се възползват ще бъде разрешено да се захранят от двата основни лъча минаващи през града. Условията и правилата ще са следните: Всеки потребител в рамките на една година няма да заплаща нищо за водоползването. Така нагледно ще може да се увери и прецени какво количество и с каква температура водата ще стига до дома му. След този пробен период топлата вода ще може да се ползва при следните утвърдените и обнародвани вече такси и условия:
За частни домове до 10 м³ на месец – 0лв (нула лева).
При потребление от над 10м³ месечно цената ще е 6,20 без ДДС лв/м³.
Еднократна такса за присъединяване 2000лв на абонат.“ , бе посочено от община Септември.
Това е пример за далновидно и социално отговорно управление, за което Коев може само да мечтае. Вместо да защитава интересите на своите граждани, кметът на Велинград е допуснал превръщането на „СПА столицата“ в синоним на воден дефицит и управленски хаос.
Как е възможно, питат се местните хора? При толкова водоизточници да има редовно безводие в града? От свои източници научихме някои интересни подробности, които вероятно са от значение за създалата се ситуация.
През пролетта на 2015 г., вследствие на обилно снеготопене се образува свлачище над м. Симеонови ливади, което компрометира около 2000 м. от довеждащия водопровод от водохващане “ Водев чарк”, разказва нашия източник. Водоподаването е било преустановено и са уведомени кмета, Общинския съвет, областния управител и Комисията по бедствия и аварии към МС. Тогавашното ръководство кани специалисти от “Геозащита” – Перник за да регистрират свлачището и външни специалисти, които обследват района на място и с дрон. Те са дали и становище какво трябва да се направи.
„Водохващане “Водев чарк” е едно от основните и е подавало голяма част от водата към ПСПВ, а в случаите когато водата от “Дюкера” е мътна, то е и единственото което захранва ПСПВ“, разказва нашия източник. Той споменава само, че и преди са правени ремонти от НЕК – Язовири и каскади и не е имало проблеми с дебита само от “Водев чарк” Велинград да не остава без вода.
В тази връзка нашия източник поставя няколко въпроса:
1. Правен ли е ремонт на довеждащия водопровод “Водев Чарк” и ако е правен, какво е извършено и на каква стойност?
2. Подава ли се в момента вода от там и какво количество?
3. Правен ли е сравнителен анализ на разходите по доставка и пречистване на водата от “Дюкера” и “Водев чарк”?
4. До кога “ВКТВ” ЕООД ще се управлява от ВрИД управители с партийно назначение? Кога ще бъде обявен конкурс?
Велинград заслужава повече от безхаберие и мълчание. Коев трябва да даде ясен отговор: Кога Велинград ще последва примера на Септември и ще осигури свободен и справедлив достъп до минералната вода за своите граждани, вместо да я превръща в привилегия за избрани? Този „водeн парадокс“ е не просто ирония, а показател за провала на едно управление!
Be the first to leave a review.