Възможността да се покажеш в най-скъпата рокля или да пристигнеш с най-шумната лимузина замества усещането за преход и постижение. И докато зрелостниците броят часовете до бала, родителите броят последните левове…

Парадът на суетата: Заем десет години за три рокли и един банкет- безумията на абитуриентите

Срещу думата „абитуриент“ в тълковните речници е записано: „Зрелостник, ученик, завършващ средното си образование и допуснат до зрелостен изпит“. На пръв поглед нищо особено, нали? Е да, ама не

 

Клаксони, балони, джипове, подаващи се от шибидаха пияни младежи… ех, балове! В България завършването на средното образование отдавна  е станал просто един  повод да си покажем рогата, копитата, роклите, колите….гърдите (новите-силиконовите)  или кой каквото си има. Официалното влизане в обществото на младите зрелостници е придружено с изблици, които са запазена марка за нашите географски ширини.

Като започнем с броенето от едно до дванадесет, придружено с звуци от тропическата джунгла и стигнем до това “кой колко е изпил“. През последните години от парад на младостта по времето на нашите майки, балът се превърна в парад на AMG-та, джипове и лимузини, с които зрелостниците държат да влетят в живота. Малцина осъзнават, че не е от съществено значение с каква кола сега ще се появиш на бала, а дали „на горния етаж“ притежаваш достатъчно, за да можеш да изградиш бъдещето си така, че един ден сам да можеш да си позволиш луксозен автомобил. Е, някои завършващи нямат чак толкова високи амбиции и не се блазнят от скъпите коли и лукса, затова залагат на трактори, Москвичи, каруци и ръчни колички.

В заветните нощи около двадесет и четвърти и двадесет и пети май, се сбъдват доста от желанията на вече мъртво пияните “мъже“, както и много от опасенията на майките на прясно завършилите абитуриентки. Но да не се шашкаме, това е част от целия панаир, на който ставаме свидетели ежегодно.

Да, съгласна съм, че завършването на средно образование е повод за празник, но някак си ми се струват прекалени тези крайни залитание на завършващите. И в отговор на въпроса какво всъщност са абитуриентските балове – парад на младостта или панаир на суетата, мисля че всеки сам за себе си може да прецени какъв минимален процент от цялото представляват наистина стилните визии, придружени със съответното поведение.

Типична гледка е напълно загубената женска красота под тонове грим, покатерена на 20 сантиметрови токчета. При някои млади дами пък явно критерият при избиране на подходяща бална рокля е максимална икономия на материал: “Ама маме, тази рокля не ми харесва, виж тя не подчертава тялото ми, прекалено е дълга, над бедрото ми е“.  А цената, няма смисъл дори да я коментираме. Заради подобен „стайлинг“ веднъж туристи от  Франция помислили група български абитуриентки за… сещате се какви.

Освен разходите за рокли, лимузини, куверти и певици, все повече родители стигат до крайности, за да сбъднат всяко капризно желание на дъщерите си, включително и естетични интервенции.

По данни на естетични клиники в София, Варна и Пловдив през пролетта на 2025 г. се отчита бум на процедури сред момичета между 17 и 19 години, като част от тях се извършват с изричното съгласие на родителите и дори се подаряват като изненада за бала. Най-честите желания са хиалурон в устните, ботокс в челото и поставяне на силиконови импланти, като пакетната цена за последното варира от 5500 до 12000 лв.„Имаме няколко майки, които теглиха кредити, за да подарят на дъщерите си силикон и бална рокля от известен дизайнер. Това вече е нормална практика“, споделят от частна клиника по пластична хирургия в столицата.

Според наблюденията, много момичета идват с предварително запазени часове още от януари и февруари, а някои настояват интервенциите да се случат „навреме за фотосесиите и TikTok“.

Така балът се превръща не просто в модно събитие, а в инвестиция във външност, понякога с цената на дългове и без дори да е навършено пълнолетие. Тенденцията поставя сериозни въпроси за ценностите, натиска върху младите момичета и ролята на родителите в тази надпревара за показност.

Показност-  едно перчене на пауна пред другите пернати. Което малко след абитуриентската еуфория излиза през носа. Един ден абитуриент = 4 години студент на домашна туршия с ракия. Малко сме като на голо дупе, чифте пищови. Отново казвам – няма лошо. Ако ни устройва да теглим кредити за един абитуриентски бал. Ако ни устройва да се катерим по шибидасите на разни луксозни, но чужди автомобили. Ако ни устройва да не мислим за утре. Няма лошо. Аз поне вярвам, че има и разумни млади хора (вярвам, защото познавам мнозина!), за които това е просто един хубав ден, един хубав празник. А на пауните, искам да припомня, че паунът е красив отпред, но отзад си е най-обикновен кокоши задник.

И да! Балът отдавна вече не е просто празник – той е индустрия, натиск, състезание по престиж. Възможността да се покажеш в най-скъпата рокля или да пристигнеш с най-шумната лимузина замества усещането за преход и постижение. И докато зрелостниците броят часовете до бала, родителите броят последните левове… или влизат в кредити, за да не се почувства детето им „по-назад“ от другите.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search