За първи път: Лъв XIV подкара папомобила през „Свети Петър“, Зеленски и Ванс са на площада
Reuters
Обредът включва няколко момента с дълбоко символично значение, включително тези, свързани с древните епископски инсигнии, свързани с Петър: Палиумът и Пръстенът на рибаря
Във Ватикана започна церемонията по инагуарцията на новия папа Лъв XIV.
Римският епископ Лъв XIV тържествено започва своето петрово служение като наследник на апостол Петър и следователно като пастир на Католическата църква. Както е обяснено от Службата за литургичните тържества на Върховния папа, обредът включва няколко момента с дълбоко символично значение, включително тези, свързани с древните епископски инсигнии, свързани с Петър: Палиумът и Пръстенът на рибаря.
Палиумът
Палиумът е литургично облекло, изработено от агнешка вълна. Той извиква образа на Добрия Пастир, който полага заблудената овца на раменете си, и напомня за тройния отговор на Петър на призива на Възкръсналия Господ да се грижи за Неговите агнета и овце.
Това е тясна лента, носена върху ризата, преметната около раменете. Тя има два черни висулки (отпред и отзад), шест черни копринени кръста – по един на всяка висулка и четири на кръглата лента през раменете – и е украсена отпред и отзад с три игли (aciculae), символизиращи трите пирона от разпятието на Христос, информира Vatican News.
Пръстенът на рибаря
Пръстенът на рибаря има специфичното значение на пръстен-печат, представляващ печата на вярата, поверен на Петър, за да укрепи братята си. Нарича се „Пръстенът на рибаря“, защото Петър, повярвал в словото на Исус, изтеглил мрежите на брега от лодката при чудотворния улов на риба.
На гроба на Свети Петър
Литургията започва в базиликата „Свети Петър“. Придружен от патриарсите на източните църкви, новият римски папа слиза до параклиса на гроба на Свети Петър, където спира в молитва и след това окажда мястото. Този момент подчертава дълбоката връзка между епископа на Рим и апостол Петър, който, заедно с много други християни, е свидетелствал за вярата с кръвта си близо до това място.
След това двама дякони вземат палиума, Пръстена на рибаря и книгата с Евангелията и продължават в процесия към олтара, поставен на мястото пред базиликата „Свети Петър“, на площада.
В портика на базиликата „Свети Петър“
Папа Лъв XIV се присъединява към шествието, докато се пее Laudes Regiae – литаниен химн – призоваващ застъпничеството на светите понтифици, мъченици и светци на Римската църква. От централната порта на базиликата виси гоблен, изобразяващ чудотворния улов на риба, изобразяващ диалога между Исус и Петър – централна тема в Литургията на Словото и по време на цялото тържество. Това е репродукция на фламандския гоблен, първоначално направен за Сикстинската капела по карикатура на Рафаело, която сега се съхранява във Ватиканските музеи.
Близо до олтара е образът на Дева Мария на Добрия Съвет от Марианското светилище в Дженацано.
Обрядът продължава с благословията и поръсването със светена вода, тъй като е неделя през Великденския сезон. След това се пеят „Слава“ и „Колекта“, които напомнят за плана на Отца да изгради Своята Църква върху Петър.
След това започва Литургията на Словото. Следват: Предоставяне на Петровите епископски знаци, Обряд на послушание, Евхаристийна литургия.
Заключителни обреди
Преди края на служението, Папата отправя кратко обръщение. След пеенето на Regina Caeli, той отправя тържествения благослов, пропит с библейските образи на лозата и лозето, приложени към Църквата. Той се моли Господ да „погледне“ и „защити“ лозата, която е засадил, и моли лицето Му на спасение да „огрее“ над всички.
Официални гости
На церемонията присъстват американският вицепрезидент Джей Ди Ванс, украинският президент Володимир Зеленски, германският канцлер Фридрих Мерц и други.
Очаква се десетки хиляди вярващи да станат част от богослужението пред базиликата „Свети Петър“, като там ще има и няколко хиляди служители в сферата на сигурността.
На събитието ще присъства и президентката на Перу Дина Болуарте. В миналото папа Лъв XIV, който е родом от САЩ, е служел като мисионер в Перу и има и перуанско гражданство.
Очаква се в кулоарите на интронизацията да бъдат проведени срещи между лидерите, пристигнали във Ватикана за церемонията.
Германският канцлер Фридрих Мерц планира да се срещне с канадския премиер Марк Карни преди богослужението. Вчера вечерта Мерц се срещна с италианския премиер Джоржда Мелони в Рим.
Правителствена делегация, водена от премиера на България Росен Желязков, присъства днес на тържествената литургия. В състава ѝ са включени и двамата вицепремиери – Атанас Зафиров и Гроздан Караджов.
За първи път с папамобила през площад „Свети Петър“
Папа Лъв XIV премина за първи път с папамобила през площад „Свети Петър“, преди интронизацията си, предаде Асошиейтед прес.
Той премина през площада, махайки към тълпата от папамобила, докато хората скандираха „Да живее папата!“.
Превод и редакция: БЛИЦ
Be the first to leave a review.