МЕГА СКАНДАЛ! Изплюха камъчето, искат Места за Пловдив….това ако се случи ще е равносилно на Смърт
От протестите на гръцките фермери през януари, нашата страна разбра, че е изтекла 60-годишната репарационна спогодба между България и Гърция за подаване на вода от река Арда за напояване на земеделските стопанства в областта Еврос в Гърция.
Гърция се надява да я поднови до месец май. Агенция „Ройтерс“ писа, че не е ясно дали ще бъде подновено, тъй като България също изпитва недостиг на водни запаси през летните месеци, и, че е от съществено значение България да задоволи преди всичко собствените си национални нужди от вода и след това нуждите на съседните държави.
Все по-често, спогодбите на България с Гърция за водите на Арда и Места предизвикват бурни дискусии, какъв е наистина обаче проблема?
Проблема между България и Гърция в областта на водите са такива, че няма баланс на интересите, няма взаимен интерес, няма равнопоставеност. България е горна страна по отношение на Гърция, както и на Турция- ние сме донор на вода. И нашите спогодби са подписани, така, че икономическите ползи да бъдат за Гърция изцяло по отношение на Места.
Такива са били част от репарациите навремето. Напомняме, че спогодбата за река Арда, която изтече миналата година е репарационна, България е плащала репарации на Гърция по споразумението Парижкия мирен договор в продължение на 60 години. Ние всяка години сме пускали на Гърция вода за напояване. Нещо повече, един от язовирите на каскада Арда буквално е работил за това гръцките земеделци да имат вода с която да напояват.
И тази спогодба изтече. Гърция е имала 60 години на разположение за да построи на своя територия малък язовир или изравнител, така,че да задържа водите от язовир Ивайловград напускат пределите на България.
И да ги пускат за напояване, когато гръцките земеделци имат нужда. Но Гърция това не го е направила. В същото време, към днешна дата гръцките фермери все по-често започнаха да блокират пътищата в Гърция, да протестират и да изискват от гръцкото правителство нова дългосрочна спогодба с България.
Нещо което България не може да си позволи.
Защото климата всяка следваща година се изменя, защото България е все по бедна на води , защото ние имаме не по-малко нужда от тези води и защото язовирите на всяка страна са построени първо за собствените нужди на собствената икономика.
От там идва и големият проблем.
В момента ние сме в ситуация в която, гръцкото правителство поставя въпроса за Арда като казват „Нашите земеделци имат нужда от вода за напяване“ и българското правителство отговори на това искане със сформиране на работна група за да се преговаря по нова спогодба за Арда, която е много важно да се знае от населението ни, че България не е длъжна да подписва, защото ние сме изплатили своите репарации. Ние имаме язовир, Гърция е трябвало да си построи свой язовир, при положение че тя е знаела, че спогодбата изтича, но тя така и не го прави.
Нещо повече, българската държава, вместо когато идват гръцките представители да представят въпроса за Арда, трябва да повдигнат и въпроса за спогодбата за Места, която НЕ СЕ изпълнява.
Защото има свързана спогодба за Места. Става въпрос за трите КПП-та, които Гърция не иска да пусне, тоест Гърция НЕ изпълнява спогодбата за река Места така, както трябва. Но, това разбира се, от Българска страна не е представено по този начин и от там идва големият проблем, защото има работна група, водят се разговори с Гърция за търговско споразумение за Арда,
Но какво правим със спогодбата за река Места? Какъв е проблемът с Места?
България подписва спогодбата за Места през 1996 година , като тя е за 35 години, и според тази спогодба България трябва да предостави на Гърция 29% от отока на река Места на базата на МИЛИАРД и половина m3 оток. В чл. 1 е записано, че тези 29% ще се изчисляват на базата на МИЛИАРД и половина m3 оток на Места, който оток забележете е за периода 1935- 1970 година! И знаейки, че този оток НЕ е реален към датата на подписване и, че той е силно завишен в ущърб на България, в чл.1 от спогодбата е записано, че до три години от подписването на спогодбата, този милиард и половина, ще бъде уточнен, ще бъде поправен, ще бъде записана нова цифра за задължението на България и след това на всеки 5 години, ще се актуализира. НО за съжаление И това не е направено.
Както и по-рано, в друг материал редакцията на информационна агенция Топ Преса ви разказа, че от водите на Места България използва само 10%.
Само 10%! 90% отиват в Гърция, и с водата на Места, Гърция произвежда ток. Техния язовир Тисаврос е 36км дълъг, той е по-голям от язовир Искър и неговата мощност е колкото цялата ни каскада Арда.
Тоест, България инвестира в залесяване, в гори, в опазване на горите, в наука за горите, в хора които се грижат за горите, но икономическите ползи от това са изцяло за гръцката страна. И големият проблем е, че България когато подписва спогодбата, всичките ни проекти, които са били за използване на водите на река Места на българска територия се замразяват- до ден днешен!
И затова преди да се подпише каквото и да било споразумение за Арда, трябва да бъде поставен въпроса и да се реши чл. 1 по спогодбата за Места. Тоест трябва да се свика постоянната българо-гръцка комисия, която за последен път е свикана април 2009 година.
Миналата година, НЕК са подписали временно търговско споразумение с управата на Източна Македония и Тракия, защото добросъседските отношения не могат да оставят земеделците на Гърция без вода за напяване, но те са имали една година, да поемат твърд ангажимент и да кажат, че имат нужда от още една или две години- нещо много краткосрочно, за да могат в това време да изградят ретензионен басейн на своя територия, за да може река Арда да работи, така като е проектирана.
Тя е проектирана за енергетика, тя е проектирана турбините да работя на пълна мощност през зимата, за да има ток когато ние имаме най-много нужда от ток, а не да държим язовирите пълни за да може лятото да пускаме вода за напояване.
Защото, Гърция иска регулирано изпускане на вода!
Тя не иска просто вода, когато нашите турбини се въртят, те искат водата, тогава когато гръцките земеделци имат нужда от напояване.
Няма случай в други държави, никъде по света, където язовир на горната страна да работи в подчинен режим за нуждите на долната страна. Това сме го търпели ние 60 години, платили сме си репарациите, нищо не може да ни задължи да продължаваме да го правим. Но тъй като ние сме съседи с Гърция, разбираме волята на българското правителство и на премиера Желязков да покаже добросъседски отношения, дипломация и разбиране. Да, но докога?
Затова нашият призив е, преди да се сложи подписа, под едногодишно или двугодишно споразумение за Арда, защото ние не можем да говорим за по-дълъг период от време в никакъв случай.
Преди да се положи подпис на Арда, трябва да се положи подпис от гръцката страна срещу отока на река Места по чл.1, който НЕ е МИЛИАРД и половина, а е не повече от 900млн. Това е и записано в плана за управление на речния басейн, и второто нещо е гръцкият министър-председател да си сложи подписът под документ в който се казва, кога се пуска пътят Рудозем- Ксанти.
Защото, той все още не е пуснат, а трябваше това да се случи най-късно 2006година. Освен подписите обаче, как може да се гарантира на народа в България, че няма 90% от водите да отиват в Гърция, това може ли да бъде гарантирано?
Отговорът отново е не. Защото има проекти, които отлежават още от 60-те години и НЕК иска да размрази. Това са стари проекти, които са за прехвърляне на водите на Места към Доспат и Въча и поречието на река Марица. Тоест, пак ще се ползват, но не от населението и за населението на България, а за нуждите на едни други хора.
Водата на Места обаче ни трябва и за напояване и за водоснабдяване, защото водата ни е дар Божии.
Be the first to leave a review.