Скандални факти! ШОК, УЖАС И ПОДИГРАВКА: Мечтаната „Френска борса“ = 24лв. на ден! ТОП ПРЕСА призовава: „Хора обжалвайте“
Припомняме, че казусът доби популярност с израза „френска безработица“, а законопроектът разгневи стотици жители на общините Гърмен, Гоце Делчев, Якоруда и Сатовча, които периодично заминаваха да работят във фермите и земеделските стопанства на големите европейски държави.
Казусът, станал печално известен като „френска безработица“ и разбунил духовете сред стотици жители на общини като Гърмен, Гоце Делчев, Якоруда и Сатовча, които традиционно търсеха препитание в европейските ферми, най-сетне достигна до фаза на изплащане. След повече от година на надежди и очакване, хората започнаха да получават обезщетенията си.
За съжаление, вместо обещаната „френска борса“, в банковите им сметки масово се превеждат суми, които мнозина определят като поредна подигравка.
В редакцията на медия „Топ Преса“, цял ден валят сигнали от разочаровани граждани, които вместо на мечтаните европейски стандарти, получават решения за обезщетения от порядъка на едва 24 лева на ден – сума, която трудно може да покрие дори елементарни нужди. Тази ситуация повдига сериозни въпроси относно справедливостта и адекватността на прилаганото законодателство, особено на фона на усилията на юрист като бившия кмет на Благоевград, адвокат Илко Стоянов, който от самото начало води битка за защита правата на засегнатите.
В тази връзка, редакцията на медия „Топ Преса“ отправяме категоричен призив към всички засегнати: „Хора, обжалвайте“! Не се примирявайте с тези унизително ниски суми, които нямат нищо общо с труда и приноса ви в европейските земеделски стопанства. Възползвайте се от правото си да оспорите тези несправедливи решения. Само чрез масови обжалвания, може да се окаже достатъчен натиск върху институциите и да се търси справедливо решение на този наболял проблем. Нека гласът на засегнатите бъде чут и да се сложи край на тази поредица от разочарования.
Напомняме, че единственият човек, професионалист и политик, който от самото начало се зае и продължава сериозно да защитава правата на хората в казуса „френска борса“ е бившият кмет на Благоевград – адвокат Илко Стоянов. Още през лятото на миналата година, когато се приеха безумните изменения в закона, Топ Преса се свърза с него за коментар по решението на НОИ и новия закон: „Да кажем така. Политиката беше до тук. Решението на НОИ и законът приет набързо в парламента са в тотален разрез със европейското и българското законодателство. Ще изместим войната в съда. Дело може да заведе всеки, получил решение от „Бюрото по труда“. Според мен действията на местните политици показаха некомпетентност и безсилие. Странно ми е как така подписката беше внесена в Народното събрание и тя потъна в небитието. Защо не беше внесена в президентството, където имаше шанс да бъде приета сериозно и току виж президентът се бе вслушал в хората и бе наложил вето на закона. Аматьорска работа.“
Освен с това, адвокат Илко Стоянов многократно показа, че освен да пита, може и да действа!
Напомняме, че през февруари тази година адвокат Илко Стоянов публично предостави решението, което бе публикувано в информационна агенция Топ Преса, което решение бе, че се спира производството по адм. дело № 1559/2024г. по описа на Административния съд- Благоевград до произнасяне на Съда на Европейския съюз по казуса за „френските борси“. Като определянето НЕ подлежи на обжалване!
В решението на съда е определено следното:
„По изложените съображения и на основание чл.267, ал.3 от ДФЕС, както и на основание чл.631 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
1)Член 62, параграфи 1 и 2 от Регламент ( ЕО) №883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност трябва ли да се тълкува в смисъл, че допуска изчисляването на размера на обезщетение за безработица да не се определя изключително от трудовото възнаграждение, получено в периода на последната заетост, когато законодателството на държавата членка, прилагано от компетентната институция, предвижда специален изискуем период за определяне на основа (база) за изчисляване на обезщетенията и когато периодът на последната заетост е по-малък от изискуемия специален период, но целият или част от периодите на заетост са завършени съгласно законодателството на друга държава членка?
2)Член 62, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност трябва ли да се тълкува в смисъл, че допуска законодателството на държава членка, което предвижда различен ред за изчисляване на размера на обезщетението за безработица, когато необходимите периоди на заетост съгласно това законодателство са завършени изяло съгласно същото и когато целият или част от необходимите периоди на заетост са завършени съгласно законодателството на друга държава членка?
СПИРА производството по адм. дело №1559/2024г.по описа на Административен съд- Благоевград по произнасяне на Съда на Европейския съюз.
Определението не подлежи на обжалване.“
С това, адвокат Илко Стоянов направи за срам евродепутатът Илхан Кючук , който от Европа не свърши нищо. Защото, единственият „шум“, който вдигна евродепутатът Илхан Кючук по казуса, бе след като закона бе приет на първо четене през лятото на миналата година.
Тогава, в позицията до ЕК, Кючюк изтъква, че на 25.07.2024г. Българското Народно събрание е приело на първо четене изменение на Кодекса за социално осигуряване, по силата на което, когато в периода, от който се определя среднодневното възнаграждение или осигурителен доход се включва осигурителен стаж, придобит по законодателството на държава, с която се прилагат европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, при определяне на паричното обезщетение за безработица се вземат предвид:
Доходите, получавани от лицето по време на последната му работа;
Всички доходи в Република България, както и доходите в други държави, за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването.
Група народни представители, също се противопоставиха на изменението, изтъквайки несъответствие с акт на европейско право – Регламент ЕО883/2004, който има пряко действие и чийто обхват и изисквания не могат да бъдат дописвани с национални норми. Защото, съгласно Регламент ЕО883/2004 доходът, от който се изчисляваше размера на паричното обезщетение за безработица се основава на размера на предходното трудово възнаграждение или осигурителен доход, от работа по трудово правоотношение или като самостоятелно заето лице.
И до там.. Близо година по-късно, евродепутатът Илхан Кючук отдавна вече е забравил за хората, които изнемогват и за казуса „френска борса“!
Be the first to leave a review.