Равначки- Кметът на Крупник: Служба на общността или обслужване на бизнес интереси?!
Власт, бизнес и сянката на съмнението сред жителите на Крупник – Критичен поглед върху управлението на Александър Равначки!
Село Крупник, община Симитли, се превърна в символ на противоречиви събития през последната година и половина. От среднощния изборен скандал, през съмнителните бизнес прехвърляния, до липсата на видими резултати за общността – управлението на 46-годишния Александър Равначки поражда все по-сериозни въпроси сред жителите на селото за прозрачност, етика и ефективност.
Изборна Драма в Полунощ и Вкусът на Победата:
Пътят на бившия футболист и предприемач Александър Равначки към кметския стол бе белязан от безпрецедентен скандал. Балотажът през октомври 2023 г. се превърна в цирк на абсурдите, с взаимни обвинения в манипулации, роднински връзки в избирателната комисия и среднощно броене под напрежението на протестиращи граждани. Крайната победа на Равначки, макар и легитимна след проведения балотаж, остави горчив привкус на съмнение и още тогава раздели общността.
Законови Вратички и Бизнес в Сянка:
Осъзнавайки законовите пречки, които биха възникнали при управлението му като кмет и едновременен собственик на транспортната фирма „Луиза Ауто Транс“ (чл. 41 от ЗМСМА), Равначки предприе светкавични действия. Още преди официално да заеме поста, фирмата премина през две бързи прехвърляния – първо на Диана Петачка, а впоследствие на Мирослав Петачки, който става и едноличен собственик на капитала през януари 2024 г.
Макар тези действия формално да изглеждат в съответствие със закона, те пораждат сериозни етични въпроси сред обществото. Бързината и последователността на прехвърлянията, както и последващото учредяване на нова фирма – „ММ Директ ЕООД“ – от същия Мирослав Петачки само два месеца по-късно, не могат да не бъдат разгледани под лупа. Широкият предмет на дейност на „ММ Директ ЕООД“ допълнително засилва подозренията на жителите на селото за потенциални бъдещи облаги.
„Услужливите“ Фирми на „Новия“ Собственик:
Най-тревожният аспект в управлението на Александър Равначки до момента са твърденията на жители на Крупник, че единствено фирмите, свързани с Мирослав Петачки, получават поръчки от кметството. Ако тази информация се потвърди, това би представлявало крещящ пример за непрозрачност и потенциален конфликт на интереси, независимо от формалното прехвърляне на собствеността на „Луиза Ауто Транс“.
Въпросите, които възникват, са много:
*По какъв начин се избират изпълнителите на обществени поръчки в Крупник? Провеждат ли се открити процедури, които да гарантират честна конкуренция и най-добри цени за общината?
*Съществуват ли други местни фирми, които биха могли да изпълняват същите дейности, но не получават възможност?
*Какви са критериите, по които се оценяват офертите и се избират изпълнители? Прозрачни ли са тези критерии и достъпни ли са за обществеността?
*Какви са отношенията между кмета Равначки и Мирослав Петачки извън формалните бизнес транзакции? Има ли лични или други връзки, които биха могли да повлияят на решенията за възлагане на поръчки?
Оскъдни резултати и загубено доверие:
До момента, близо година и половина след встъпването в длъжност, „успехите“ на управлението на дотогавашния гурбетчия в Англия, а по късно кмет- Александър Равначки изглеждат скромни и символични. Реновирането на входната табела на селото, макар и приветствано от някои жители, трудно може да бъде определено като значима стъпка в развитието на Крупник. Организирането на традиционното състезание с тежковозни коне, срещу такса за участие, също не адресира належащите проблеми на селото.
Жителите на Крупник очакваха много повече от кмет, чиято победа бе извоювана след толкова напрежение и скандали. Те очакваха ясни планове за развитие, решаване на инфраструктурни проблеми, привличане на инвестиции и подобряване на качеството на живот. Вместо това, те наблюдават съмнителни бизнес връзки и липса на съществени промени.
Крайно време е за прозрачност и отчетност:
Управлението на Александър Равначки е обгърнато в мъгла от съмнения и липса на прозрачност. Бързите бизнес прехвърляния, последвани от облагодетелстването на свързани фирми според жителите на селото, подкопават доверието в местната власт и създават усещане за непрозрачност и потенциален конфликт на интереси.
Жителите на Крупник заслужават ясни отговори на своите въпроси. Те имат право да знаят как се изразходват общинските средства и дали решенията на кмета се основават на обществения интерес, а не на лични или бизнес облаги.
Крайно време е Александър Равначки да демонстрира ангажимент към прозрачността и отчетността. Публичното оповестяване на процедурите за възлагане на обществени поръчки, ясните критерии за избор на изпълнители и отговорността пред общността са ключови за възстановяване на доверието и зачитане на вота на избирателите. В противен случай, управлението му ще остане завинаги белязано от скандалите и съмненията, които го съпътстват от самото начало.
Be the first to leave a review.