,,Св.Климент Охридски“-,,Слащенски“-100 години българско светско училище
Училище любимо ,Честит вековен юбилей!
100 години … СВЕТЛИНА…
Не , Самота!!!
По романа ,,100 години самота“ на Маркес / Габриел Хосе де ла Конкордия Гарсия Маркес, колумбийския писател, журналист, издател и общественик, по-известен като Габриел Гарсия Маркес, един от най-значимите автори от XX век, носител на Нобеловата награда за литература през 1982 г. и други награди…
Популярност добива с романите си „Сто години самота“ , „Есента на патриарха“ и „Любов по време на холера“. Често е сочен за най-известния представител на магическия реализъм, елементи от който се откриват в много негови произведения. Основен мотив в тях е самотата. След смъртта му през 2014 г. Хуан Мануел Сантос, президент на Колумбия, го нарича най-великият колумбиец за всички времена.
Габриел Гарсия Маркес е роден на 6 март 1927 година в Колумбия, но прекарва по-голямата част от живота си в Европа и Мексико, където и умира. Получава прякора „Старикът“.
Преди 11 години ,на 17 април 2014 г.,Габриел Гарсия Маркес умира в Мексико на 87-годишна възраст.
Чел съм,че,, 100 години самота – е най-влиятелната книга в света“.
Твърдя ,че книгата е такава ,като стотици други…влиятелна ,вдъхновяваща. Въпрос на гледна точка, литературна култура и интерес.
Но, за мен от хилядите ,,чудеса“ на земята най , най- чудо е …
появата на славянските писменост и българска азбука…
Та, емоционално ,заради учениците и провокиране на интереси започнах с Маркес.Той умира на 17 април 2014г. ,а училището на този ден,през тази 2025г., чества 100 годишен юбилей.
Години, век на светлина и просвещение…
В тази сияйна връзка ,наред с братята Кирил и Методий ,преклонение заслужават и техните многобройни следовници и ученици и най-вече Климент,Наум,Горазд, Ангеларий…
Но, по повод гордия юбилей ,,100 години българско светско училище в Слащен“ посвещавам тези редове ,като израз на уважение и признателност към всеки отдал за пробудата слащенска. А те са много…от далечната 1925година и досега.Хвала! Поклон!
През 1982 г.,като студент по история и география, написах курсова работа/очерк / за Слащен .
А,през 1997г.книга ,,Слащен –отломка от безкрая“,посветена на родния край и село.Ако съм жив, дал съм си обет за 101-та годишнина –март 2026г.,ще напиша,подготвя книга за Слащен и края граничен….
Древност, история,обичаи,дейци,родове и събития и прочие…Всеки може да участва като автор,не гоня слава ,ни благодарност,а преклонение към сторено за Слащен …
По повод юбилея …
като поздравителен адрес до всички ,
скромно припомням за делото на патрона ,за просветната и учителска дейност
на
Климент Охридски“
Огромна ,национално значима и духовно въздигаща е цялата просветно-културна, книжовна и учителска дейност на пресветия Климент Охридски.Целия му живот е олицетворение на идеята за просветеност,полезност и българщина . Климент Охридски е сред най –ярките и всеотдайни последователи на делото на Кирил и Методий.
От историческите извори е известно ,че след моравската, просветителска мисия на Кирил и Методий, техните ученици и последователи , са подложени на гонения от католическото духовенство
Едни от тях –Климент,Наум и Ангеларий се отправят към България,където след много преживелици и мъки пристигат през 886година.Тук, те са радушно посрещнати от княз Михаил-Борис, държавник с поглед и цели,надхвърлящи съвремието и епохата. Княз Борис осъзнава, че създаването на национално духовенство и национално богослужение,обединяването на българската народност, може да се постигне чрез създаването на национално просвещение . С голяма радост и упование посреща учениците, взема ги под своето закрила и им създава условия, за да просвещават народа и откриват училища на български език,както и да подготвят свещеници за богослужение .
Сякаш историческата съдба се благоразположила към българския народ и държавност,срещайки велик държавник и велики ,всеотдайни просветители.
Последователите на солунските братя започнали великата си мисия .За съжаление ,не след дълго Ангеларий почива в Плиска. Климент и Наум се посвещават на просветителска дейност и откриват първите български училища. Климент по поръка на владетеля заминава за областта Кутмичевица, където заварва непросветено население и необразовано духовенство. Там,Климент създава първото славяно-българско училище в Девол. Освен в Девол във всяка енория имало училища, в които обучители били негови ученици, които той подготвил за тази дейност. За седем години били подготвени около 3500 ученици. Училищата, които откривал Климент били два вида-едни за елементарни знания, а други за по-високо образование.
В едните се учело четене, писане, молитви, черковни песни и черковен ред.Вторите били, да подготвят църковни служители, които да извършват църковна служба на български език и да разпространяват християнското учение. За тази подготовка не били достатъчни познанията в първите училища и бъдещите църковни служители изучавали християнско учение и църковно богослужение, библията, жития на светци, църковни и проповеди във вторите .
Просветителската дейност на Климент вършел не само в училищата. Той организирал строежа на църкви и манастири. По това време е построена църква в Охрид, а в околностите му манастир – Св. Пантелеймон. Борис изпратил Климент в Кутмичевица и наредил на населението, да му осигури всичко необходимо, да го награждава с дарове, да го уважава и подкрепя.. Със събраните средства просветителя извършвал и хуманитарна дейност- подпомагал нуждаещите се.
Климент просвещава ,подготвя ученици, съставя поучителни слова за празниците, за пророците, апостолите и мъчениците на вярата. Тези слова пояснявали значението на празниците и поучавали. Написани са ясно и на простонароден език, така, че да са разбираеми за всички. Преписвани са от духовни лица и говорени в църквата. Поучителните слова на Климент са пренесени и в други славянски страни, особено в Русия. Климент е написал и жития и похвални слова, някои от които са съставени по правилата на византийското красноречие, поради което са били достъпни само за по-просветените духовни лица.
Със своята дейност Климент е обикнат от народа и е почитан в цяла България. Просвещаването на българския народ са високо оценени и след възкачването на престола и от цар Симеон. Той заповядал да повикат Климент в столицата. Назначава го за епископ на Дебрица и Велика – Величка епархия. Като епископ седалището му е в Охрид. В новите области, които обхващали районите около Дебър, Кичево, Дебрица и др. Климент разпространявал славянското богослужение и българската книжнина. Когато Климент е назначен за епископ на неговото място като учител в Кутмичевица идва Наум. Климент след дълга, всеотдайна , непрекъсната учителска, книжовна , епископска дейност умира на преклонна възраст на 27 юли 916 година в манастира „Св. Пантелеймон“. Споделените най-общи сведения за Климент Охридски,запознаването с неговата просветителска и учителска дейност ,го превръщат за всеки от нас,освен в патриот и духовник ,и в истински апостол на просвещение и педагог.Като осъзнаваме дейността му в Охридската школа,усилията му за развитие на българската писменост,бихме могли да направим заключение ,че той формира и основите на българската образователна система ,с участие на държавата.
Древноръцкия хронист и житиеписец Теофилакт го нарича най-учен мъж .
Житиеписеца описва ,че най-изявените първенци на държавата …,, които се отличаваха от другите както по важността на рода, тъй и по голямото богатство – и те също дохождаха при светците като деца при учители, разпитваха за всичко, що се отнасяше до спасението, и черпейки от тия непресъхващи извори, и сами пиеха, и на своята челяд предаваха тая вода…“Това според мен е учителство и педагогическа дейност в действие.Това което научавали,предавали на деца и семейства.Училище за всички по особен начин.надграждане и приемственост в процеса на познание.
Хронистът споделя тогавашна позиция,равностойна на висока оценка за педагогическите и просветни проявления и отдаденост на Климент …,, А нас смирените и недостойните, поради своята обич и благост той ни имаше по-близко до себе си и ние винаги бяхме заедно с него и присъствувахме при всичко, каквото той вършеше, каквото приказваше и на каквото чрез едното и другото учеше. И никога ние не го видяхме празен, но всякога – и дене и нощя – и то по разни начини: на едни посочваше как се пишат буквите, на други обясняваше смисъла на писаното, на трети оправяше ръцете да пишат или се предаваше на молитва, или четеше, или пишеше книги..‘‘. Споделеното ме води до извода,че учителско-просветителската му дейност е и педагогика на терена.Климент Охридски се стреми повече люде да научат писмо и четмо и знания,показва лично,държи ръцете за правилност , краснопис и прочие…
Четейки по-насетне житието на Теофилакт за целите на просветителя,неговото ежедневно отношение към народа и ,нуждаещи се и ученици показват ,че той е и педагог,хуманист,обучава,но и възпитава,на добро,благородство,последователност като човек,което по моему е педагогика в действие и следните слова го потвърждават:..,,Той кърмеше /народа/ със словото, тоя истински хляб, който укрепваше сърцата, но в същото време той не забравяше да храни и телесно ония, които виждаше, че се нуждаят от такава храна…‘‘
Той и възпитава чрез дейността си ,като съставя поучения срещу невежеството,неразбирането на Писанието,ползването от духовниците на гръцки и прочие.Съставя ясни ,простонародни текстове. Описвайки дейността и качествата на Климент Охридски, Теофилакт ни дава възможност да извлечем познания за педагогическите му идеи ,чрез преподаването на знания и писмена и обучаването на народа Откроява се идеята му за изграждане на самобитна българска култура.Стреми се и го постига- обучението да се извършва на говорим български език.Прилага взаимоучителния метод на обучение,използва и индивидуален метод на обучение, реализира на практика възпитаващото обучение.
Негови методи на обучение са беседата и убеждението.Климент Охридски е първият, който развива идеята за трудовото обучение.
Той може да бъде приет и като педагог с идеи ,които свързват теория и практика,въвежда нещо повече от ,,опитни полета“ ,той донася от Гърция плодни дръвчета,облагородява,развива ги като български сортове, учи българите на стопански практики ,така помага в продоволствието и изхранването на народа .Това за мен е висша педагогическа и практически-просветна деятелност.
Той възпитава народа чрез писанията си,похвалните слова ,чрез насаждане с кротост на християнски добродетели,отношение към вярата ,чрез строителство на църкви и манастири и т.н. водят до извод ,че той е комплексен ,самобитен просветител и педагог,учител. С благостта на своя отдаден на просвета и духовност живот Климент Охридски е и изключителен педагог.
Пише сам и много,обучава,възпитава с пример и действия.
Всяко негово постижение,поведение в школите,сред народа ,учениците и духовенството може да се приемат и за огромна педагогическа деятелност с общонародно,държавноутвърждаващо значение с висока историческа цена.
Чрез своята скромност,просветителска работоспособност,скромност,творчество,начин на живот го формират като изключителен просветител ,педагог и възпитател в нашата история.
Гордост е ,че нашето училище носи името на просветния духовник Климент ,който трябва да е повод и причина да се следва примера му на отдаденост към народ и книжовност.
Не е грешно ,нито щестлавно да кажем:
Горди сме с Климент Охридски , Климент Слащенски…
Дължим признателност и благодарност!
Пресвято да е името му.!
Честит юбилей , родно Слащен!
Април ,2025г.
Пламен Масарлиев
Be the first to leave a review.