Десислава Тихолова: Майсторството на мънистата и магията на българската традиция

Десислава Тихолова е виден български етнограф и филолог, работещ като уредник в отдел „Етнография“ на Регионалния исторически музей в Русе от 2001 г. Нейната работа е дълбоко свързана с изследването на народното творчество и културните трансформации в България, като специален акцент се поставя върху традиционната работа с мъниста.

Родена на 22 февруари 1967 г., Десислава Тихолова посвещава своята кариера на изучаването на българската култура в нейното многообразие. Нейният професионален опит в музея ѝ позволява да бъде в пряк контакт с материални и духовни артефакти на народното творчество, което обогатява нейните изследвания.

Един от основните фокуси в работата на Десислава Тихолова е мястото на мънистата в българските традиции.

 

Тя изследва задълбочено ролята им в традиционния български костюм – както в ежедневното, така и в обредното облекло. Нейните проучвания разглеждат мънистата не само като декоративен елемент, но и като носител на символика, „език на културна трансмисия“, както и като апотропеен (предпазващ) елемент срещу уроки и негативни влияния. Тихолова обръща специално внимание на двойната функция на мънистата – едновременно естетическа и защитна. Чрез своите изследвания тя проследява как този занаят се е развивал и променял във времето, като отчита влиянието на различни исторически контексти.

Изследвания и признание:

Десислава Тихолова изследва и връзката между занаята на мънистата и културните промени. Нейната работа разглежда как практики, свързани с мънистата, са се пренасяли и адаптирали в различни социални среди, включително необичайни места като османските затвори, където плетенето на мънистени изделия е било разпространено сред затворниците. Тя проследява как това знание прониква в българската култура чрез завърнали се затворници.

Едно от значимите направления в изследванията на Десислава Тихолова е изучаването на „Тренч арт“ (окопно изкуство).

Тя разглежда как в условията на изолация по време на военни конфликти, войници и военнопленници са създавали предмети, често включващи елементи, изработени от мъниста, като форма на себеизразяване, запазване на културна идентичност и дори благотворителност. През 2024 година Тихолова създаде първата по рода си изложба в страната – „Разкази от окопите. Българският Тренч Арт“, обединяваща артефакти от 35 български музея. През ноември същата година тя представи своето проучване на конференцията на Асоциация за славистични, източноевропейски и евразийски проучвания в Бостън, САЩ.

Изследванията на Десислава Тихолова получават и международно признание.

Нейният дигитален каталог от изложбата „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е високо оценен от италианския колекционер и изследовател Джакомо Молон, който го споделя със своята аудитория.

Професионалният контакт между двамата изследователи започва, когато Молон изпраща на Тихолова рядък екземпляр от своята книга „Втори живот – скъпоценни сувенири от Световната война“, създадена в съавторство с журналиста Джовани Дале Фузине.

В знак на благодарност русенският етнограф споделя с италианския си колега връзка към дигиталния каталог на авторската си изложба. Впечатлен от съдържанието, Молон публикува материала в своята специализирана Facebook страница, заедно с тематични артефакти от личната си колекция и издание на унгарския изследовател Ősz Tamás Zsolt.

Това знание, тези обмени бяха наистина ценни за мен, за да обърна внимание още веднъж на това как културният феномен на окопното изкуство е глобален и вкоренен в човешкото същество“, споделя италианският колекционер в публикацията си.

Той цитира думите на Десислава Тихолова: „Войниците са почти едни и същи по целия свят и призовава последователите си да се свържат с нея, ако разполагат с предмети, свързани с България или изписани на кирилица.

Тихолова има притежава свидетелства за майстор от русенската Дунавска задруга на народните и художествени занаяти и от Занаятчийска камара, въпреки че самата тя определя работата си с мъниста повече като хоби, отколкото като традиционен занаят за препитание. Нейната страст към мънистата я подтиква да търси и изследва тяхното многообразно присъствие в българската култура.

Десислава Тихолова е отдаден изследовател, чиято работа обогатява познанията ни за традиционната българска култура и мястото на мънистата в нея. Нейните задълбочени изследвания и усилия за популяризиране на културното наследство я правят ценен глас в съвременната българска етнография.

 

Затова и през 2024 г. Десислава Тихолова получава наградата на името на проф. Тодор Ив. Живков за своя принос в областта на етнологията.

 

0 / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... 0 Leave your rating

Be the first to leave a review.

Leave your rating

Drag and drop your images for the review

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search