От къде идва старото име на град Гоце Делчев – Неврокоп

Град Гоце Делчев, разположен в подножието на Пирин планина, е едно от най-старите селища в Югозападна България. Преди да приеме името на известния революционер Гоце Делчев през 1951 година, градът е бил известен като Неврокоп – име, което носи своята дълбока и интересна история.

Произходът на името Неврокоп не е еднозначно установен, но има няколко основни хипотези. Според една от тях, то произлиза от старогръцкото „Νευροκόπιον“ (Neurokopion), което може да се тълкува като „място за обработка на жили“ или „място на сила“, от корена neuro – жила, нерв, и kopion – труд, работа. Това обяснение предполага, че в миналото тук е имало занаяти, свързани с обработката на кожи и жили, което е било важно за местната икономика.

Друга теория свързва името с тракийското или славянското наследство в района. Възможно е то да има тракийски корени, които са били по-късно видоизменени от византийското и османското влияние. Има предположения, че името може да означава „укрепено място“ или „височина с наблюдателна точка“ – нещо, което съответства на стратегическото разположение на града в близост до проходи и планински терени.

През османския период Неврокоп се превръща в значим административен и търговски център. Архиви свидетелстват, че още през XV век градът е споменат под името Неврокоп в османски документи. Това показва, че названието е било устойчиво и добре установено в продължение на векове.

Смяната на името на града на Гоце Делчев е направена в чест на революционера, роден в близкия град Кукуш, който е свързан с борбите за национално освобождение в Македония и Тракия. Новото име е символ на историческата памет и уважението към националните герои, но старото име Неврокоп продължава да живее в народната памет, местния фолклор и в имената на институции и културни събития.

Историята на Неврокоп е жив мост между древното минало и съвременната идентичност на града. Името му, макар и променено, носи със себе си духа на едно място, в което се преплитат култури, народи и исторически епохи.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search