Археолози от Хераклея Синтика проучват трасето, по което ще мине газовата тръба за Гърция

Общата площ на сервитутната зона е 13,735 дка

Разширява се газопреносната мрежа за връзката България-Гърция и това налага спешната работа на археолозите в периферията на античния град Хераклея Синтика в Петричко.

Министерският съвет прие решение за възмездно учредяване на безсрочен сервитут върху поземлени имоти в горски територии – публична държавна собственост.

С решението се допуска изграждането и обслужването на подземен газопровод в землищата на селата Долна Градешница и Сливница, община Кресна, както и на селата Рупите, Тополница, Кулата и Марино поле, община Петрич, област Благоевград.

Общата площ на сервитутната зона е 13,735 дка, като обхваща горски територии в обхвата на Югозападно държавно предприятие-Благоевград. Решението е в съответствие със Закона за горите.

ИНФОМРЕЖА се свърза с ръководителя на разкопките – проф. Людмил Вагалински, който уточни, че в района на града вече са започнали спасителни дейности, които засягат териториите на днешното село Рупите, както и петричкото – Митино.

Около 35 души екип в момента работят заедно с професора, а други негови колеги са на терен в други части на трасето, където трябва да премине газопроводът.

Спасителните разкопки се извършват от различни археологически екипи, които проучат доколко има археологически обекти. Работим при полосата, където трябва да премине тръбата от България към Гърция по договор с „Булгартрансгаз“.

Има дебел насип от реките и наноси, които почистваме с техника. Внимаваме!, каза още Вагалински.

Трасето на север и на юг от Хераклея също се обследва. А при село Митино – ползвано като охранителна зона на античния град, също се провеждат разкопки.

Всички екипи с археолози са от Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките, като ръководители на екипите са колеги от различни музеи и институции,  обясни професор Вагалински. Очаква се работата им да приключи до средата на април. Тогава междуведомствена комисия от Министерство на културата да реши дали е възможно теренът да бъде освободен за строителство или ще се наложи довършване на участъци от обекта

Професорът уточни, че до края на пролетта се очаква втората статуя, намерена миналата година в Големия канал, се реставрира в НИМ, но се открити повече пукнатини от очакваното.

Трябва да сме внимателни, да не направим грешка. Мислехме, че до края на април ще успеем, но може и да не стане. По краката има повече пукнатини. Това е първокласен паметник, трябва да сме прецизни, каза Вагалински.

Това лято започват нови проучвания на юг от града – на обект, покрай който минава край река Струмешница, както и на централния площад на форума на Хераклея Синтика.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search