Лазаровден в село Баничан – живата традиция на девическата благословия
В сърцето на Пиринския край, в китното село Баничан, Лазаровден продължава да живее като едно от най-обичаните и съхранени народни тържества. Обичаят лазаруване, изпълняван от млади девойки – лазарки, се провежда с много усърдие, ентусиазъм и внимание към автентичността, превръщайки съботата преди Цветница в празник на младостта, надеждата и пролетното пробуждане.
В Баничан, Лазаровден се отбелязва с особена почит и е важна част от културния календар на селото. В ранните часове на деня, облечени в народни носии, венчани с цветя и с кошнички в ръце, лазарки тръгват от къща на къща, изпълнявайки традиционни обредни песни. С всяка песен те благославят домакините за здраве, берекет, любов и плодородие, а в замяна получават яйца, брашно, пари и лакомства.
Особеното в празника в Баничан е активното участие на местните читалища, които всяка година организират възстановки и обучения на младите момичета, желаещи да станат част от обичая. В последните години към празника се присъединяват и природозащитни организации, като Българското дружество за защита на птиците, които обединяват традициите с грижа за околната среда – например чрез броене на врабчета в деня на лазаруването.
Жителите на Баничан не само поддържат духа на Лазаровден, но и го предават на младите, съхранявайки паметта и идентичността на селото. Празникът се превръща в сцена на жива фолклорна традиция, която свързва миналото с настоящето и доказва, че българските обичаи могат да бъдат актуални и вдъхновяващи и днес.
Лазаровден в Баничан – е живо, трептящо свидетелство за любовта към родното и желанието да се предаде тази обич и на идните поколения.
Be the first to leave a review.