Скандални документи разкриват!Отработената схема за източване на средства на семейство Евтимови чрез МВЕЦ Сугарево- и обществени поръчки
Запазена територия почти изцяло за българския едър бизнес се оказват ВЕЦ-овете. Те са повече от 250 в България. При тях инвестицията не е по силите на всеки, особено за получаване на разрешително за строеж и водовземане. Затова при изграждането им няма случайни инвеститори. Дори ВЕЦ-овете да са 20 киловата нагоре, те са предпочитани от бизнеса, защото имат дълъг живот. От тях, стига да е пълноводна годината, се осигурява стабилен доход.
Публична тайна е, че много от така наречените бизнесмени са подставени лица на бивши и настоящи политици. Това са същите онези политици, на които се надяваме да намерят решение за озаптяването на цената на тока. Как ще стане това обаче, при положение че тези хора имат сериозен интерес електроенергията да скача, за да увеличават печалбите си?
Много от връзките на министри, депутати и висши чиновници от регулаторните органи с производството и търговията на ток са скрити и единици знаят за тях.
За много министри, депутати и висши чиновници в енергетиката от миналото се знае, че са милионери от производство и търговия с ток. Има обаче и такива от настоящето, които не крият, че печелят от електроенергия, макар и бизнесът да се води на техни роднини, а това е законно.
Според Любомир Костадинов от сдружение „Балканка“ много от тези ВЕЦ-ове заприщват коритата, не осигуряват необходимия отток и след тях от реките остават само гьолове, а рибата измира. Сдружение „Балканка“ е неправителствена организация, която се бори с незаконните ВЕЦ, замърсителите и за опазването на българските реки. Според тях, за проблемите около минивецовете се знае от години, а всички отговорни държавни институции си затварят очите.
Точно както си са си затворили очите и за една от многото частни ВЕЦ-ове в Югозапада, за която ви разказахме по-подробно в първият материал по темата, а именно МВЕЦ „Сугарево“.
Че Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” /БДЗБР/ е удължила противозаконно разрешителното за водоползване от Сугаревска река на МВЕЦ „Сугарево“, която е собственост на бившия енергошеф от Благоевград Евтим Евтимов, още през 2020г. сигнализираха от Риболовен клуб „Балканка“, който следи изкъсо еконарушенията на територията на цялата страна.
В публикацията им в социалните мрежи тогава, озаглавена „Скръбна вест“, екозащитниците алармираха, че това ще създаде миграционна бариера за рибата в реката и ще намали драстично водата в нея, и припомниха, че по тази причина само преди 2 г. преди да бъде удължено разрешителното бившият директор на БДЗБР Радослав Георгиев отказа да удължи неговия срок. От Сдружението дори подали сигнала в екоминистерството, но напразно.
Проверка тогава установи, че действително директор на БДЗБР Момчил Пашов е удължил срока на разрешителното на фирмата на Евтим Евтимов за водоползване, но странно как актът не бе качен на сайта на дирекцията, въпреки че това е задължително. Разрешителното е издадено на 11 август 2020 г. на името на фирмата на Е. Евтимов „Белви“, с която преди години той поддържаше уличното осветление на Благоевград. То е за максимално разрешени 0,600 куб.м/сек вода от Сугаревска река, което прави годишен лимит от 10,8 млн. куб.м при средна по влажност година. Режимът на ползване е 24-часов и целогодишен.
Евтимов успя да си издейства от РИОСВ – Благоевград разрешително да строи МВЕЦ-а още през 2003 г., а на 2 юни 2011 г. благословията си под формата на разрешително за водовземане даде за пръв път и БДЗБР. През лятото на 2016 г. общинските съветници в Сандански одобриха ПУП-а за строителството на МВЕЦ „Сугарево“ и всъщност тогава централата, която е една от многото частни МВЕЦ-ове в Югозапада, попадна в общественото полезрение заради странните действия на санданските общински съветници – те първо с огромно мнозинство отхвърлиха идеята за строеж на централа на малката река, а точно месец по-късно, отново с огромно мнозинство, я приеха.
През 2003-2016 г. инвеститорът Евтимов на няколко пъти си удължава сроковете за строителство, а на 16 април 2015 г. успя да удължи и действието на разрешителното за водовземане до 11.08.2018 г. 5 дни по-късно БДЗБР обаче категорично отказа на фирма „Белви“ да продължи този срок с мотив, че водата в реката не достига.
Въпреки че без такова разрешително МВЕЦ не може да работи и строежът му е абсолютно безпредметен, Евтимов не само не се отказа от идеята да строи, но и форсира нещата: на 21 април 2020 г., когато е бил й крайният срок за пускането в експлоатация на централата, той си продължил срока за пускане в експлоатация до същата дата на 2025 г.
Единственото обяснение за настойчивостта му е, че на тази дата 21 април той вече е бил сигурен, че разрешителното му за водовземане ще бъде удължено. Вероятно е въпрос на случайност, че през март 2020г. Р. Георгиев бе уволнен от БДЗБР, а на 9 април екоминистърът Емил Димитров-Ревизоро назначи на негово място ВМРО активиста Момчил Пашов. Сигурно също е случайност, че едно от първите удължения на срока за водовземане Пашов подписа през август на фирма „Белви“, за МВЕЦ „Сугарево“. Този акт не е публикуван, но най-вероятният мотив е, че работата на централата няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху местообитанията и видовете, предмет на опазване в защитена зона „Среден Пирин – Алиботуш”, както и че степента на въздействие на инвестиционното предложение върху защитената зона ще бъде малка и зоната няма да бъде сериозно увредена от реализирането на инвестиционното предложение.
Любопитното е, че точно обратното бе становището на БДЗБР по отношение на аналогичното инвестиционно намерение – за строеж на МВЕЦ на Сугаревска река, заявено от симитлийската фирма „Фурнир Пласт“ ЕООД. Идеята на собственика й Костадин Стаматов да ползва 0,6 куб.м/ сек /или до 9,46 млн. куб.м годишно/, за да захранва МВЕЦ „Киселец“, през 2017 г. бе категорично отрязана от БДЗБР заради реалната опасност централата да намали екологичния отток в река Сугаревска и да създаде нова миграционна бариера за рибите в нея.
Но, да. Реалността в България е такава на всички ни е ясно. Затова и в част 1 от този материал, ви обещахме, че ще ви разкажем кои всъщност са семейство Евтимови.
Евтимов е бившият управител на „Електроразпределение“ – клон Благоевград, който успя дори след множеството сигнали по съдебен път да бетонира идеята си за изграждане на МВЕЦ на Сугаревска река, като успоредно с това осъди прокуратурата, която се опита да му попречи, на 3732 лв. Фирмата на Евтимов „Белви“ ООД, която преди години поддържаше уличното осветление на Благоевград, спечели делото във ВАС, образувано по жалба на държавното обвинение срещу разрешението за строеж от 14.10.2014 г., издадено на МВЕЦ „Сугарево“ от главния архитект на община Сандански.
Същия този Евтимов , който бе обвинен от Окръжна прокуратура в престъпления против стопанството, причинили щети в особено големи размери.
Обвиненията срещу Евтимов са от периода 5 юли 2002 – 30 юни 2004 г., когато той е управител на “Електроразпределение София област” ЕАД – клон Благоевград. Тогава в качеството си на управител той е сключил допълнителни споразумения и възлагателни договори с 4 фирми за монтиране на електромерни табла на границата на собствеността и ремонт на мрежи ниско напрежение. Цените в представените фактури обаче превишават многократно първоначално определените.
Така с подписа на Евтимов 4-те фирми са ощетили държавното дружество със сумата от 769 011,10 лв. От анексите на бившия енергобос най-много се е облагодетелствало благоевградското дружество СД “Електрик Гарант Димитров и Димитров”. С 44 фактури, издадени в периода 22 юли 2002 – 26 септември 2003, фирмата е ощетила държавното предприятие с 470 500 лв.
По същата схема близо 76 000 лв. неправомерно прибира “Монтажи” АД – гр. Перник. 62 670 лв. завлича гоцеделчевската фирма ЕТ “Електро-М-Павлин Миховски”, а с най-скромно участие е санданската фирма ЕТ “Алекс-Евгени Кременлиев”, която за времето от 13 юни 2003 до 8 март 2004 успява да се облагодетелства “само” с 39 600 лв.
Сигналите срещу Евтимов са от началото на 2004 г. Тогава 9-има благоевградски бизнесмени разпространиха списък с имената на фирмите, с които работи началникът. От всичките тях в обвинителния акт на прокуратурата се е появила само “Електрик гарант”, която чрез фирмата на Евтимов – “Белви”, тогава водеща се на тъща му, изпълнявала обекти на дружеството. Чрез същата фирма Евтимов в момента изпълнява 10-годишна концесия на уличното осветление в Благоевград, за което общината всеки месец му превежда 6900 лв.
Не малка роля играе и неговата съпруга- Първолета Евтимова.
Абсолютен парадокс е, че същата г-жа Евтимова е председател на Сдружението “Благоденствие и бъдеще за Благоевград“. Сдружение със сфера на дейност: Защита на човешки права
Местни инициативни групи и забележете Околна среда!
Докато, в същото време, състоянието на Сугаревска река непрекъснато се влошава и не е изключено след няколко години семейсто Евтимови просто да няма какво да „водоползват“. Но това за тях, май не е от съществено значение. Важното е да сме вътре НПО-та, па макар и парадоксално за опазване на околната среда.
Изключително любопитен и интересен е факта, че фирмата „Белви“ на семейство Евтимови освен с МВЕЦ, се е облагодетелствала и от спечелени милиони лева от обществени поръчки и еврофондове.
Още по-любопитен факт е й, че в почти всичките обществени поръчки има разлика на очаквана цена с крайната такава в суми с колосални размери. Пример за това е обществена поръчка от 2018г. за „Доставка на стоманотръбни стълбове ниско напрежение (НН)“ с възложител ЧЕЗ Разпределение България АД. Очакваната цена за нея е 7 457 000,00 лв., крайната обаче е 10 948 000,00 лв без ДДС.
Подобна е й друга поета от фирмата на Евтимови обществена поръчка на следващата 2019г. година.
Тогава, поръчка за Монтаж на OPGW на ВЛ 110 кV „Буря – Чардафон“, ВЛ 110 кV „Смилово“ и ВЛ 220 кV „Куманица” с възложител Електроенергиен системен оператор ЕАД, вместо за очакваната цена от 100 000,00 лв., крайната е в размер на 125 478,58 лв без ДДС.
Отработена схема за източване на средства ли са обществените поръчки? Коментарите и изводите оставяме на вас, читателите на Топ Преса.
Be the first to leave a review.