Кметската двойка на позора: Как Община Кюстендил стана семейно имение за Огнян и Йоана Атанасови? ЛЪСВА ИСТИНАТА ЗА ТОПЛАТА ВРЪЗКА ПАУНОВ – АТАНАСОВ!
Имало едно време, в едно малко градче, където всеки познаваше всеки, един кмет. Кметът се казваше Огнян Атанасов и беше фигура, на която хората възлагаха надежди. Той говореше за просперитет, за развитие, за по-добър живот. Но зад кулисите, докато кметът раздаваше обещания, се плетеше една друга история – история за това как той и неговата съпруга си поделяха общинския „пай“.
Всичко започваше тихо, почти незабележимо. Една общинска поръчка тук, друг договор там. Но постепенно схемата започна да се разплита.
Съпругата, доскоро обикновена служителка, изведнъж се превърна в успешен експерт в „ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ И УСЛУГИ“ в Областен Информационен център – Кюстендил. Нейните „знания“ процъфтяваха. Хората започнаха да шушукат, да се питат откъде идва този внезапен експертен разцвет. Кметът, тогава все още местен инженер разбира се, отричаше всякакви връзки и твърдеше, че съпругата му е просто способна бизнес дама. Но връзките ставаха все по-явни. „Паят“ се разпределяше по различни начини- чрез създаване на ненужни проекти, финансирани с общински средства.
Няколко смели общински съветници се опитаха да повдигнат въпроса, но често биваха игнорирани или дори заплашвани. Местните медии, зависими от общинско финансиране, също не смееха да копаят твърде дълбоко. И така, докато градчето се радваше на нови тротоари и ремонтирани сгради и какво ли още не, малцина знаеха истинската цена, която плащат. „Паят“ се разпределяше тихо и методично, облагодетелствайки съпруга инженер по-късно и кмет и неговата съпруга, докато обществените средства се топяха, а доверието на хората ерозираше.
Тази история, макар и да звучи като измислица, е отражение на реални ситуации, които за съжаление се случват нерядко. Тя напомня за важността на прозрачността, отчетността и гражданския контрол, за да се предотврати разпределянето на общинския „пай“ между тези, които са призвани да го управляват в полза на всички.
Разпределението на „пая“ обаче не остана незабелязано. Поне не и за информационна агенция Топ Преса. Да, подобни порочни практики не са прецедент за община Кюстендил. Почти всеки знае, че и екс кмета Паунов е достатъчно показателен пример за това.
Всеизвестно е, че години наред ключови позиции в общината бяха заети от верни хора, които си затваряха очите за случващото се или дори активно помагаха за осъществяването на схемите. Те осигуряваха гладкото протичане на процесите, подготвяха необходимите документи и елиминираха всякакви пречки. За съжаление, дори и при сегашният кмет Огнян Атанасов, тази тенденция си остава. Нещо повече, дори и задминава предшественика си…
Прекрасен пример за това е неговата съпруга- Йоана Симеонова Атанасова.
През 2019г. още по времето на Паунов, в съответствие с Процедурата за подбор на персонал в областните информационни центрове, комисия, назначена със Заповед № РД-00-868/08.08.2019г. на Кмета на Община Кюстендил, в изпълнение на проект BG05SFOP001-4.004-0020 „Функциониране на ОИЦ– Кюстендил през периода 2019 – 2021 г.“, е провела тест и интервю с допуснатите кандидати за длъжността „Информационно обслужване и услуги” в Областен информационен център – Кюстендил и на база на получената крайна оценка, класира: А познайте?! Йоана Симеонова Атанасова.
За тези които не знаят, за какво отговаря тази длъжност, ще поясним, че експерта в „Информационно обслужване и услуги“ в Областен информационен център (ОИЦ) – Кюстендил отговаря за:
Предоставяне на информация и консултации: Предоставя информация на заинтересовани страни (потенциални бенефициенти, граждани, медии) относно Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), оперативните програми и други възможности за финансиране от ЕС.
Консултира потенциални бенефициенти относно процедурите за кандидатстване, правилата и условията за участие в програмите.
Отговаря на запитвания по телефона, електронна поща и лично. Поддържане на информационни ресурси: Поддържа актуална информация на уебсайта на ОИЦ – Кюстендил и на други информационни канали. Събира, обработва и разпространява информация, свързана с дейността на центъра и възможностите за финансиране от ЕС.
Организиране на събития: Участва в организирането и провеждането на информационни събития (конференции, семинари, обучения, презентации) с цел популяризиране на възможностите за финансиране от ЕС.
Връзки с обществеността: Поддържа връзки с медиите и други заинтересовани страни. Участва в разработването на информационни и рекламни материали.
Административни дейности: Води документация, свързана с информационното обслужване. Изготвя справки и отчети. Накратко, експертът по информационно обслужване и услуги е ключов служител, който осигурява достъпна и разбираема информация за възможностите, които ЕС предоставя за развитието на региона Кюстендил.
Споменавайки по-горе, че предмет на дейност на Експерта е да събира, обработва и разпространява информация, свързана с дейността на центъра и възможностите за финансиране от ЕС, силно впечатление прави, че Йоана Атанасова на 05.09.2023г. е подала Декларация за несъвместимост за: „В качеството ми на лице, заемащо публична длъжност, съгласно разпоредбата на чл.2, ал.1,т.1 и т.4 от Допълнителните разпоредби на ЗПКОНПИ,
На длъжност: Сътрудник по програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ VI–A ИПП България Турция 2021-2027г.
Декларирам, че:
Не заемам друга длъжност и не извършвам друга дейност, която съгласно Констутуцията или специален закон е несъвестима с положението ми на лице, заемащо пужлична длъжност, в това число:
Не съм в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, с лице с което съм във фактическо съжителство, роднина по права линия без ограничения, по сребрена линия…..“
Да, г-жа Атанасова е подала подобна декларация за тази програма, но в нея така или иначе община Кюстендил не участва. Въпросът, който изниква тук е, защо подобна декларация няма за “Проект за управление на Териториалната стратегия” по Програма “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Сърбия” 2021-2027г, в който община Кюстендил участва?
Според различни източници, именно Йоана Атанасова е помагала на своя съпруг Огнян Атанасов, чрез уреждане на различни проекти преди да стане кмет. Напомняме, че неговата професия е инженер, но това е тема за друг материал.
По-късно, в края на 2023г. на провелите се местни избори, Огнян Атанасов става кмет. Кой обаче е заемал длъжността на неговата съпруга, като експерт в „Информационно обслужване и услуги“ в Областен информационен център (ОИЦ) – Кюстендил до избора на нов експерт, който се състоя с решение на 05.04.2024г.?! Кмета Атанасов е избран за такъв в края на 2023г., решението за нов експерт е обявено през април на 2024г, тези няколко месеца не са ли обект на разследване поради възможен сблъсък на интереси от стана на кметската двойка?
Отделен въпрос е, защо на официалният уеб сайт, в решението са упоменати само инициалите на новия експерт?! Кой е той? Има ли някакви роднински отношения с кмета? Предстои да разберем…..
Be the first to leave a review.