Експертите казаха истината: Колко близо сме до еврозоната
В момента страната отговаря на всеки един от Маастрихтските критерии
България е много близо до влизането в еврозоната, а приемането на единната валута е основна задача за настоящото правителство. Близо ли е България до приемане на еврото? говорят експертите, попитани от Bloomberg TV Bulgaria
Любомир Дацов, член на Фискалния съвет и бивш заместник-министър на финансите:
Засега нещата изглеждат добре, особено след случилото се в Народното събрание с приемането на бюджета за 2025 г. Това беше едно от най-важните условия, което трябваше да се случи в този момент, така че Европейската комисия и Европейската централна банка да могат да направят съответните визити и да изготвят конвергентните доклади, които очакваме. Към момента нещата изглеждат доста добре за мен от гледна точка на влизането в еврозоната от 1 януари следващата година.
Добрин Иванов, икономист:
Възможности за приемане на еврото от 1 януари 2026 г. са реални. В момента страната отговаря на всеки един от Маастрихтските критерии. Ако извънредният конвергентен доклад положителен, би трябвало да получим зелена светлина за въвеждането на еврото като официална парична единица в България от 1 януари 2026 г.
България е готова за приемането на еврото както институционално, така и технически. Българското законодателство беше хармонизирано, като беше приет Законът за еврото, който регламентира всички ситуации, които биха възникнали при смяната на паричната единица.
България вече достатъчно дълго е в така наречената „чакалня“ на еврозоната. БНБ и банковата система са подготвени за въвеждането на еврото, а през последните години беше започнато и сеченето на евромонети в страната.
Бизнесът също е подготвен, а от датата на официалното приемане ще има шестмесечен преходен период за адаптация на всички системи, така че новата парична единица да бъде въведена безпроблемно. По-важното е, че ползите за бизнеса са безспорни и той е убеден в това.
Като членове на Асоциацията на организациите на българските работодатели изразяваме позицията, че основен приоритет и стратегическа цел на България е членството в еврозоната, и ние трябва да положим максимални усилия това да се случи възможно най-скоро.
Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията:
Много е сложно да се прецени в момента каква точно е ситуацията. На 21 март в ранните часове, депутатите приеха бюджета за 2025 г. Бюджетът предвижда дефицит в рамките на 3%, а данните, които имаме по отношение на инфлацията, сочат, че засега се вписваме в тази рамка.
Въпросът обаче е каква ще бъде перспективата – доколко тези данни няма отново да се влошат. Повишените доходи със сигурност ще увеличат инфлацията, а предвидените приходи в бюджета пораждат сериозен скептицизъм. Според мен проблемите не са по-малки от преди. В същото време обаче има немалко сигнали, че България ще бъде третирана по-скоро благосклонно, подобно на Хърватия.
Според мен усилията, които бяха положени от управляващата коалиция, показват, че има положителни сигнали от хората, които взимат решения в Европейската централна банка и Европейската комисия. Изглежда, че България може да разчита на известни компромиси, за да бъде приета в еврозоната. Освен това има и политическа воля в рамките на ЕС за приемането на страната.
blitz.bg
Be the first to leave a review.