Читалищата безнаказано могат да погазват законите и собствените си устави, и на практика почти няма кой да им потърси отговорност за фрапиращите нарушения
Читалището е основано през далечната 1923 година от Георги Чонев, Атон Донков, Стоян Пашкулев. Пръв председател му е Георги Чонев. Читалището работи в сградата на старото училище в Гърмен. Създава библиотека, театрална група, оглавявана от Ральо Ралев и мъжки танцов състав, начело с Костадин Денов. От 1955 година има и женска фолклорна група, оглавявана от Ангел Топалов. В 1977 година е създадена мъжка певческа група, начело с Иван Търтов, а в 1978 година и детско-юношески танцов ансамбъл. В 1967 година читалището се мести в собствена нова сграда, която има заседателна зала, киносалон, гримьорни и библиотека с 14000 тома, заемна, читалня и детски отдел.
През ноември месец м.г. обществеността на село Гърмен тържествено отбеляза и 100 – годишнината на своето читалище „Искра – 1924“.
В препълнения читалищен салон се събраха хора от различни поколения, но с едно чувство – признателност към будителската роля допринесла за просветата и културата. Поздравление по случай празника поднесе Феим Иса – кмет на Община Гърмен. Той изтъкна основната заслуга на читалище „Искра – 1924“ – през едновековното си съществуване то е допринесло за опазване на народните традиции и на българското национално самосъзнание.
Празничната програма откриха и ръководиха двете читалищни деятелки Бойка Пашкулева и Зорка Тъпанкова- секретар на НЧ „Искра-1924“, запознавайки всички присъстващи с основните моменти от историята на читалището.
И като споменахме запознавайки, всички присъстващи с основните моменти от историята на читалището, проверителната комисия, настоятелството и прочее на читалището е запознато с историята на това културно средище, но не и със собственият си устав, или е запознато но умело го заобикаля.
Оказва се, че и тук, за съжаление читалището както и в други читалища, които са загубили смисъла си на културно–просветни средища, съществуват само като „хранилки“ за хора, удобни на местната власт, или като структури, поддържани единствено защото не подлежат на контрол.
Макар че получават издръжка от държавата и от общините, т.е. харчат публични средства, ръководствата на читалищата не могат да бъдат уволнявани дори при явни безобразия. Учредяването, управлението, дейността и имуществото на читалищата се уреждат от Закона за народните читалища, според който те са самоуправляващи се културно просветни сдружения. Тази автономност от една страна им гарантира независимост от националната и местната власт, но от друга развързва ръцете на хора в местната власт за нарушения.
„С мъжа ми не сме роднини…“ „Синът ми не ми е син“ „Ние сме братовчеди, но не съвсем“….
Как и дали е погазен закона в читалището на с. Гърмен?
На тези въпроси, могат да отговорят само компетентните органи, но ние като информационна медия, сме длъжни да запознаем хората от къде произтичат подобни съмнения. Затова, поначало, ще ви запознаем с устава на читалищата, както и каква функция изпълняват или би трябвало да изпълняват органите в него.
Според него: Проверителната комисия се състои най-малко от трима членове, избрани за срок до 3 години. Проверителната комисия осъществява контрол върху дейността на настоятелството председателя и секретаря на Читалището по спазване на закона, настоящия Устав и решенията на общото събрание.
Върховен орган на Читалището е Общото събрание. То се състои от всички членове на Читалището, имащи право на глас.
Председателят на Читалището е член на настоятелството и се избира от общото събрание за срок до 3 години.
Секретарят на Читалището представлява читалището заедно и поотделно с председателя.
Изпълнителен орган на Читалището е настоятелството, което се състои най-малко от трима членове, избрани за срок до 3 години. Същите следва да нямат роднински връзки по права и съребрена линия до четвърта степен.
Според търговския регистър в настоятелството на НЧ „Искра-1924“, участват седем души, двама от които, може би са в роднинска връзка което автоматично означава, че само този факт, според устава е безспорен конфликт на интереси, но всъщност е възможно нарушението да е още по-драстично.
Читалищната деятелка Бойка Пашкулева, е третото лице, което е с една и съща фамилия като двама от настоятелството. А според устава, заплатата й се определя от същото това настоятелство.
Имат ли роднински връзки в настоятелството и като цяло в НЧ „Искра-1924″село Гърмен? Има ли конфликт на интереси там? Погазен ли е устава?
За всички тези въпроси, очаквайте продължение по темата.
Be the first to leave a review.