Астероидът 2024 YR4 заплашва Земята, може да ни удари след…
Космическият телескоп „Джеймс Уеб“, който наблюдава Вселената в инфрачервения спектър, ще може да измери топлинното излъчване на астероида и така да даде по-точна оценка за неговия размер
Наскоро открит астероид, наречен 2024 YR4, има средно 2% шанс да удари Земята през 2032 г. Въпреки че вероятността за сблъсък е малка, астрономите внимателно проследяват този космически обект, за да съберат повече данни – процес, който скоро може да включва и най-мощната обсерватория, изпращана някога в Космоса.
Астероидът 2024 YR4 все още не е добре изучен, но се смята, че е с диаметър между 40 и 90 метра, което го прави сравним с голяма сграда, казва д-р Пол Чодас, ръководител на Центъра за изследвания на близкоземни обекти (CNEOS) в Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена, Калифорния.
Астероидът е открит на 27 декември 2024 г. от телескопа ATLAS в Рио Уртaдо, Чили. Този телескоп е част от програмите, финансирани от НАСА за откриване на астероиди, намиращи се в близост до Земята, обяснява навигационният инженер Давиде Фарнокия от CNEOS.
Оттогава астрономите са направили множество наблюдения с различни телескопи, но оценката на размера на астероида остава приблизителна, тъй като измерванията разчитат на отразената от него слънчева светлина.
Космическият телескоп „Джеймс Уеб“, който наблюдава Вселената в инфрачервения спектър, ще може да измери топлинното излъчване на астероида и така да даде по-точна оценка за неговия размер.
От началото на януари 2025 г. учените използват няколко големи обсерватории – Magdalena Ridge в Ню Мексико, Датския телескоп и Very Large Telescope в Чили – за да следят движението на астероида.
В момента той се намира на повече от 48 милиона километра от Земята и продължава да се отдалечава. Очаква се да остане видим до началото на април, след което ще изчезне от полезрението, докато продължава орбитата си около Слънцето.
Хавайските телескопи също активно наблюдават 2024 YR4. Панорамният телескоп Pan-STARRS, разположен на вулкана Халеакала в Мауи, е един от водещите инструменти за откриване на близкоземни обекти.
„Хавайските телескопи са едни от най-важните инструменти за планетарната защита“, казва Дъг Симънс, директор на Института по астрономия в Университета на Хавай.
„Благодарение на нашето стратегическо местоположение и модерни технологии можем да откриваме, проследяваме и изучаваме астероиди с изключителна точност, което дава на учените време да оценят потенциалните заплахи и да предложат най-добрите начини за реакция.“
Какво предстои?
Телескопът „Джеймс Уеб“ ще може да продължи да наблюдава 2024 YR4 дори след като той стане невидим за наземните телескопи. През март 2025 г. ще бъдат направени първите наблюдения с „Джеймс Уеб“, а втори кръг измервания е планиран за май.
Събраните данни ще помогнат на учените да изчислят с по-голяма точност орбитата на астероида и да проследят как температурата му се променя с отдалечаването му от Слънцето.
Ако бъде потвърдено, че 2024 YR4 представлява риск за Земята, ще има достатъчно време за предприемане на защитни мерки. В момента вероятността за сблъсък остава ниска, но астрономите ще продължат да наблюдават внимателно този космически обект.
blitz.bg
Be the first to leave a review.