Шенген срина Кулата – свободното преминаване кошмарът за митничарите

Точно в 00:00 часа на 01.01.2025г. граничните полицаи вдигнаха бариерите на контролно- пропускателен пункт, направиха си групова снимка за спомен от този паметен момент, качиха се на колите си и си тръгнаха- с тях си тръгнаха и години наред порочни схеми. От този момент границата с Гърция ще се минава без проверки, граничари няма да има, митничари и данъчни също- България вече е в  Шенген  и по суша.

Тонове мастило, се е изписало за порочните схеми през годините  на митничарите по нашите граници. За никого обаче не бе тайна, че именно ГКПП „Кулата“, водеше класацията. През годините два разкрити случая, показаха на цяла България това което, така или иначе всички си знаем още от времената когато поп- фолк певицата Лия, възпя  емблематичната си песен- Митничарю. „От Истамбул за магазина, микробус със стока нося, митницата как да мина, как се вайкам, как се кося. Дай му, дай му двеста марки, че и той човек е, дъще, хем да има за цигарки, хем да построи и къща. Митничарю, митничарю, господине и другарю. Пусни ме през теб да мина, да се върна от чужбина.“

Може би, тази песен са пеели и всички, които са имали злощастието да преминат през  ГКПП „Кулата“, когато са били на смяна и онези митничари, на които им бяха разпространени клипчетата  май месец м.г. и по-точно, как броят пачките и как ги разпределят между тях.

Сякаш, тези кадри бяха продължение на скандалният случай от 2017г., когато след шокиращи разкрития за участия в престъпна група бяха закопчани 23 митничаря именно на ГКПП „Кулата“, а в последствие се оказа и че превеждали милиони по сметки в чужбина от престъпните си схеми.

Напомняме, че тогава се оказа, че 6 транспортни фирми  били част от схемата на така наречената от  митничарите  такса „Абонамент“.  Такса „Абонамент“ са плащали, всички фирми,  чиито камиони са преминавали без да бъдат проверявани  срещу  суми от минимум 50 или 100 лева. А в края на месеца, според броя на преминалите транспортни средства, сумата се е изравнявала между служители на митницата и съответната транспортна фирма.

При други  случаи пък, (това са такива случаи, при които не се използва тази преференциална цена на корупционната услуга.),  митничарите  въртели схеми с претоварени камиони. Като рушвета, който получавали пак е бил различен в зависимост от това какъв е камиона и  колко е претоварването. В тези случаи на шофьора е предлагано да мине втори път през кантара. Това естествено си имало  цена, за да бъде констатирано претоварването, то е до 100 и над 100 евро.В последствие, камиона минава с по-висока скорост през кантара, което благодарение на това не се отчита претоварването. Пито-платено…

При разследването тогава, дори Банковият клон на банка в Сандански бе затворен за клиенти през целия ден. Клиентите имаха възможност само да теглят пари от банкомата, защото и  достъпът до банковите инспектори бе забранен. Причината? На място са проследени банковите сметки на задържаните митнически инспектори, трансферите им в чуждестранни банки в Швейцария, Австрия, Италия, Англия, Германия. Заради банкова тайна не бе оповестена информация какъв е размерът на трансферираните суми по сметката на митническите служители зад граница. Коментираха се суми за над 30 милиона лева за този период на проверка на транзакциите в чужди банки. Проверявано бе и съдържанието на наети на името на митничарите касети в трезора.

За никого не бе тайна, че години наред, освен двете схеми, на пункта са събирани и такси от по 5-10 евро, за да не се създават пречки на шофьорите.  Днес, целият този рай  за митничарите е в миналото, той бе сринат от   Шенген…

 

Идва ли ред за нови подобни схеми, след включването на митничари и данъчни инспектори в пътните проверки по “холандския метод”?

Засилен контрол в 30-километровата зона след граничните пунктове, спиране и проверки на документите на товарни и леки автомобили и документи за самоличност на пътуващите и във вътрешността на страната. Така изглежда обстановката по българските пътища след 1 януари 2025г.

След приемането на България в свободната зона за движение на хора и стоки, започва действието на национална програма за интегриран контрол, част от която са добре познатите ни от КАТ проверки по “холандския метод”. Те започнаха в далечната 2011 г. по примера на нидерландските власти, където тяхната цел бе не само да се проверяват едновременно голям брой превозни средства и хора, а да се пресича трафикът на наркотици, контрабандата, да се залавят нелегални преселници.

Методът е наречен “холандски”, тъй като Нидерландия е от първите европейски страни, премахнали граничния контрол, но въвели т-нар. Широкообхватен контрол на стоки, хора и транспортни средства във вътрешността на страната.

Досега в България с “холандски метод” се ловяха предимно шофьори нарушители, или такива, които имат неплатени глоби. Но от началото на годината в проверяващите екипи задължително участват митничари и данъчни инспектори от НАП. По думите на експертите не е изключено на подходящи паркинги край пътя да бъдат оборудвани цели КПП-та с кантари, рентгенови апарати, газ анализатори и дори кучета, обучени да надушват наркотици, с които сега работи по граничните пунктове. На такива места край пътищата, без да се пречи на движението, в 24-часов режим могат да бъдат отклонявани ТИР-ове и автомобили, за които се преценява, че са с рисков профил.

“В момента работим предимно с “Гранична полиция”, но след отпадане на граничния контрол по-бързо и по-лесно в разследвания и проверки във вътрешността на страната ще бъдат включвани и колеги от “Икономическа полиция” или ГДБОП”, казаха специалистите в края на миналата година преди влизането ни е Шеген .

Всъщност най-свободно до лятото ще е движението през граничните пунктове с Гърция, доколкото с Румъния е договорен 6-месечен период на гранични проверки. Добрата новина е, че проверките на пътуващите към Румъния няма да са на всеки автомобил или камион, а отново по метода на анализ на риска и отново чрез отклоняване на превозното средство от основния поток. Има опасения, че ако се стигне до поредица от инциденти, или натрупване на всевъзможни нарушения и невъзможност на властите да се справят, ще бъде въведен и от Гърция временен граничен контрол на влизащите, какъвто вече има в много страни от Централна и Западна Европа. Последно това направи в първите дни на декември м.г. Нидерландия. По споразумението от Шенген такава мярка може да се въвежда от страните членки за 6 месеца, като може и да се удължава с още 6 месеца.

В същото време,  ще става още по-засилен контрола на граничните пунктове с Турция, Сърбия и Северна Македония (защо ли не сме изненадани), като съкращения в щатовете на митниците и МВР няма да има, а служители ще бъдат пренасочвани към граничните пунктове с тези 3 страни, освен към тях, се пренасочват и към импровизираните пътни КПП-та.

Ще си устоят ли митничарите от Кулата отново хабитат (този път полеви), на който ще прилагат отново порочните си схеми, само бъдещето ще покаже….

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search