Топят ни пред ЮНЕСКО за фестивала Сурва заради ролята на „булката“ и „свекървата“
Топят ни пред ЮНЕСКО за унижение и сексизъм в кукерските костюми на фестивала „Сурва“.
Активистката за правата на жените Десислава Златанова е в основата на протеста срещу традиционните персонажи и организира петиция, видя „Телеграф“. Според Златанова ролите на булката и свекървата са превърнати в пародия, която затвърждава сексистки стереотипи и подронва достойнството на жените. Петицията е създадена миналата седмица и до момента са гласували само 17 души. Участници от сурвакарски групи пък не са съгласни с тази петиция и аргументите в нея.
Изопачаване
В петицията пише и че Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“ в Перник популяризира българското фолклорно наследство и от 2015 г. е част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, но това не е вярно. Според проверка на „Телеграф“ не фестивалът е в ЮНЕСКО, а самата традиция, която се прави в пернишките села на 13-14 януари. Фестивалът просто стъпва върху тази традиция.
Според активистите за женски права преувеличената сексуализация на женските образи в културни събития допринася за нормализирането на неравнопоставеността и насилието, основано на пола. Проверка на „Телеграф“ сочи, че няма такова нещо и традицията и обичаят се спазват както трябва и както са вписани като част от нематериалното културно наследство. Отделно в петицията пише, че е изпратен протест и до община Перник, но според наши източници до момента там не са получили такъв сигнал.
Бунт
Наследството не се разваля толкова лесно чрез петиции в онлайн пространството, участници от групи не са съгласни с това, че има подигравка към жените. „Жената, създала петицията, явно не е много запозната с традицията „Сурва“, защото ролите на булката, кумата и свекървата винаги са били играни от мъже, точно това е впечатляващото и не е унижение към жените“, коментира пред „Телеграф“ Петя Романова, която участва от малка в пернишка сурвакарска група. „Жените имат същите права като мъжете в сурвакарските групи и няма никакво деление, както жените се маскират и окичват със звънци, които носят наравно с мъжете, така и мъжете се преобличат като жени в обичая „Сватба“, но такава е традицията“, добави тя. „Всички хора в пернишките села са израснали с тази традиция, наследяват я и я продължават и не се мисли от тази гледна точка – хората, които не са участвали в групи, се опитват да развалят обичая, но той ще продължава години наред“, отбеляза още Романова.
Стефани Георгиева Телеграф
Be the first to leave a review.