Лют скандал в ефир за следене и пари, а този въпрос на Йонко Иванов изби рибата
Двамата обсъждаха цената и методологията на шофьорските изпити и какви водачи излизат на пътя след школите
„Поскъпването на шофьорските курсове е съвсем нормално. Аз не бих казал, че това е поскъпване. Това е икономическата тенденция в страната. Ние се съобразяваме с икономическите стандарти, по които трябва да се развиваме, да живеем и да демонстрираме технологичните новости, които в Европа са водещи.“
Това заяви в предаването „Тази неделя“ председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов.
Според него методологията за определяне на цената на шофьорския курс е много елементарна.
„Един мото-час по 30 часа като цена, прави общата цена. Допреди месец и половина един мото-час беше 40 лева. Като го умножите по 31 часа, става хиляда двеста и кусур лева. Като сложим и теоретичната част – 350 лева. И като сложим два изпита към 150 лева и тя се калкулира. Сега цената вече на един мото-час става 50 лева. И цената отива към 2 000 лева“, обясни още Йонко Иванов.
В студиото присъства и Ангел Попов от Европейския център за транспортна политика. Според него 2 000 лева изобщо не е висока цена за изкарването на шофьорска книжка.
„Ако една автошкола прави това, което трябва да направи, съгласно наредба 37, която е майката и бащата на обучението, и ако всички работят в белия сектор – 2 000 лева е дори малко. Защото трудът на тези хора е на малко по-високо ниво от този на един учител. Един учител може да сбърка формула, но тук не трябва да има грешка“, подчерта Попов.
„Оттук нататък обаче качеството трябва да бъде безумно високо. В един град до София има автошкола, които нямат учебни центрове. И която не е провела в близките месеци, а може би и година, един час по теория. Спестили са парите и са ощетили един млад човек, който трябва да излезе на пътя подготвен. В момента корупционният натиск в изпълнителната агенция е огромен. Имаме сигнал“, каза още Ангел Попов.
Двамата обаче влязоха в остър спор по повод промените в изпитите.
Ще има още едно увеличение след около месец, месец и половина. Адаптираме се към нормалната икономическа действителност в нашата страна. Това ще доведе до цена в левове малко по-ниска от цената на шофьорския курс в евро в Европа“, каза Иванов.
Иванов обърна внимание и как се провеждат изпитите в момента. По думите му в момента има корупционни практики.
„Навсякъде има черни овци. затова има министерства и ръководни органи. Не визирам никого, цялостната политика, която се провежда в момента е такава“, уточни той.
„Имаше обществено обсъждане на новите тестове, ние дадохме становище.
Имаше обществено обсъждане на изменения на наредба 37, ние дадохме становище. Имаше обществено обсъждане на методологията, която се провежда изпита, ние дадохме становище. До този момент всичко отиде в коша.
Дори новият директор Дамян Войновски на 12 декември той подписа новите разпоредби, без да се съобрази с нищо“, ядоса се Иванов.
Иванов заведе неочакван въпрос на Попов, който пък даде още по-неочакван отговор.
„Питам вас като бивш министър. По ваше време трамвай движеше ли се по магистрала „Хемус“?
-„Да“, отвърна Попов.
„И ватман караше трамвай по магистрала Хемус, значи аз съм го пропуснал този момент. В момента има въпрос: „С каква скорост се тегли МПС по магистралите: 70, 80, 100. Кой ватман се движи в момента по магистралите, за да се задава този въпросът“, запита риторично Иванов и продължи:
„Това са въпроси, на които вие се явявате, и те ви късат. То или е некадърност, или тенденция“, коментира той и даде друг пример:
„Каква е скоростта на триколесно МПС от категория А по магистралата“.
Темата премина и към промените в изпитите.
„Аз няма да позволя аз и моите колеги да бъдем следени. Вие питате за оскъпяването. Лъжата, която е в момента – Не е GPS тракер, това е коренно различно нещо. Лъжата е, че този телефон, който ще се даде, за да може да стартира часът, ще се даде от Автомобилна администрация. Безплатен обяд няма. Един телефон е около 1000-1800 лв. – само за един преподавател. Моята школа е от 5-ма. Аз трябва да купя 5 такива телефона. След това трябва да купя облака“, даде за пример той и изтъкна какви проблеми са се породили от въвеждането на техниката.
В петък на 10 човека, на които беше изпита, се обадиха и не успяха да го вземат. Накрая жената каза върнете таблета за ремонт. Това ще бъде следващото оскъпяване. Не става въпрос за тази дигитализация“, каза още Иванов.
blitz.bg
Be the first to leave a review.