Бизнесът с шиенето на облекла отеснява – свиват се приходи, печалби, персонал
Слабото търсене в развития свят и малкото поскъпваща работна ръка свиват шивашкия бизнес.
В последните двадесет години българската икономика премина през редица изпитания и реформи. Извършена бе не само основна промяна на нейната форма на организация, но и преструктуриране на основните й сектори.
Тези процеси най-силно засегнаха индустрията. Именно в нея бяха закрити цели браншове и производства и значително бе намален броят на функциониращите стопански единици. Всичко това се отрази твърде негативно върху традиционни за страната ни производства, каквото е и шивашкото. Съгласно официалните статистически данни това бе един от стабилните индустриални отрасли с добри темпове на развитие и нарастващ относителен дял в общата продукция. На практика обаче проблемите в него са твърде много и голяма част от тях са дълбоко скрити под повърхността.
От Българската асоциация по текстил и облекло посочват, че фирмите от бранша усещат кризата по намалелите заявки за производство и отдавна вече са започнали съкращения на персонал. Към момента в областта на производството на текстил и облекло (конфекция) в страната са заети около 160 хил. души в над 4600 фирми. Мненията на ръководителите на фирми варират от сравнително оптимистични, до такива за закриване на близо половината (главно малки фирми) през следващите 1-2 години заради свиването на пазара.
А второто определено е неблагоприятна перспектива за българския текстил.
Kъм днeшнa дaтa cпaдът в цялaтa бългapcĸa индycтpия пpoдължaвa c oщe пo-гoлeми тeмпoве и поради Kитaйcĸитe oнлaйн гигaнти, които yдpят вce пo-лoшo бългapcĸитe тeĸcтилни пpoизвoдитeли. Bпpoчeм, пpoблeмът e видeн в цялa Eвpoпa, пoĸaзвaт дaннитe нa Бългapcĸaтa acoциaция „Kpъгoв тeĸcтил“ (БAKT).
Електронната търговия
88 товарни самолета Boeing 777 са необходими за обслужването на товарите, които изпращат китайските сайтове за електронна търговия ежедневно. Внушителното число показва ръстът на двете компании, които в момента са лидери в сегмента – Temu и Shein. В Европа пристигат месечно по 50 милиона пакета с евтини китайски дрехи от техните компании. Според експертът Кристоф Трип Shein вече контролира 20% от пазара на така наречената бърза мода. Двете компании надхвърлят приходи от над 90 млрд. долара за тази година. Набирането на твърде голяма пазарна власт от китайски онлайн компании се разглежда като риск за нас.
Според Европейската комисия до 65% от пратките към ЕС са с документално занижена стойност, за да не бъдат обмитявани и комисията има право да се намеси в случаи, когато чуждестранни субсидии водят до разстройване на вътрешния пазар на Европейския съюз. Общо 1 млрд. пратки влизат в ЕС през 2022 г., вероятно 2 млрд. през 2023 г. На база данните на ECDB през 2022 г. брутната стойност на стоките, продадени през temu.com, е 290 млн. долара. След това активността на пазара се увеличава над 4500 пъти през годината, за да достигне 13.8 млрд. долара през 2023 г. Поради инфлацията е Европа прогнозите са, че продажбите на китайски платформи ще нарастват.
Be the first to leave a review.