„Мантарица“ е мястото-защитник. То е пазител на вековните иглолистни гори. Има смърчови дървета на над 200 години и с височина 22-24 метра.

Голямата частно-държавна брадва в действие: Проекта „Сютка“ сред защитения биосферен резерват „Мантарица”

Малката ни красива страна е пълна с непознати места, които търпеливо чакат да бъдат открити и опознати. Да посещаваме малко известни и непопулярни кътчета в дивните и загадъчни Родопи се превърна в традиция. Днес, ще ви запознаем с  биосферен резерват Мантарица.

„Мантарица“ е мястото-защитник. То е пазител на вековните иглолистни гори. Има смърчови дървета на над 200 години и с височина 22-24 метра.

Разположен е в Западните Родопи, между град Ракитово и връх Голяма Сюткя. Резерватът обхваща местностите Мантарица, Петлите, Кайнаците и др. Резерват Мантарица се простира на надморска височина от 1200 до 1900 м. Релефът е силно разчленен като местността е съставена от обширни пасища и вековни гори, разположени по стръмните склонове.

Обявен е  през 1968 година като резерват “Мантарица” е с цел опазване на девствените смесени гори (смърч, бял бор и бук) в тази част на Родопите, както и опазването на местообитанията на защитения вид глухар. А през 1977 година резерват “Мантарица” е обявен за биосферен резерват и е включен в програмата “Човек и биосфера” на ЮНЕСКО.
Резерватът е с площ 1088.79 ха и заема площи по основното или северно от основното било на родопския дял Баташка планина. Територията на резервата е покрита почти изцяло с иглолистни или смесени гори, като във високите части преобладава смърча, а по северните склонове бука и елата. Според последните изследвания проведени при изготвянето на Плана за управление на резервата е установено, че средната възраст на горите е около 150 години, а отделни видове достигат до 180 години.
Първоначално резерватът е обявен с цел опазването на вида глухар, който е застрашен от изчезване, както в България, така и в цяла Европа. Като цяло в резервата най-разнообразен е птичият свят. Освен глухар се срещат още соколястребкълвачскален орелсойкасвракачинка и др. От бозайниците са установени сърнаблагороден еленкафява мечкавълклисицазлатказаекдива свинядива котка.

Всичко това го прави едно забележително местенце, което си заслужава да се види и пази. Точно това ни напомня колко сме малки и незначителни пред природата, колко тя ни дава и ни напомня, да я ценим и пазим.

Биосферен резерват „Мантарица“ се намира в Западните Родопи в близост до град Велинград, между град Ракитово и връх Голяма Сюткя.  Резерватите „Купена”, „Мантарица“ и „Дупката“ са сред общо 11 обекта – резервати и защитени местности – в които редовно се правят проверки за незаконна сеч. Но не за незаконната сеч и бракониерските проблеми на резерватите ще ви разказваме днес.

Ще ви върнем малко в недалечното минало (само преди месец), когато ви разказвахме за наглите схеми, които имаха за цел да съсипят един обикновен българин, градил фермата си 50г. И не, няма да повдигаме отново въпроса за Бай Рибан, който слава Богу си запази фермата, след множеството усилия на цяла България. Всъщност цялата история с овцефермата във Велинград показа на цяла България пълния разпад на институциите и държавността, но показа и още нещо! И за тези които са забравили (а и за тези които не знаят)  днес, ще ви припомним, какво всъщност се криеше зад цялата тази порочна схема, а именно инвестиционни намерения за връх Сютка, между който се намира и биосферен резерват „Мантарица“.

Инвестиционни намерения за  курорта  „Сюткя“ и пари, много пари!

Инвестиционните намерения за изграждане на курорт на връх „Сютка“, не са от днес. За подобен курорт се заговори още през 2005ги идеята предвиждаше проектът да се реализира от специално създаденото тогава дружество „Сютка 2000“ АД, в което участвали общините Велинград, Ракитово и Пазарджик, както общините са имали стремеж и за привличане на частни капитали.

Още тогава, са разработени два варианта на проекта. Това бе казано от председателят на общинския съвет във Велинград през 2005г.- Неджат Кехайов. Според първия вариант трябвало да бъдат построени 14 ски писти от връх „Сютка“ до местността Качаков чарк, където да бъдат изградени хотели, чайни, ресторанти. При този вариант стойността само на пистите и ски съоръженията била около 500 млн. лв. Вторият вариант изключвал  хотелската част и съкращавал значително броя на пистите. След което проектът била замразен, а община Велинград се преориентира главно към развитието на балнеологията.

Години по-късно, през 2016г. за възраждане на проекта „Сютка“, който е стратегически важен за три  общини – Ракитово, Батак и Велинград, оповести по време на обиколката си в родопската част на региона тогавашния  министър- Николина Ангелкова.

А проектът „Сютка“ вече е включен в националната инвестиционна карта и постоянно се рекламирал не само за наши, но и за чуждестранни инвеститори. „Популяризирането на този проект е важна част от програмата на Министерството на туризма, тъй като тук има голям потенциал за развитие“, каза тогава  Ангелкова.

Днес, години по-късно отново се заговори за него. Но ние от Топ Преса,  искаме да попитаме само, как този проект ще бъде осъществен след като:

Първо- „Проектът“ попада в обхвата на Натура 2000.

Второ-  Много по-голямата част от този район попада в границите на Община Ракитово.

Трето- Частното ловно стопанство взе на концесия за години наред голяма част от тези територии.

Четвърто- Проекта „Сютка“ бе спрян като най-голямата от причините бе именно  екологичната. Защото това е район важен, между и около него се намират резерватите „Купена”, „Дупката и биосферен резерват „Мантарица“ за който ви разказахме по- горе в материала, и при осъществяване на този проект, всички  те биват застрашени от изчезване!

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search