Маската на Севт III и съкровищата от Рогозен и Вълчитрън също са в музея сред пожарите
Панагюрското е преживяло и чудовищното земетресение в Кобе
Снимка БГНЕС
Седмица след началото на опустошителните пожари в Лос Анджелис продължават тревогите покрай гостуването на тракийските златни съкровища там.
Изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия, бе открита в музея „Гети“ в Лос Анджелис в началото на ноември 2024 г.
Освен Панагюрското съкровище, там са Вълчитрънското златно съкровище и една голяма част от Рогозенското съкровище, находките от Голямата Косматка в Казанлък и много други експонати, които са емблематични за тракийското културно наследство.
Директорът на НАИМ – БАН доц. Христо Попов разказа, че вилата е на два етажа, всеки от тях с по четири крила. Нашата изложба се намира само в едно крило на втория етаж. Останалата площ е заета от огромно количество експонирани шедьоври на античното културно наследство от колекциите на музея и гостуващи други институции, сред които и Лувърът.
„В настоящия момент възможно най-сигурното място на територията на Лос Анджелис, където може да бъдат нашите съкровища, е точно музеят „Вила Гети“ заради начина, по който е изграден, и стандартите, които се спазват за сигурност. Това е възможно най-сигурното място“, каза пред БТА той.
„От друга страна – нашият партньор „Вила Гети“, също е институция, която е еталон за стандарт в музейното дело в много отношения. И бих казал, че в България няма музей, който да е изграден по толкова добри стандарти от гледна точка на мерките за сигурност“, каза директорът на НАИМ-БАН.
Доц. Христо Попов подчерта, че всички артефакти в изложбата са застраховани, каквато е стандартната практика. „Те няма как да напуснат територията на страната, без да са застраховани. Това не може да се случи. И по нашето законодателство един артефакт не може да излезе от музей без застраховка, дори и на територията на страната, между два музея в София. За да излезе от територията на музея, всеки артефакт трябва да бъде застрахован“, обясни той. Доц. Попов отбеляза, че всичките артефакти в Лос Анджелис, които са от 14 български музея, са застраховани по най-високи стандарти. Включително със застраховка на американските власти.
„Ако се върнем назад във времето, за съжаление, това не е първият катаклизъм, през който българска изложба преминава. Слава Богу, успешно“, отбеляза още Христо Попов. Той припомни, че преди 30 години, през 1995 г., има опустошително земетресение в Кобе, Япония. Тогава северната част на страната е много тежко засегната – Йокохама, Киото, Кобе. И точно по това време българска изложба на тракийска тематика с най-емблематичните съкровища е в Йокохама и трябва да пътува за Кобе.
Някои от тях днес участват в изложбата във „Вила Гети“. И всъщност 7,2 по Рихтер се случиха и на българските екипи, които трябваше да преместят изложбата от Йокохама в Кобе. Те преживяха този ужас на място заедно със самата изложба, която беше в зоната на земетресението. Но точно благодарение на стандартите, които се спазват, на мерките, които обикновено са неразделна част от всяка една изложба, нищо лошо не се случи на самите експонати. Те се прибраха благополучно от Япония в България“, обясни доц. Попов, цитиран от „Сега“.
dnes.bg
Be the first to leave a review.