Началникът на РУО Ив. Златанов издаде заповед за приема в 1 клас, зам. кметът Б. Шалявска: От днес започват дейности за интегрирането на електронната система
От днес /16.01./ започват дейности по интегрирането на електронна система за прием 1 клас. Това съобщи за „Струма“ заместник-кметът по образование, бизнес развитие, социална и здравна политика на община Благоевград Боряна Шалявска.
Темата е от изключителна важност и често е обект на коментари и дебати, още повече че в продължение на 8 години действаше система, разработена през 2016 г. от екипа на тогавашния кмет Атанас Камбитов. Приемът на първокласници бе свързан с напрежение, а основната причина е, че някои училища са по-предпочитани и към тях концентрацията на кандидат-ученици е по-голяма, отколкото са местата. Директори и експерти нееднократно заявяваха, че единственият начин за разрешаване на проблемите е въвеждането на електронен прием, какъвто от години действа в големите общини София, Пловдив, Бургас, Стара Загора.
С тази задача, която сама по себе си е огромно предизвикателство, се зае ресорният зам. кмет Б. Шалявска. Бяха проведени няколко срещи с директорите на 10-те училища, реализиращи прием в 1 клас. Зам. кметът подробно разясни, че за да се въведе електронен прием, първо трябва да се разработи и утвърди нова система. Причината е, че водещият критерий е уседналостта или близостта до съответното училище. За 8 години обаче Благоевград се е разраснал, появили са се нови улици… Така бе направено ново райониране с описаните улици, кварталите, махалите, селата, влизащи в прилежащите райони на училищата.
Своеобразният препъникамък бе разпределението на ромските деца. При досега действащата система децата от Предел махала биваха насочвани към СУИЧЕ, 8 СУ, 11 ОУ и 9 ОУ като най-близкостоящи. Сега обаче улиците от Предел махала са описани и всъщност влизат в прилежащите територии на всички 10 училища.
Нови моменти има при самото райониране. След внесени становища и приложение от страна на директори бе взето решение кварталите „Еленово“, „Ален мак“, „Орлова чука“ да са общ район за три от училищата – 8 СУ, 9 ОУ и 11 ОУ.
Промените се отнасят и за броя на точките. Вместо досегашните 100 точки кандидат-учениците от първа група, чийто постоянен/настоящ адрес в района на училището не е променян в последните над 3 години преди подаване на заявлението, ще получават по 300 точки. Толкова ще се дават и на деца, чиито братя или сестри до 12-годишна възраст са ученици в същото училище, независимо от постоянния/настоящия им адрес. От 80 на 200 се вдигат точките за втора група деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият им адрес е променен в периода през последните от 1 до 3 години преди подаването на заявление. Трета група – кандидат-ученици с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището, но постоянният/настоящият им адрес е бил променен през последната една година, ще получават 100 точки. Деца с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището към деня на подаване на заявлението ще са с 50 точки, вместо досегашните 40. Допълнително по 3 точки ще се дават, ако кандидат-ученикът е от семейство с повече от две деца, завършил е подготвителната група на даденото училище и е с трайни увреждания над 50%, с двама или един починал родител…
Важно е да се отбележи, че родителят (настойникът) има право да посочи до 10 (десет) желани училища в заявлението си за участие в централизирано електронно класиране за прием. За всяко от желанията се взима предвид само един от адресите – постоянен или настоящ, който е по-благоприятен за детето. Класирането се извършва в три етапа, като всяко дете може да бъде класирано само в едно училище.
„Децата се класират въз основа на съответствието към общи допълнителни критерии в низходящ ред по брой точки”, е посочено в системата и е упоменато, че поредността на желанията също е допълнителен критерий. Първо желание е 10 точки, второ – 9… десето желание е 1 т. При кандидати с равен брой точки класирането се подрежда по случайно число във възходящ ред. Случайните числа се генерират за всяко класиране. Ако детето не е класирано на първо класиране, то участва със същия входящ номер за следващо класиране. Близнаците участват в класиране с един входящ номер и с едно заявление, като в заявлението се вписват данните на децата близнаци. Децата близнаци се класират над утвърдения брой ученици в паралелка. Когато прилагането на горепосочените критерии обективно води до обособяване на една или повече паралелки с ученици, чийто майчин език е ромски, тези деца може да се насочват за записване в първи клас в училища с други прилежащи райони от населеното място, в които има незаети места.
Системата бе приета с мнозинство на сесия на Общинския съвет, а с въпрос дали от предстоящата учебна 2025/26 г. ще бъде въведен електронен прием, се свързахме със зам. кмета Б. Шалявска. Тя коментира, че днес в кабинета й ще се състои работна среща и всъщност съвместно с дирекция „Информационно и административно обслужване“ ще започнат дейности по интегрирането на системата.
„Самата система е изключително интуитивна и с нея се работи много лесно. Предстоят обучения, тестване, пробно пускане и демонстрации, така че да са напълно готови до определяния срок“, съобщи Б. Шалявска.
Междувременно преди дни началникът на РУО Ивайло Златанов издаде и заповед за приема в 1 клас. В заповедта, изпратена до директорите, са посочени сроковете за реализирането на заложените конкретни дейности, графиците… До 31 януари от всяко училище трябва да изискат от съответната община списъците на децата, които следва да постъпят в 1 клас. В случаите, когато броят на местата в проекта на училищния план-прием е по-голям от броя на децата в дадения прилежащ район, директорът е задължен да информира началника на РУО за възможността за осигуряване на целодневна организация за всички ученици.
Информацията се изпраща до 20 февруари и трябва да включва доказателства за наличие на необходимата материално-техническа база, обезпечаване на полудневната организация на учебния ден преди обяд и възможност за осигуряване на целодневна за учениците от 1 до 7 клас. До 28 февруари директорите трябва да представят на Педагогически съвет проект на училищен план-прием.
Важно е да се знае, че за осъществяването на приема за населените места с повече от едно училище критериите и графикът на дейностите трябва да съответстват на разработената от общината система за прием, в която водещи са близостта на училището до постоянния/настоящ адрес на детето. Когато това води до обособяване на една или повече паралелки с ученици, чийто майчин език е ромски, то децата може да се насочат за записване в 1 клас в училища с други прилежащи райони от населеното място, в които има незаети места.
Подаването на заявления, класирането, записването на първолаците е от 31 май до 27 юни /срок, в който децата са получили удостоверение за завършена подготвителна група/. След тази дата записване се извършва в училището само при наличие на свободни места за достигане на максималния брой от 22 деца в паралелка. Съответно до 30 юни от училищата трябва да публикуват на видно място информация за записаните ученици по паралелки.
В заповедта е подчертано и че при неспазване на разпоредбите, нарушения в графика на дейности, срокове, критерии за класиране… на директорите ще се търси дисциплинарна отговорност.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
struma.bg
Be the first to leave a review.