Разпределят ли се правомерно, даренията за Парка за танцуващи мечки в Белица?

Община Белица е красива, вдъхновяваща и запомняща се със своите традиции, история, култура и туристически потенциал. Именно на нейна територия се намира едно място, което за мечките в беда, означава дом-  известният Парк за танцуващи мечки, както и Rila Fun Park- първият по рода си планински увеселителен парк в България.

През последните 20 години в България Паркът за танцуващи мечки край Белица е спасителен оазис и рехабилитационен хъб, първи, пореден или последен сигурен дом за бедстващи мечки. Той е единственото защитено място в България, което осигурява специални грижи за спасените кафяви мечки.

“Парк за танцуващи мечки” се открива на 17 ноември 2000 г. с мисията да приюти всички “танцуващи” мечки, които да получат близки до естествените условия на живот възможности, комбинирани с нужната човешка грижа и да бъдат освободени завинаги от човешката експлоатация.  Оттогава до днес паркът е бил дом на 32 танцуващи мечки от няколко страни на Балканите. Повечето от настанените в него са бивши „танцуващи мечки“ от България, както и няколко от Сърбия и Албания. За съжаление, днес някой от мечките вече не са сред живите.

Паркът е огромен – 120 декара, но малка част от тях са достъпни за посетители. Във всеки сектор живеят от две до четири мечки. Те не са обикновени мечки, както знаем – първите години от живота им са минали сред хората, но въпреки това е забранено гостите да се опитват да ги хранят.

Открит официално на 17 ноември 2000 г., паркът за танцуващи мечки е изграден със средства на фондациите „Четири лапи“ и „Бриджит Бардо“ и на община Белица.

Преди да се озоват в парка, днешните му обитатели са били част от една традиция, която за щастие новите поколения мечки и деца не познават – танцуващите животни, развеждани на синджир из градове и села, по панаири и събори. До 2007 г. това бе законен поминък в България, поради което първите мечки трябваше да бъдат откупени от собствениците им, за да бъдат пуснати на свобода над Белица. Обезщетенията, според свидетели, са достигнали дори до над 10 000 лв. С влизането на България в ЕС мечкарството е забранено, което позволява на властите да конфискуват експлоатираните животни.

Днес парка се стопанисва от представители на  фондациите „Четири лапи“ и „Бриджит Бардо“. Стопанисва, е може би пресилена дума, предвид факта, че парка все повече се занемарява. И именно тук, може би е мястото да зададем въпроса: отчитат ли се всички проходи,  за иначе  поддържането на парка? Отчитат ли се дарените средства за парка от фондация „Бриджит Бардо“,  лични дарения на хора, както и тези които се събират на входа за парка (билетите), или отиват в нечия частна (лична) хазна?

Защото, както знаете (а може би има и такива които не знаят) сдруженията и фондациите, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни ежегодно да се отчитат за дейността си пред 3 основни държавни институции: Национален статистически институт (НСИ), Национална агенция за приходите (НАП) и Агенция по вписванията (АВ).

За парка обаче, такъв отчет няма! Поне не и публичен.

За щастие, България все още е богата на дива природа и дивият капитализъм не е превзел планините ни до степента, в която бетономорието съсипа Черноморието. Затова човек може да зърне мечка и докато се разхожда по утъпканите планински пътеки. Не ни липсват и куриозни срещи и случки, които радват едни и тревожат други – преди години камера засне мечета даже на Витоша, а една ноемврийска вечер мече влезе в басейна до лифт Сопот да си направи спа процедури. Тези неочаквани срещи обаче не са силно препоръчителни нито за мечките, нито за хората, затова паркът в Белица си остава един чудесен начин децата да видят четириногите обитатели на горите в естественото им състояние.

Предвид факта, че много пъти в България сме ставали свидетели на различни порочни практики с точене на средства от дарения, темата за парка, няма да ни е последна. Дори напротив!

Даже бихме препоръчали идеята, стопанисването на  парка да се преотстъпи изцяло на община Белица, поне ще знаем,  че светлото му бъдеще е гарантирано, предвид разцвета на общината в последните години.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search