Сензация! Мистериозни стъпки се появиха в снега по пътеката към гробницата на Бастет
Карта върху папирус, Ванга, соларни кръгове, богиня с лице на котка – в археологическия комплекс се преплитат фантастично и реално
Обичате ли да пътувате във времето? Ако е така, Странджа е вашата дестинация.
Тази дива и красива планина помни и разказва хилядолетна история – за древните траки и техните мистерии, за богинята Бастет и за пазителя на фараоните Михос, за империи, въстания и войни. Тук е и царството на уникални растения и редки животни – като странджанската зеленика, жълтата водна роза, сините водни кончета, прелитащи край Извора на младостта…
И докато на едни, все още ни е смешно и наричаме“ луди“хората с по езеторично мислене, други отдавна се опитват да разкрият множеството загадки на Странджа.
Една от които е Мишова нива.
Мишкова нива е голям археологически комплекс в близост до турската граница. Състои се от тракийски могилен некропол, заобиколен от укрепена сграда, римска вила, глинен водопровод, захранващ култовия комплекс с вода, крепост и античен рудник.
Крепостта и рудникът са разположени в полите на планинския първенец на Странджа – връх Голямо Градище.
Първите огледи и описания на мястото са дело на братята Шкорпил през XIX век. Същинските археологически проучвания са започнали през 1981 година. Тогава екип под ръководството на доц. Петър Делев и проф. Александър Фол изследва района в продължение на две години.
Стръмна пътека след Мишова нива води към друга мистерия – местността Седлото между връх Голямо Градище и Малко Градище, или както изтъкват местните– мястото, свързано с най-много легенди и предания. Може би това е мястото, което привлича най-много окултно настроени хора, които вярват, че това е даже светилище на Бастет.
Местни непрекъснато, разхождайки се по тази мистична пътека, дори снимат странни нечовешки стъпки в снега, опитвайки се да разберат а и да докажат, че това място е необикновено и може би се обитава от митични същества. Дали са истински или това е обикновена фантазия на местни, никой не може да каже, факт е обаче, че дори Людмила Живкова била изключително заинтересувана от това място, считано за гробницата на Бастет.
Проф. Кръстю Мутафчиев, автор на няколко книги за произхода на българите и на човечеството, член на Комитета по култура през 80-те, считан за дясна ръка на Людмила Живкова, развива следната теория за богинята Бастет. Тя е била дъщеря на тракийски вожд, водач на племе, живяло по тези земи хиляди години назад.
Племето се изнася на юг и заселва поречието на р. Нил, а превзетите територии биват оглавени от неговите деца. Бастет станала царица на град Бобастис, но умира млада, а последното ѝ желание е било да бъде погребана на родна земя в днешна Странджа. Нещо повече, според професор Кръстьо Мутафчиев гробницата е изградена като огледален образ на небесното съзвездие Цефей.
Именно професора единствен прави и връзка между тракийската култура и египетската митология. Според тази митология Бастет е богиня на радостта, празниците, музиката, танците и плодородието.
В скалата над нишата, считана за мястото, където е погребана Бастет, има изобразена лъвска глава. Бастет е била изобразявана като жена с глава на котка или лъвица.
Първата експедиция на Кръстьо Мутафчиев до светилището е организирана с помощта на Красимира Стоянова, племенница на Ванга, учила египтология.
Всичко започнало с една карта, нарисувана върху древен папирус, която попада в ръцете на иманяр. Този иманяр отива при Ванга с картата с идеята, че на нея е отбелязано съкровище. Ванга му е казала да се разходи и да я остави известно време, през което време тя вика племенничката си и я кара да я прерисува. След това разказва как хиляди години назад хора от Египет по море и по суша пристигат на това място, където е скрито познанието за света в кодирана форма, в саркофаг от черен гранит. Казва обаче – и на иманяра, и на племенничката си, че картата няма да им послужи за нищо, разказват все още някои възрастни местни.
Изследователите от експедицията следвали указанията на Ванга. Забелязват как първият слънчев лъч започва да описва триъгълник от соларни кръгове – явление с продължителност десетина минути. Връщат се вечерта да гледат и луната. В началото ги вали проливен дъжд. След това виждат как облаците се разнасят, луната се появява и наблюдават същото явление. Лунният лъч описва този триъгълник от соларни кръгове.
Следва разказ с фантастични елементи. Учените виждат как върху скала по-надолу от мястото се появяват холограмни изображения на двама мъже – единият седнал на трон, а другият – прав пред него, и двамата облечени в дълги бели роби, според описанието на племенницата на Ванга- Красимира Стоянова.
Всички изследователи виждат една и съща сцена, но успяват да разкажат за видяното помежду си, едва след като слизат от светилището, тъй като са много уплашени. А мястото и до ден днешен предизвиква различни емоции и усещания сред посетителите.
Мнозина от посетителите наистина вярват, че това е светилище на богинята Бастет и оставят дарове за нея – фигурки на котенца, бижута, плодове, хляб, както на всяко светилище.
„Някои хора доста се плашат на това място. А някои хора усещат главоболие или им става лошо. Но хората са с различни усещания, различно сензитивни сме. Това, че не виждаме нищо, не значи, че няма нищо“, споделят хората докоснали се до това мистично място.
Be the first to leave a review.