Катя Ланджева , бивш служител на бившия Техникум по електроника „Иван Гулев“, понастоящем НПГ „Димитър Талев“: Благой Мигдин е лъжец!
ПРИ МИГДИН БЕШЕ ПЪЛНА АНАРХИЯ, КОЛЕЖКА ИСКАШЕ ДА СЕ САМОУБИЕ, ПОЛУЧИ ПРИПАДЪЦИ ЗАРАДИ ТОРМОЗА МУ!
- Едно интервю на Симеон ВАЛЕНТИНОВ
– Какъв е проблемът и защо се обърнахте към нас?
- През 1987г. постъпих на работа в техникума, попаднах в един прекрасен колектив, с още по-прекрасни ръководители като г-н Симеонов, г-н Сарандев и г-жа Каркъмова. В колектива цареше спокойствие и уважение между хората. Първото нещо, което ми направи впечатление, е че се водеше стриктно изходяща и входяща поща, досиетата на учениците, архивът на училището от основаването му като ПТУ до превръщането му в техникум…
- Тогава кой беше директор на училището?
- Директор беше г-н Симеон Симеонов. След неговото пенсиониране за временно изпълняващ длъжността директор назначиха инж. Васил Маргаритов, до провеждане на конкурс за директор. Заместници бяха Галя Сърбакова по учебната част и Кръстьо Де- шев по техническата част. След като мина конкурсът, ми се обадиха, че г-н Мар- гаритов е назначен за директор и ме помолиха да му предам да отиде в Просветата да си. вземе заповедта за назначение. В рамките на половин час, докато той отиде да я вземе, заповедта беше „потънала“. И след няколко дни назначиха за директор Благой Мигдин.
- Вие имате съмнения, че е имало нещо нечестно?
- Разбира се! Не може да се обаждат от Просвета, че Маргаритов е назначен, а след половин час заповедта за назначението му да изчезне. Имам съмнения за фалшификация. От момента, в който Б. Мигдин беше назначен за директор.
- Втехникума настъпи същински ад.
- Първото нещо, което си беше поставил за цел, е всички служители, назначени по времето на г-н Симеонов, един по един да бъдат отстранени от работа. Започна с колежката Мария Джагълова, тя се занимаваше с деловодството, а аз с приема и дипломирането на учениците. Всеки ден г-н Мигдин привикваше Джагълова в дирекцията по няколко пъти на ден и я тормозеше да подаде молба за напускане. Всеки път тя излизаше от дирекцията разплакана. Стигна се до там, че от психическо напрежение тя започна да получава припадъци. Припадала е в ръцете ми. Казваше ми, че не издържа и че иска да се хвърли от четвъртия етаж. Казвах й, че не си струва заради един човек, който няма елементарно възпитание и култура, да съсипе семейството си. Следващата колежка, с която се захвана Мигдин, беше касиерката Цеца Геранова. Тя беше на тази длъжност от основаването на училището като ПТУ Тази жена си отиде от училището обидена. Мигдин я изхвърли като парцал. Целият й трудов стаж беше минал в училището и накрая си тръгна, сякаш е едно нищо. Целта му беше на мястото на Геранова да постави неговата кума Виолета Чочева. В онзи период постъпването на работа започна да става чрез конкурс. Мигдин обяви конкурс за мястото на касиер. Имаше двама кандидати, единият кандидат бе кумата му, вторият беше едно момиченце, току-що завършило висша икономика, на което за съжаление не помня името. По време на конкурса двете трябваше да изпълняват някакви задачи на компютър. Всеки ден преди конкурса кумата на Мигдин идваше в училище и приятелят на Мигдин Тодор Гераксиев я обучаваше върху конкурсните задачи, защото тя нямаше понятие от компютри. Както разбрахме по-късно. След назначението й, цялата каси- ерска работа я извършваше въпросният Гераксиев. И по този начин тя „спечели“ конкурса, а момичето с висше образование остана без работа.
- За Б. Мигдин закони не съществуваха.
- В продължение на повече от година, докато бях в течение на нещата, нямаше завеждане на изходяща и входяща поща, писмата, които се получаваха, се укриваха. Имаше случаи, в които учители трябваше да ходят на семинари, но писмата с поканите не достигаха до тях. Но все се намираше някой „отгоре“ да им съобщи и по този начин се разбираше, че писмата са били скрити.
- – Това не е ли проява на вид диктатура?
- Той се държеше, сякаш училището му е бащиния и отдавна мечтаеше за директорския стол.
- В своето последно изявление, той казва, че група учители са го помолили да поеме училището. Едва ли не той не е искал.
- Това не е истина. От негови 100 думи една ако е истина, ще бъде много. Той е професионален лъжец. Следващата му жертва бях аз. Какво се случи с мене? При мен подходът на тормоз беше променен. Започна да ми сменя работно- то място. Ако се налагаше да отида в дирекцията, за да разговарям с него, той бягаше от другата врата и излизаше. Защо правеше така? Просто не влизаше в пряк диалог с мен. Тормозеше хората, които общуваха с мен. Аз съм контактен човек и бях в много добри отношения с учителите, стигна се до там, че като се видим в коридора, за да не последва „гонка“, се правехме, че не се познаваме. Разминавахме се, без да се поглеждаме. Общувахме само извън училището. Този ужас продължи 2 години. Вкарваше ме в мазето, направи ме механик, уж да ходя по работилниците .Правеше всичко възможно да ми дойде до гуша и сама да напусна работа. Но си бях казала каквото и да става, няма да напусна, когато той иска, ще напусна, когато аз реша. Моето място беше обявено на борсата за свободно.
- Как така, нали Вие сте работила там в това време?
- Да, аз съм в училището, а той обявява мястото ми за свободно и назначава сегашната секретарка Мариана Керезиева. Отново обяви конкурс. Аз също си пускам молба да се явя на конкурса. Не бях допусната. Този човек нямаше никакво понятие от административна работа. Беше накарал новоназначената секретарка един почивен ден да напише втора диплома на дъщеря му. Как разбрахме за това? Колежката откри в кошчето за боклук две дипломи, надписани на името на дъщеря му, смачкани и изхвърлени, защото са били сгрешени. Но явно третата е била наред. А по времето на г-н Симеонов дипломите се получаваха под брой. Колкото са завършващите, толкова са и дипломите, плюс 5-6 резервни. Ако евентуално се допусне грешка, се събирахме правехме протокол.
- При Мигдин беше пълна анархия.
- Аз стоях без работа 2 години и една моя колежка, на която дължа извинение, не ми обърна гръб. Казва се Елена Тя си имаше работно място, а аз и Иван Вълков, който също беше под прицел, си нямахме работни места. Стояхме по коридорите и фоайето или отивахме при Елена. Тогава тя стана следващата на прицел. Съкрати я една година преди пенсия. Дори беше казал на мъжа й: „Това е защото дружеше с Катя Ланджева”. Същото нещо се случи и с Таня Мачкова. Като слизах по работилниците, при нея оставах най-много. Другото му нарушение – Лина Кръстилова. Беше счетоводител. Дойде ред да се пенсионира. Той я водеше един месец на работа, а тя не идваше, за да може да навърши необходимите години, за да получи извънредните заплати.
Вестник „Топ Преса“
{{ reviewsOverall }} / 5
Users
(0 votes)
Rating0
What people say...
Leave your rating
Show more
Order by:
Be the first to leave a review.
{{ pageNumber+1 }}