Топ Преса представя – селото в югозапада, което пропадна, а имаше такъв голям патенциал за развитие!
Селото се намира на 8 км. източно от Кресна, сгушено в западния склон на Северен Пирин. Това е родното село на Яне Сандански. В землището на селото има запазени останки от разрушеният по време на турското робство манастир “ Св.Св. Козма и Дамян“. При Кресненско-Разложкото въстание 1878-79 г. в селото е бил щабът на въстаническите чети.
Землището на Влахи е голямо, селото е имало много махали, някои от които са отдалечени на голямо разстояние. В махалите Барата, Косовска махала, Драколово, Полена, Дебел дъб, Клетище има запазени стари къщи. Най-близката от тях е Барата (от Бара – място, където тече вода; през тази махала са минавали много бари за напояване). Тя се намира на хълма срещу Училището. Днес в нея развива своята дейност сдружение Семпервива. До нея вдясно се намира Косовската махала. Ако продължите нагоре след Косовската махала срещу течението на реката, ще стигнете до махалата Клетище. В нея живее възрастният бай Борис, който има стадо от над 40 крави. По пътя нагоре покрай Центъра за едри хищници се намира махала Полена. По пътя от Кресна към Влахи в началото на селото има остър завой. Вдясно от него се намира махала Драколово. Махалата Дебел дъб се намира по посока на загражденията за мечките, като се свива по черен път вдясно, вместо вляво към загражденията. Махалата Въчковци е след нея.
Климатът в района на Влахи е преходно-средиземноморски. Характеризира се с мека зима и горещо лято. Районът е местообитание на множество сухоземни костенурки. Случва се туристи да решат, че костенурките са изгубени и да ги вземат, за да ги спасят. Ако видите костенурка, не я прибирайте с Вас, условията в района са идеални за живот за нея.
Централната част на с. Влахи е разположена между реките Влахинска и Косовска. Косовска река тече под училището, като след селото тя образува водопад и се влива във Влахинска. Водопадът е висок около 25 м. и е едно от най-красивите места за разходка около Влахи. Вирът над водопада се намира на 15 минути от площада. Тръгнете по пътеката надолу по склона, вдясно от училището. Прекосете моста и свийте вляво. След около 5 минути вляво на пътеката ще има друга пътека, която се спуска по скалистия склон. Тя ще Ви отведе до вира над водопада. Пътеката не е много трудна, но все пак се изисква известен опит при ходенето по пресечен терен и подходящи обувки.
В близост до Влахи се намират три минерални бани – с вряла вода в Градешница и Ощава и с хладка при с. Стара кресна.
Основаването на селището е поставено от началото на 16 век. Първоначално селището е високо в планината, на мястото на най-високите сегашни негови махали, където първо обитавали пастири-власи. Постепенно към животновъдите и техните пасища се заселили българи дошли от сърцевината на Османската Империя на Балканите.
През 19-ти и началото на 20-ти век с. Влахи е било с население около 2500 човека, като било по-голямо от Свети Врач (дн. Сандански). По турско време е било опожарявано неколкократно при въстания, сред които и Кресненско-Разложкото, след което е построявано наново. Яне Сандански е родом от Шемето – махала на Влахи, която вече не съществува. Когато през 1901 г. неговата чета, заедно с четата на Христо Чернопеев, отвличат американската мисионерка Елън Стоун и Катерина Цилка , за да поискат откуп за тяхното освобождаване, те са държани в продължение на половин година в къща в Косовската махала, много близко до централния площад на с. Влахи.
Упадъкът на селото започва след 1948 г., когато местните жители се разбунтуват срещу колективизацията на земята. Немалка част от населението на селото е избита от комунистическото управление, а друга част е изселена. Не се поддържа водопроводна и пътна инфраструктура, с цел да се изселят и останалите жители, за да не се създават размирни настроения в отдалеченото планинско село. Училището е работело до 1975 г. В останалите махали на Влахи също е имало училища, които са обучавали деца до 4-ти клас, а от 4-ти до 8-ми клас всички са учели във Влахи.
Това, което е много интересно във Влахи, е, че в селото има 4 действащи неправителствени организации – Фондация “Училище за природата”, Сдружение “Въображение”, Сдружение за дива природа “Балкани” и Сдружение “Семпервива”.
В момента селището има 5 постоянно- резидиращи жители. Селото е умишлено и негласно изселено по политически причини. Неговите жители са заплашвани, че ако останат в него ще бъдат избити.
Be the first to leave a review.