Управителят на МБАЛ „Югозападна болница” д-р Илия Тонев: Надявям се на Медицинския съвет колегите да оттеглят оставките си, за да не се наложи отделения да преустановят работа
Управителят на МБАЛ „Югозападна болница“ д-р Илия Тонев в интервю за вестник „Струма“ коментира проблема с оставките на медицинския персонал, какви са резултатите от проверката на медицинския надзор по случая с родилката, финансовото състояние на болницата, каква е подкрепата на акционерите в междуобщинското дружество и кметовете на общините.
- Д-р Тонев, колко лекари са депозирали оставката си до вчера пред Вас?
- Към днешна дата 29 колеги, специалисти и стипендианти, включително и лекари без специалност са подали предизвестия за прекратяване на трудовите договори в „Югозападна болница”. Почти всички те работят на адрес в Сандански. Тези дни имаме и едно заявление за започване на работа в болницата от млад лекар от Петрич.
- Разговаряхте ли с лекарите има ли и други причини да попадат оставки, освен обидата от това, че близки на майката с мъртво роденото бебе в линейката ги нарекоха „убийци” по време на извънредното заседание на Общинския съвет в Сандански?
- Лични срещи не съм имал с всеки един от тях. Разговарял съм с някои от колегите. Да, основната причина е обидата с думите „убийци“, „некадърници” и други. На 23 декември, понеделник, съм насрочил Медицински съвет на „Югозападна болница”. Това е най-висшият форум на структурата. И там очаквам да се изслушат мнения и да се направят предложения за съставяне на графици за работа през месец януари, което при наличните предизвестия ще бъде много трудно осъществимо. И се очаква по тази причина част от структурите за известно време да прекратят медицинска дейност и прием на пациенти. Според мен основният проблем за ескалация на напрежението е на политическа основа. Той е свързан с предстоящите избори за общински съветници през месец февруари и изяви на местни политици, които се надяват чрез заиграване с хуманната лекарска професия да спечелят гласове на местните избори. Това не им прави чест. Ние сме хора на години, един по един се готвим да излизаме от професията и трябва да оставим на по-младите занаята.
- Ако на Медицинският съвет не се постигне консенсус, компромис, ще последва ли закриване на отделения в санданската болница?
- По принцип не говорим за закриване на отделения, защото имаме възможност съгласно закона за известен период да се преустановява дейност по дадени специалности. Случват се всякакви събития, заболяване на персонал, ремонтни дейности, повреда на апаратура и други причини. Така че към този етап за закриване на отделения все още не се говори. Но при липсата на толкова много лекари неминуемо ще се стигне и до този момент.
- Сред подалите оставка лекари има ли завеждащ отделения?
– Да, повечето от половината колеги са началник отделения. Това също е сериозен проблем.
– Каква е позицията на кметовете на четирите общини Сандански, Петрич, Кресна и Струмяни, които са акционери в междуобщинското дружество „МБАЛ Югозападна болница“?
– В периода от 11 декември досега сме провели две срещи с кметовете на Сандански – Атанас Стоянов, и на Петрич – Димитър Бръчков. Те са в работен вариант за това какви действия да се предприемат от страна на болницата за решаването на проблема и изясняване на ситуацията, до колко има проблем в организацията на работа, която е създадена от години. В определен период от време приемът на пациенти по дадени специалности се извършва само на един адрес. Говорим за нощно време и в почивните дни.
– Това означава ли, че и през следващата година ще се работи на ротационен принцип, както досега работят двата филиала в Петрич и Сандански?
– Досега практиката беше такава. В първите 15-16 дни, в зависимост в дните в месеца, в болницата в Сандански, с изключение на кардиология, реанимация, ортопедия, хемодиализа, които приемат денонощно 30 дни в месеца, другите отделения приемаха пациенти само в светлите часове на денонощието, другата част от денонощието колегите от Петрич извършваха тази дейност. С изключение на един-два периода в летните месеци, по принцип никога не е преустановявана дейност по всички специалности, по които има разкрити отделения в болницата.
– Има ли доклад от проверката на Медицинския надзор?
– Все още нямаме резултати от проверката. Но доколкото имам информация, не е установен пропуск в работата на болницата и по специално за случая с мъртвото новородено в линейката бебе.
– В края на годината какво е финансовото състояние на болницата?
– Финансовото състояние на болницата е много добро. Дори при ситуация, в която от Националната здравноосигурителна каса ни дължат близо един милион лева неплатени от надлимитни дейности. Дружеството е със стабилни финанси. Очертаващата се печалба е около 1 милион лева. Целият персонал на болницата ще получи 13-та заплата в близките дни. Преди месец подписахме колективен трудов договор между синдикатите и аз като работодател. Тогава бяха постигнати споразумения по всички наболели проблеми, размер на възнагражденията, начина на формиране на ДМС, обезщетения при пенсиониране, за неизползвани отпуски, размер на сумите, които получава персоналът за безплатна храна и работно облекло. Всички неща, които са свързани с трудовоправното отношение между работодател и персонал, са изгладени и се надявам при нормализиране на дейността на болницата през следващата година да нямаме финансови проблеми и претенции относно възнагражденията на персонала.
– Около Коледа стават и чудеса, Вие имате ли надежда, че лекарите ще оттеглят оставките си, каквото е очакването и на жителите на четирите общини?
– Да, имам надежда, защото общият дух на персонала в болницата е запазен, въпреки че всички са разтревожени от ситуацията. Персоналът се самоорганизира и ще участваме в голям коледен купон и над 150 човека ще се съберем, за да посрещнем коледните и новогодишни празници. Това само по себе си говори, че колективът на болницата е сплотен и с дух.
ЛИДИЯ МАНЕВА
struma.bg
Be the first to leave a review.