Произведения от венециански Крит, различните центрове на Русия, венецианските острови Иптан, османския Константинопол, пан-православната планина Атон или островите в Егейско море

Изложбата: „Пътищата на иконите 17-19 в. Изкуство и технологии“ в Драма вече е отворена за посетители

Вчера в съседният ни град Драма, бе открита още една изложба в културното пространство на Raycap, съвместно с музея Benaki. Това е изложбата „Пътищата на иконите 17-19 век. Изкуство и технологии“.

От 17 до 19 век впечатляващо разнообразие от икони украсява църквите и домовете на православните гърци. Икони и художници са пътували от място на място, с кораби и кервани по суша и море, пресичайки територии, принадлежащи на различни държави и империи.

Произведения от венециански Крит, различните центрове на Русия, венецианските острови Иптан, османския Константинопол, пан-православната планина Атон или островите в Егейско море могат да съществуват съвместно в манастири, храмове и поклоннически места, но също и в частните светилища, които украсяват и защитават къщите и работилниците на православните християни.

Използвайки емблематични изображения от колекцията на музея Benaki, изложбата се опитва да реконструира такъв мултиколективен ансамбъл и да освети стиловото и техническо разнообразие на изображенията, които „обикалят“в гръцкото православно пространство от 17-ти до 19-ти век. Концепцията  се третира не само като географска единица, но преди всичко като социална конструкция, поддържана от концепцията за общност, създадена от православната идентичност, споделяна от население с различни традиции, политически статус и дори език. Общият византийски фон създаде единно наследство от иконографски теми и технически решения, които непрекъснато се обогатяваха по различни начини във всеки производствен център, без обаче да нарушават общите компоненти, които позволяваха движението на изображения от място на място и общата им употреба в един и същ култ. площ, от Русия и Украйна до Йонийските острови, Крит и Мала Азия.

Идентифицирането и разбирането на производството на изображения, техническият анализ и изследването на произведенията в консервационните лаборатории играе решаваща роля днес. Така, във втората част на изложбата, отделът за консервация на музея Бенаки споделя с обществеността нови факти за технологията и консервацията на руски икони и метални произведения с частна почит.

Използвайки констатациите на европейската изследователска програма на ERC RICONTRANS, изложбата подчертава методите на работа, следвани от съвременен музей чрез сътрудничеството на историци на изкуството и консерватори, както и богатството от информация, която техническото изследване разкрива, когато се комбинира с исторически въпроси. Изображенията, предмети с култово предназначение и същевременно произведения на изкуството, се превръщат в ценни исторически документи за мястото и хората, които са ги поръчали и създали.

Работно време:

Изложбата ще остане отворена за посетители от 14 декември 2024 г. до 21 април 2025 г. Работно време ще бъде: четвъртък: 10:00-14:00 и 17:30-20:30, петък: 10:00-14: 00 и 17:30-20:30, събота: 10:00-14:00 и 17:30-20:30, неделя: 11:00-14:00 и 17:30-20:30.

Входът е свободен за всички.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search