Колко витамин А ни е нужен дневно и как да си го набавим

Мастноразтворимият витамин А е жизненоважен, особено за здравето на очите, имунната система и растежа на клетките

Когато стане дума за витамин А, повечето хора веднага си представят моркови. Но морковите като растителна храна всъщност са богати на бета-каротин, който тялото ни преобразува във витамин А. Готов за усвояване витамин А съдържат животинските храни.  

Мастноразтворимият витамин А е жизненоважен, особено за здравето на очите, имунната система и растежа на клетките. Дефицитът му може да има сериозни последици, както и предозирането му, предупреждава Изабел Зигел – доктор по биология и естествени науки. Витаминът А влияе на състоянието на кожата и лигавиците, като насърчава растежа на клетките.

Той предотвратява увреждането на ДНК в кожните клетки и подпомага възстановяването. Грижи се и за образуването на нови червени кръвни клетки – еритроцити. Когато  кожата и лигавиците са здрави, бактериите и вирусите по-трудно проникват в тялото. Витамин А увеличава броя и на белите кръвни телца – левкоцитите, и по този начин укрепва имунната ни система.

Колко витамин А ни е нужен дневно

Дневната нужда от витамин А зависи от възрастта, условията на живот и пола – за мъжете е малко по-висока, отколкото за жените. За възрастни оптималната доза е около 0,8 милиграма (жени) и 1 милиграм (мъже). Ако се приема само провитамин А, максималната дневна доза не трябва да надхвърля 2 милиграма.

Ако организмът ни получава и витамин А, и провитамин А, се препоръчва дневна доза от около 0,5 милиграма от животинска храна и около 1 милиграм от растителна. Тъй като витаминът не понася добре кислорода и светлината, храните, които съдържат витамин А, трябва да се съхраняват на тъмно и в идеалния случай в хладилник, препоръчва д-р Зигел.

При термична обработка загубата на витамин А е между 10 и 30% в зависимост от времето за готвене. Особено големи количества витамин А се съдържат в млякото, яйчния жълтък, маслото, в някои риби, в черния дроб (особено в говеждия и на рибата треска).

Провитамин А има в морковите и другите оранжево-червени плодове или зеленчуци – чушки, кайсии, тиква, както и в някои зелени плодове или зеленчуци, като пъпеши, зеле или спанак. В сравнение с витамин А, провитамин А се превръща във витамин А в тялото само когато е необходимо. Така се избягва опасността от предозиране.

Витамин А по време на бременност и кърмене

По време на бременността и кърменето нуждата на жените от витамин А е по-висока от обикновено. През този период е важно майката и детето да получат достатъчно витамин А, тъй като той помага на развитието на детето.

Но консумирането на богати с витамин А храни от животински произход трябва да е умерено, защото предозирането води до деформации на плода. Могат да възникнат нарушения в растежа, увреждане на черния дроб, проблеми с очите и кожата. Заради високото съдържание на този витамин в черния дроб, не се препоръчва да се консумира по време на бременност.

Не трябва да се вземат и хранителни добавки. Приемът на провитамин А по време на бременност обаче се счита за безвреден.

Като цяло има смисъл – не само по време на бременност – да се ядат много плодове и зеленчуци с високо съдържание на бета-каротин, за да се поддържа оптималното му ниво в тялото.

Както по време на бременността, така и по време на кърмене жените винаги трябва да търсят лекарска помощ, преди да приемат хранителни добавки, въпреки че на пазара вече има специално съобразени с нуждите на бременни и кърмачки.

Достатъчният запас от този витамин е особено важен за децата, тъй като влияе на структурата и растежа на костите и има решаваща роля за зарастване на костните фрактури. Необходим е и за възрастните, защото участва в производството на хормоните естроген и тестостерон, влияе върху образуването на женските и мъжките полови клетки, дори броят и формата на сперматозоидите зависят от количеството витамин А.

Кога ни заплашва дефицит на витамин А?

Рисковата група за недостиг на витамин А включва възрастни хора, млади жени, податливи на инфекции деца и недоносени бебета. Дефицитът може да увеличи риска от атеросклероза и възможни вторични заболявания, рак на органи, които имат лигавица, проблеми с плодовитостта и образуване на камъни в бъбреците.

Ако приемате лаксативи и медикаменти за понижаване на холестерола, трябва да знаете, че те нарушават усвояването на витамина, а някои сънотворни изчерпват напълно резервите му в черния дроб.

Диетите с високо съдържание на протеини може да доведат до дефицит на витамин А, тъй като организмът повишава нуждите си поради участието му в протеиновия метаболизъм.

Дефицитът трябва да бъде потвърден от лекар, а диагнозата се поставя основно след проучване на  симптомите. След консултацията с вашия лекар може да се обмисли и прием на хранителни добавки, ако имате висока нужда от витамин А. Ако причината за дефицита на витамин А е заболяване, то трябва да се лекува. Подобно на други мастноразтворими витамини, предозирането с витамин А е вредно за здравето.

Получава се само при консумация на твърде много витамин А, т.е. от твърде много животински храни, но не и от твърде много растителни храни. Д-р Зигел е категорична, че ако по-високи дози се приемат за по-дълъг период от време, ще се появят симптоми на отравяне, което може да доведе до летален изход.

Марияна МАРИНОВА

zdrave.to

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search