СКАНДАЛНИ ФАКТИ! Има сделка! Срещу колко сегашният кмет на Кюстендил потули престъпленията на бившия?
Комбина“ е един прекрасен български игрален филм от 1982 година на режисьора Никола Рударов, по сценарий на Владимир Ганев.
Но не, не за този филм ще ви разказваме сега, а за това, че година след като Огнян Атанасов стана кмет на Кюстендил, играе (може би) някое треторазрядно филмче с екс кмета- Паунов?! Като довод за предполагаемата „скрита целувка“ между тях, Топ Преса би изложила само един но достатъчно показателен довод. Една година след като встъпи в длъжност все още няма ревизия, няма ретроспекция, няма това което сегашният кмет на Кюстендил обеща в предизборната си кампания, а именно пълен прозрачен отчет и ревизия на дейността на екс кмета Петър Паунов.
Кратка ретроспекция на думите на Огнян Атанасов
„Поемам отговорността да управлявам мъдро и справедливо, да се допитвам до нашите съграждани. В мое лице те ще могат да намерят партньор. Отворен съм и ще бъда проводник на идеите на всеки, който е бил кандидат за кмет на общината, защото това означава, че е имал идеи за развитие на града. Надявам се да работим в колегиалност, а след четири години градът да е по-приветливо място за работа, за отглеждане на деца, за развитие на бизнеса“, каза Атанасов на 10.11.2023г. при полагането на клетва като новоизбран кмет на Кюстендил.
Мъдра и справедлива ли беше, според вас, читателите на Топ Преса схемата със фирма „И Кю И Контрол“ и кмета Атанасов?
Да припомним как през октомври, обединение от софийски фирми успя да върне в Кюстендил решението на кмета Огнян Атанасов за избор на изпълнител, който да изгради инфраструктурата на местността Хисарлъка. В обявената процедура ДЗЗД „Фор Кюстендил 2024“ с участващи фирми „Фор Райс“ ЕООД и „Диджитълсървиз“ ЕООД бе класирано на второ място, а известната кюстендилска местност бе поверена на „И Кю И Контрол“ ООД, която също е от София, а кратка справка в интернет показва, че е един от основните изпълнители и проектанти на проекти свързани с Продължаваме промяната и лидера им Асен Василев. Управителят на фирмата Валери Мътнешлиев е свързван със спечелени поръчки в мини „Марица Изток“ – болна тема последно време, заради едни милиони и интересите към тях от страна на ПП. Добре че беше „Фор Кюстендил 2024“, която атакува крайното класиране с твърдение, че комисията не е посочила никакви мотиви защо офертата на „И Кю И Контрол“ е получила повече точки от тяхната.
Няма да навлизаме в повече подробности сега, около интересният избор на изпълнител, а ще припомним друго изявление на г-н кмета Атанасов:
„Бил съм последователен и като общински съветник в двата си мандата, сега съм последователен и в работата си като кмет на община Кюстендил, макар и само от 3 месеца.“, каза кмета Атанасов през февруари т.г. Но къде е тази последователност, къде е ревизията която обещахте за управлението на Паунов, който бе на пост 16г.? Или изборите приключиха сглобката „Всички срещу стария кмет” вече е ненужна, развяхме бялото знаме и по-добре да си мълчим?! Е няма да си мълчим! Дори напротив, ще попитаме:
Ретроспекцията за драстично увеличените размери на местните данъци и такси още по времето на Паунов, къде е?
Да припомним само, че през 2023 г. данък сгради скочи от 1.4 на 2.5 промила, данък „придобито имущество“ – от 2 на 2.5 промила, а „данък МПС“ с 47% средно за различните класове автомобили.
Такса смет също беше драстично увеличена от 1.4 на 3.5 промила за живеещите в града и на 9.5 промила за селата, където сметосъбиращите машини минават веднъж в месеца, а понякога и по-рядко.
Също така, , на 23февруари 2023г. Паунов съобщи, че е бил погасен облигационният заем на община Кюстендил, като това е станало с приходите от продажбата на едноименния общински Парк-хотел „Кюстендил“-(през 2011 г. общината изтегли кредит в размер на 6.5 милиона евро за изграждането на здравен център за долекуване. Той беше направен, но така и не бе пуснат в експлоатация, след като не бе доставено нужното медицинско оборудване и не бяха сформирани медицински екипи. Парк-хотел „Кюстендил“, който беше част от здравния център и бе продаден от общината преди няколко месеца за 7 млн. лева.)
Обслужването и харченето на облигационния заем обаче беше съпътствано от постоянно напрежение. Предизвикана бе и проверка от екипи на Агенцията за държавна финансова инспекция, материалите бяха внасяни и в прокуратурата. Къде е ревизията?
Be the first to leave a review.