5 години след пожара: „Нотр Дам” отваря врати (ВИДЕО+СНИМКИ)
Снимки: БТА/Видео: Ройтерс
Как беше възстановена катедралата
Парижката катедрала „Нотр Дам” ще отвори отново врати на 7 декември, пет години и половина след като опустошителен пожар унищожи покрива и кулата ѝ и нанесе големи щети на цялата сграда.
Какво е „Нотр Дам”?
Средновековен готически шедьовър, „Нотр Дам дьо Пари” (Парижката Света Богородица) е един от най-обичаните и посещавани паметници във френската столица. Нейните сводове, зашеметяващи витражи и издялани от камък гаргойли отдавна са прославени в книгите и филмите.
Първият камък е положен през 1163 г., а строежът продължава през по-голямата част от следващия век, като през XVII и XVIII в. са направени основни реставрации и допълнения.
Виктор Юго използва катедралата като сцена за романа си „Парижката Света Богородица” от 1831 г.
В екранизацията на романа главният герой Квазимодо е пресъздаден от редица холивудски актьори, сред които Чарлз Лоутън. А „Дисни” направи и анимационна адаптация – „Гърбушкото от Нотр Дам”.
Снимка: БТА
Защо и как изгоря?
Вечерта на 15 април 2019 г. покривът на катедралата избухна в пламъци. Скоро огънят обхвана шпила и почти срина основните камбанарии. По цял свят телевизионните зрители с ужас наблюдаваха как средновековната сграда изгаря. Покривът се срути, но камбанариите и фасадата се запазиха. Все още не е ясно какво точно е причинило пожара. Френските власти заявиха, че причината може да е електрическа повреда или запалена цигара.
Снимка: БТА, архив
Какво ще се случи на церемонията по откриването?
Президентът Еманюел Макрон ще произнесе реч пред катедралата в събота, 7 декември, около 19:00 часа българско време, след което архиепископът на Париж Лоран Улрих ще използва своя кръст, за да почука на тежките врати на катедралата.
От вътрешността на катедралата три пъти ще бъде изпят псалм в отговор на почукването, след което вратите ще се отворят. Архиепископът ще благослови древния орган, преди той да започне да свири отново. След това ще бъде отслужена литургия.
Върнаха статуята на Дева Мария с Младенеца в „Нотр Дам” с тържествена процесия
Списъкът на гостите за церемонията по повторното отваряне все още не е публикуван, но източник, запознат с планирането, заяви, че съпругата на президента на САЩ Джо Байдън – Джил, ще дойде, докато новоизбраният президент Доналд Тръмп все още не е потвърдил присъствието си.
Първа меса в неделя
Архиепископът на Париж ще отслужи литургия, започваща в 11:30 часа българско време в неделя, 8 декември, първата от осемте дни на литургии, посветени на повторното откриване и в знак на благодарност към дарителите, платили за ремонта, както и към пожарникарите, помогнали за спасяването на катедралата. Някои от литургиите, включително вечерта на 8 декември в 19:30 ч. „Нотр Дам” ще бъде отворена за обществеността.
Как беше възстановена катедралата?
Пари за възстановяването пристигнаха от цял свят, включително от френските милиардери Франсоа Анри Пино и семейство Арно. Дарени бяха над 840 млн. евро, по данни на кабинета на Макрон. Парите са толкова много, че дори ще останат средства за допълнителни инвестиции в сградата.
За възстановяването на щетите бяха необходими пет години.
Откриха ценни находки при реконструкцията на Нотр Дам след пожара (СНИМКИ)
Какво се е променило?
Експертите твърдят, че катедралата ще бъде по-красива от всякога, не само защото шпилът, покривът и всичко останало, унищожено от пожара, е било възстановено от хиляди експерти и реставратори, но и защото камъкът и картините, които са почернели през годините, са били старателно почистени. Мебелите също са били обновени, почистени или подменени.
Не всичко е било повредено при пожара. Така например спасителните екипи са образували човешка верига, за да измъкнат от опасност обсипаните със скъпоценни камъни чаши и други безценни артефакти.
Снимка: БТА
Кога могат гражданите да посетят „Нотр Дам”?
Катедралата може да бъде посетена вечерта на 8 декември от 18:30 до 21:00 часа българско време, но поначало вероятно ще има дълги опашки за влизане.
От катедралата съобщават, че от началото на декември посетителите ще могат да резервират безплатен билет онлайн, на нейния уебсайт, в социалните мрежи или в специално приложение, за да влязат в сградата в същия ден или един или два дни след резервацията. На място ще има и опашка за тези, които искат да влязат без резервация.
Групите ще получат достъп едва през следващата година – от 1 февруари за религиозни групи или от 9 юни за туристи с екскурзоводи.
Катедралата очаква да посреща 14 до 15 милиона посетители всяка година. Във Франция се води огромен дебат за това дали посетителите трябва да плащат за влизане. Църквата е против това и засега посещението остава безплатно.
https://www.vbox7.com/play:5a9f216468
nova.bg
Be the first to leave a review.