Има ли възможности за развитие в община Хаджидимово?
Територията на община Хаджидимово е разположена в Югозападна България, край границата ни с Гърция. Оттук минава международния път гр. Гоце Делчев / през ГКПП ‘’Илинден- Евсоки’’/ за Драма и Кавала. Общината заема площ от 328 кв. км. и е с 15 населени места – един град /Хаджидимово/ и 14 села с население общо около 10400 жители. В общинския център живеят около 2850 души.
Най-многолюдно от селата е Абланица /около 2900 души/, а най-малобройно Парил- 3 души.
Към общината спадат земи от Родопите /землището на селата Абланица и Блатска/, южната част на Гоцеделчевската котловина /част от земите на Хаджидимово, Ляски, Копривлен и Садово- последните три са в подножието на Южен Пирин/, крайграничните села с полупланински и хълмист терен –Петрелик, Теплен, Беслен и Илинден, и така наречените ‘’мървашки’’села Лъки, Тешово, Гайтаниново, Ловча и Парил, разположени в подножието или в пазвите на Южен Пирин и Славянка планина.
Твърде разнообразна е природата в общината, което е и чудесна предпоставка за развиване на туризъм там. Наличието на високи и средновисоки планини – части от Славянка, Южен Пирин и Стъргач е предпоставка за развитието на пешеходния туризъм, наричан още маршрутно-познавателен.
Особено примамлива е красивата Славянка с извисяващият се над с. Парил Голям Царев връх/2183 м. /-трети по височина в планината. Изходен пункт за него е хижа Славянка / преустроена бившата гранична застава/, като до върха се отива за около 3 часа. Преминава се през резерват Алиботуш, известен с вековната черномурова гора и с наличието на пъстроцветни редки тревисти растения, някои от които се срещат само тук и никъде другаде в страната ни. Тук в местностите Хамбаров дол и Олтара има условия за практикуване на скално катерене и алпинизъм.
Чудесни пешеходни маршрути са; с. Ляски – Лясковския връх. -за около 3 часа, с. Копривлен през манастира над селото за южнопиринските върхове Св. Елена и Медната скала -. за около 3 часа, по билото на Южен Пирин от Попови ливади
/Папазчаир/ до х. Славянка – за около 6 часа, и по главното било на Стъргач в землището на с. Илинден. В Стъргач се намира защитената местност Павльова падина –едно истинско райско кътче – обрасло с един рядък вид пурпурно-червено диворастящо лале, срещащо се единствено тук.
В землището на с. Гайтаниново, в долинното разширение между Южен Пирин, Стъргач и Славянка, се оформиха две близки една до друга интересни, своеобразни туристически дестинации, посещавани най-вече от туристи от вътрешността на страната ни. Първата от тях, разположена на около 20 км. от гр. Гоце Делчев, е известна с името Екозона ‘’Белите скали’’с рибарник ‘’Неврокоп’’-едно съвсем приятно и уютно място с обширно езеро за спортен риболов и разходка край чудните му брегове, с механа и лятна градина, с кокетно хотелче. Само на 2 км оттук, в посока към с. Ловча, се намира другото същинско райско кътче с име ‘’Омая’. Тук на площ около 500 дка гората и прекрасните полянки са в чудна хармония с няколко групи грамадни сини камъни, приличащи на приказни герои и чудовища.
Обширният тук воден басейн приканва за разходка с лодка и каране на водни колела, а в съседни на него две естествени езера може да се лови пъстърва и щука.
Най-забележителни и колоритни са построените, отдалечени една от друга, 7 къщички за гости. Направени са само от естествени материали –камък, глина и дърво, с уникални архитектурни хрумвания. В ‘’Омая’’ има бар, ресторант, барбекюта.
Единственото духовно място останаха тук православните храмове – черкви, манастири, параклиси. Безспорно най-забележителен е манастира ‘’Св. Георги’’в Хаджидимово – най-голям по долината на р. Места., с впечатляващо историческо минало, масово посещаван от наши и чужди поклонници.
Положителен е фактът, че през последните години със средства от Европейския съюз в някои села от общината се изградиха съвременни, модерни къщи за гости – в Парил, Тешово, Гайтаниново, Лъки, Илинден и др. Освен тишина и спокойствие във всяко от селата има какво да се види и научи, тъй като всички те имат богато историческо минало. Парил и Ловча са изходни пунктове за красивата Славянка планина, Гайтаниново се слави с трите храма – черквата ;;Св. Никола’’, възстановената стара черква ‘’Св. Георги’’и параклиса ‘’Св. Богородица’’извън селото. В Тешово впечатлява с внушителните си размери черквата ‘’Св. Димитър’’с ценни редки икони, също и местната мандра, тепавица и останките от средновековната кула.
В Лъки може да посетите местния музей – на фототабла се проследява историята на селото, а в Илинден черквата ‘’Успение Богородично’’, вековния Гельов дъб, археологическия обект в местността Клисурата, в селотопък могат да ви демонстрират старинния занаят стивастарство, практикуван в далечното минало от местните мъже.
Има какво да се види и да се развие в най-големите селища на общината- в Абланица, Хаджидимово/зоопарка/, Копривлен /тук в местността Козлука има останки от антично селище. Римски мост има на р. Мътница между село Петрелик и Хаджидимово.
Определено има още много, какво да се желае в отношение развиване на туризъм в общината , но поне, солидна сума е инвестирана в бизнеса на територията на община Хаджидимово по различни проекти. Обща стойност на инвестициите само през 2022г. възлиза на 9 578 326.24 лв. Парите са отпуснати по общо 55 сключени договори. Стойността на безвъзмездната финансова помощ е 7 335 045.66 лв. Броят на получателите е 41 – различни производствени фирми, МИГ и Общинска администрация. Така реки от пари са потекли към град Хаджидимово и селата Абланица, Копривлен, Теплен, Гайтаниново, Ново Ляски, Лъки, Ново Ловча, Теплен и Блатска. Една част са парите са вложени в подобряване условията на труд, запазване на заетостта и разширяване на мощностите. По тази линия финансови инжекции са получили 6 фирми в с. Абланица, 5 фирми в Копривлен, по една в Теплен, Гайтаниново и Лъки, и шест икономически обекта и ОбА- гр. Хаджидимово.
На територията на общината има и много полезни изкопаеми, като най-богати са залежите от мрамор, гранит и гнайс. За добива им са разкрити кариери в с. Гайтаниново, с. Нова Ловча и с. Илинден. В с. Парил има мина за добиване на желязна руда, закрита през 1955 г. Богати залежи на висококачествена глина за керамични изделия има в с. Абланица. По поречието на р. Места и р. Мътница е разкрита кариера за добив на инертни материали за нуждите на строителството.
Освен това, миграцията към малките населени места все повече, се превръща в трайна тенденция, но е необходима още работа по развитието на инфраструктурата, проекти и финансирания към тях.
Be the first to leave a review.