Измамни благотворителни каузи! Идва Коледа, празник на солидарността но внимавайте на кого помагате с парите си!

За благотворителността, благодарността и още нещо…

Топ Преса, реши да повдигне темата за благотворителността, тъй като обикновено по Коледа става изключителна актуална, макар че е хубаво да е целогодишна.

Участвате ли в благотворителни каузи? Ако да, интересувате ли се къде и при кого отива помощта ви? Дали е оценена? А знаете ли, че злоупотребите с дарителски средства са често срещано явление и не само, че са често срещно, но и сумите, които изчезват са в големи размери?

Измамни, фалшиви благотворителни кампании​

Споделяйки личния си опит, Топ Преса  ви моли да бъдете бдителни и критични към кампаниите, които се разпространяват в социалните мрежи. Често срещано явление, покрай Коледа е да се създаде нова фейсбук страница с чувствително име (нещо от тип Дари Живот на….), да се качат няколко снимки на дете (понякога в безпомощно състояние) и да се даде просто една банкова сметка или paypal акаунт.
Както знаете – Топ Преса е изключително добър в изграждането на благотворителни кампании и ние знаем, че по-горе описаните неща са А-Б-В на една кампания, НО ако липсват някои неща като:
– епикриза на лицето с подпис и печат
– родители/настойници на лицето на снимките
– оферта от лечебно заведение с подпис и печат
– ДАРИТЕЛСКА сметка, а НЕ ЛИЧНА сметка

Това вече не е благотворителна кампания а измамна такава.
Често такива страници се появяват за няколко дни покрай празниците, набират се големи суми по тези сметки и изчезват, а както знаете сума постъпила по банкова сметка с основание „дарение“ не може да бъде върната или оспорена.

Кражба на дарителски средства​

За съжаление друго явление, което често се случва при животоспасяващите благотворителни кампании бенефициентите да починат. В този случай закона (накратко) е такъв, че сумата се унаследява по лична сметка от членовете на семейството и е техен избора, дали ще дарят тези средства или ще ги похарчат за лични нужди. Закона е ясен, но дали е морален? Според нас – не.

 Нека припомним и скандала с HelpKarma…

До 2020 г. доктор Антоанета Тончева, която живее и работи в германския град Регенсбург, е сред редовните дарители в популярната платформа за каузи HelpKarma. Един ден обаче й прави впечатление кампанията на бебе Мартин, което се нуждае от чернодробна трансплантация. Необходимата висока сума е събрана бързо.

 

По-късно, в свое разследване журналистката от BTV Мария Цънцарова разкрива, че набирането на средства  е продължило и след като майката на Марти е написала, че парите са събрани и на този етап няма да се ползват. Става ясно, че в крайна сметка детето ще бъде оперирано във Великобритания за сметка на местната здравна каса.

 

Д-р Тончева е възмутена от неяснотата около цялата кауза, събрала рекордно високата сума от над 273 хиляди евро. Изтъква, че до ден днешен не се знае какво ще се случва с тези средства и как ще бъде уважена волята на дарителите. Те стоят в кампанията на HelpKarma и не са пренасочени към друг нуждаещ се.

 

„Всъщност  до ден днешен не става ясно колко от парите в сметките на платформата са на успешно приключили кампании, колко от тях ще ги ползват дарените лица, колко от тях няма да се ползват и къде ще отидат, как ще се разпределят, ще се върнат ли на дарителите. Никъде няма нищо пояснено и до ден днешен, което е ужасно, защото хвърля  тежко, срамно петно върху дарителството като цяло и върху подобни дарителски платформи“ – казва в интервю Тончева.

 

Заедно с други дарители и активисти, докторката открива редица неточности в дейността на HelpKarma, които я провокират да сигнализира медиите. Най-странното обаче е, че след скандалното разследване на Цънцарова, в платформата продължават да постъпват и да се отчитат средства по кампании, твърди още Тончева.

 

Тя не разбира как това е възможно, при положение, че прокуратурата твърди, че сметките на фондацията са запорирани. Обществеността и до днес не знае какви са разкритията на прокуратурата и какво е предприела тя.

 

До миналата година в кампаниите на сайта бяха посочени видовете разходи по дадената кауза, но без публикувани отчетни документи. Сега тази графа липсва.

Тончева определя случая HelpKarma като съвкупност от множество и различни проблеми.

„Мен лично като дарител, от една страна, ме отблъсква това, защото се чувствам омерзена, че някой си позволява такива измами, които въобще дори не са на дребно. От друга страна, бяха ужасяващи мащабите, защото това беше една от най-големите дарителски платформи, активно набиращи средства. И  третото нещо, но не на последно място, е това, че има семейства, които използват житейската си ситуация или члена на семейството, който има нужда от дарителските средства, един вид като касичка”, коментира активистката.

 

Тончева е категорична, че реално много малка част от хората биха използвали болен член от семейството си, но това продължава да пречи на промяната на обществените нагласи спрямо хората с увреждания.

(Не)одобрение на кампаниите

 

Разследването на Цънцарова разкри, че т. нар. медицински съвет на HelpKarma е бил само фиктивен, тоест реално одобрение на каузите не е правено. Тончева e на мнение, че „филтърът“ в една дарителска платформа е от голямо значение, включително като създаване, визия и послание на кампаниите.

Според нея самите платформи трябва да имат в екипите си хора или външни консултанти, които да осъществяват контрол по кампаниите, за да се убедят в необходимостта от лечението. Също така те би трябвало да потвърдят дали става дума за утвърдени методи, които не се предлагат в България например, за експериментални методи или за медицински неподкрепени процедури. На този етап докторката е на мнение, че контролът в това отношение е занижен. Отбелязва и че понякога становището само на един медицински специалист не е меродавно и не бива да се разчита единствено на него, защото то също може да бъде в известна степен субективно.

Българската Коледа – добра практика или не съвсем?

Тончева и голяма част от гражданските активисти в обкръжението ѝ не одобряват сегашния вид на благотворителната инициатива “Българската коледа” на Президента на Република България. Кампанията се провежда от 20 години и има за цел да насърчава дарителството, да спомага за решаване на проблеми, касаещи здравето на децата и да подпомага лечението на деца. Дарения се набират чрез телефонно обаждане, SMS или банков превод, а всяка година на 25 декември кампанията завършва с голям концерт.

„До Българската Коледа опират и до ден днешен хора, нуждаещи се от специална храна за медицински цели, която не се реимбурсира от НЗОК и по различните наредби към Министерство на здравеопазването, поради неуредици в българската система на здравеопазване. Хората, които имат нужда, кандидатстват.”, коментира тя.

“Обаче кандидатстват и болници, и отделения към болници и към центрове за рехабилитация, за апаратура. За мен това е просто безобразно и показва всички пробойни в системата на здравеопазването”, допълва докторката.

Според медицинското лице, до подобни дефицити се стига, защото здравеопазването не е приоритет за българската държава.

 

“На практика и дарителите, както и дарените, са поставени на колене – едните в ролята на това да се молят и да кандидатстват за дарения и да треперят дали ще ги получат, а дарителите – да изземват функциите на държавата буквално насилствено и да я заместват, защото тя е абдикирала.”, категорична е Антоанета Тончева.

 

Специалистката сравнява благотворителността в у нас с тази в Германия, където живее. Прави ѝ впечатление, че в Германия кампании не се организират само по Коледа и Великден, а постоянно. Не отрича, че и там съществуват каузи като тези за обновяване на детски отделения, например, но те са по-скоро изключения, а не постоянна практика.  За разлика от България, където това е по-скоро правило.

„Знаете, че събираме капачки и кенчета от напитки за закупуване на детски линейки и на кувиози. Знаете, че НПО-та например, като Фондация „Нашите недоносени деца“, подпомагат различни неонатологии в страната. Министерство на здравеопазването се помайва вече десетилетия наред и в същото време доброволчески организации раздават скъпите инжекции с алвеоларен сърфактант на болниците” – конкретизира тя.

 В заключение – Дарители, бъдете много критични към кампаниите, в които дарявате!!!​

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search