Това прави и мястото почти неоткриваемо и  невъзможно за посещение, защото е запустяло и труднодостъпно.

Минералните извори на село Ощава, едно богатство, до което много малко хора са се докоснали

Село Ощава е едно от най-самобитните селища в община Кресна, разположено сред югозападните гънки на величествената Пирин планина. Намира се на 13 км след разклонението от главния път от София за Кулата, минаващ през Кресненското дефиле.
Селото има повече от петнадесет махали, които са пръснати по двата бряга на преминаващата Дяволска река, известна в миналото и като Шейтан дере. А изгледът към върховете на Пирин планина и въздухът са прекрасни.

В землището на Ощава се намират и едни малко известни минерални бани, накратко наричани Баните, които са група от пет минерални извора, намиращи се на около 600 м надморска височина, но практическо приложение имат само два от тях – Хладката и Врелата баня.

Хладката баня се намира на 3 км североизточно от Стара Кресна в местността Банището. Използваният извор е с постоянна температура 38оС и дебит от 24 литра в секунда. Като това прави извора изключително полезен в лечението на опорно-двигателния апарат и костно-ставни заболявания. .

А „Врелата баня“, позната още като „Жежката баня“ наистина впечатлява, разказват успелите да се докоснат до нея. Водата с нейните над 65 градуса и дебит от 19 литра в секунда, я прави почти непоносима за хората, но пък много полезна.

Водата им е слабо минерализирана, бистра, без цвят, приятна за пиене. Химическият им състав е постоянен, независимо от сезоните – хидрокарбонатно-сулфатно-натриево-флуорна. При Горещия извор е и силициева. От всички извори по поречията на Средна Струма и Места те поддържат най-високо флуорно съдържание 14-17 мг/л. И двата извора са каптирани. Използуват се за хигиенни нужди и за лечение на ставно-ревматични заболявания. До Хладкия извор има малка калолечебница с 2 отделения.

За съжаление, единият от  минералните извори а именно „Врелата баня“, е в окаяно състояние, алармират от години жителите на селото и региона.

Водоизточникът се нуждаел от модернизация и спешно укрепване на покрива, защото в момента представлявал сериозна опасност за посетителите му, казват още притеснени те. Не липсвали и множество запитвания от жителите към община Кресна, понеже минералният извор е публична общинска собственост и отговорност за състоянието и експлоатацията му носи именно общината в Кресна. Но от там отговаряли, че нямат пари за цялостен ремонт на „Врелата баня“.

Това прави и мястото почти неоткриваемо и  невъзможно за посещение, защото е запустяло и труднодостъпно.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search