Новият шеф на инфекциозно отделение в МБАЛ-Благоевград д-р Р. Новоселски: Ще променя доста неща, така че хората да получат високо квалифицирано лечение и здравни грижи

Д-р Румен Новоселски е кореняк благоевградчанин. Дълго време е работил в РЗИ – Благоевград, специализирал е инфекциозни болести в една от най-натоварените болници УМБАЛ „Св. Анна“ в София, където работи от 2015 г . Преди три дни спечели конкурса за началник на инфекциозно отделение в МБАЛ – Благоевград, вече е на новото си работно място и се съгласи да даде първото си интервю за в. „Струма“.

Д-р Новоселски, в какво състояние заварихте инфекциозно отделение в МБАЛ – Благоевград и как бяхте приет от екипа, сред който имаше брожения? – В момента има ли хоспитализирани пациенти?

– Да, трима, основно с чревни заболявания. Сега е сезонът на тези заболявания. Но в България са регистрирани първите случаи на грип, а ковидът продължава да съществува, и то в много големи размери. Искам да предупредя хората, че няма характерни симптоми и много често си приличат при двете вирусни заболявания. Наша работа е да преценим дали един човек се нуждае от противовирусно лечение за грип, или лечение на ковид инфекцията. Лечението е коренно различно и затова още веднъж апелирам хората да се обръщат към инфекционисти и да се преценява състоянието и симптомите им.

– Колко лекари и медицински сестри работят към момента в инфекциозно отделение? – В момента сме двама лекари с д-р Лазарова, бившата завеждаща. Очаквам всеки момент да постъпи още един лекар, който освен иинфекционист е и педиатър. Това е д-р Славова, лекар с дългогодишна практика и много богат опит като инфекционист. Работят 8 медицински сестри, заедно със старшата. Ние сме и база за обучение на специализанти и можем да обучаваме нови лекари, които в бъдеще да станат специалисти по заразни заболявания. Това е перспективата и вратите ни са отворени за лекари, които искат да специализират. Целта ми е хората от Благоевград и областта да получат висококвалифицирано лечение и здравни грижи.

Д-р Новоселски, какво е мнението Ви за ваксините? – Противогрипните ваксини са един от най- добрите начини за профилактика, предпазване и ограничаване от тежките усложения на грипа. В аптечната мрежа има два вида ваксини – инфлувак и ваксигрип, като отзад пише „тетра“. Трябва да се поглежда дали пише 2024/2025, тъй като това са щамовете, които в момента се разпространяват в Северното полукълбо. Изграждането на имунитет отнема около 20 дни от поставянето на ваксината. Т.е., ако сега направим имунизация, в края на месеца може да се смята, че сме профилактирани. Аз лично съм си закупил и препоръчвам на всички. Искам да подчертая, че за хората над 65-годишна възраст такава ваксина се осигурява на личните лекари безплатно от държавата. След закупуване трябва да се сложи веднага или да се съхранява в хладилник, но не е желателно да престоява повече от 24 ч.

Страничните реакции са много малко, има минимална вероятност от алергия. Не трябва да се пие алкохол и да се яде шоколад след поставянето на ваксината, а мястото, на което е убождането, не бива да се мокри, като това е в рамките на 24 ч. Ковидните ваксини имат своето място на приложение, тъй като болните изкарват значително по-лесно вирусното заболяване. Нека да го имат предвид хората с диабет – независимо дали са на перорална или инсулинова терапия, хората над 65 г., които са в рисковите групи и е желателно да се имунизират. Ваксините срещу новия щам са доставени и ще се прилагат безплатно от РЗИ и личните лекари.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search