Идеята за модернизиране на автогарата в Благоевград беше „поставена на трупчета“
Един от основоположниците на таекуон-до, версия ITF, у нас Марио Богданов е роден на 26 май 1967 г. в Благоевград. Освен с това, Марио Богданов е известен и като най-големият транспортен бос в Югозападна България.
„Пътнически превози ООД, най-голямата фирма за транспорт на пътници на територията на Югозападна България.
Държавното автомобилно предприятие „Пътнически превози“ е приватизирана чрез работническо-мениджърски дружества, като основният съдружник на дружеството е „Пътнически превози-99“ АД, представлявано от Богданов, което държи 97,35% от дяловете, а в Съвета на директорите са Николай Илиев и Николай Петков. Мандатът на Съвета е до 24.09.2026 г.
Името на транспортния бос нашумя, след като получи отказ от Община Благоевград, да закупи общинската земя върху която е сградата на транспортната му фирма „Пътнически превози“.
През април стана ясно, че бизнесменът Марио Богданов искал да придобие целия терен, върху който е разположена автогарата в Благоевград. Общинската земя е близо 6 декара, а сградата е собственост на неговата транспортната фирма „Пътнически превози“,като в качеството си на съдружник, Богданов бе изготвил и предложението си до кмета Методи Байкушев.
Тогава Богданов посочи, че Общината не може да го ползва за друга цел заради специфичното предназначение на сградата, която е транспортна. Независим оценител, ангажиран от Общината, е дал пазарна оценка на общинския имот в размер на 1 020 000 лева.
Членовете на Комисията по икономика, инвестиционно насърчаване и жилищна политика в ОбС на заседание тогава са дискутирали сделката и са дали „зелена светлина” на предложението да влезе на сесия на местния парламент с одобрение на мнозинството и един глас „въздържал се“ на зам. председателя Веселин Христов.
След което получава изненадващ отказ от Общински съвет – Благоевград.
„Както казах това, какво решение ще вземат е изцяло тяхна отговорност – как се отнасят към услугата обществен превоз на пътници в Благоевград. Това решение не е против Марио Богданов, а против гражданите на Благоевград“, коментира изненадан и самият Богданов.
По думите му, сега тези, които са гласували „Против“, трябва да дадат решение какво ще се случва с автогарата.
„Аз моето решение го дадох. След като казваш „Не може да е така“, трябва да кажеш как може да е, как ще се преасфалтират едни 5 дка и половина, което ще струва приблизително 400 хил. лв., как ще се изгради цялостно осветление, как ще се изградят огради, как ще се изградят паркинги, как ще се изградят новите сектори. Разбирате ли, това са въпроси към тези, които гласуваха „Против“. Може да ги попитате. Аз пак казвам – питате ме дали съм доволен или не. Не мога да кажа, всъщност може би съм доволен, защото спестих едни кредитни пари. Много хора питат от къде са парите, ами от кредит. Ами благодаря им, че ми спестиха 1 млн. лв.“, каза още той.
От думите му стана ясно, че заради това решение на Общинския съвет, автогарата в Благоевград няма да бъде прекатегоризирана.
„Трябва да се разбере, че собствеността на земята е общинска и тя трябва да се грижи за нея. Както аз се грижа за автогарата, понеже е моя собственост, както влагам аз средства. За да направя цялото това нещо, трябва да вложа пари в нещо, което не е мое. Кой луд човек би хвърлил 1 млн. лв. там в двора“, попита Богданов.
Видният бизнесмен от Благоевград коментира, че след отказа да му бъде продадена земята, няма да прави нищо. Той добави, че заради това решение хората в неравностойно положение ще продължава да ги вали от паркинга до самата автогара.
„Това е общински имот, но не се почиства от общината. Това е общински имот, но не се асфалтира от общината. Това е общински имот, но всъщност ние се грижим за него. 30 години са доста време. Не искам да стои в това положение. Казах – не ми е детската мечта да си купя земята под автогарата, напротив. Мога да предложа да купят автогарата и общината да се развива. Аз съм бизнесмен, не работя без пари“, обясни Богданов.
По думите му изходът от ситуацията сега е тези, които са гласували „Против“ да кажат какво трябва да се случи. Богданов каза, че преди 20 години автогарата в Благоевград е била много добра за окръжен град. Преди 3 години, когато той я придобива, инвестира сериозни средства за модернизирането ѝ.
„Всеки може да види това, да върне стари снимки. Това е мое, на предприятието, но все пак това е и за гражданите. На мен приходите ми са от тях. Аз мисля рационално. Приходите от автогарата, надяваме се да стане известно, не могат да покрият заплатите на хората, които работят там – 15 човека. Вижте, автогарите са „необходимото зло“ в транспортния бизнес, Има четири неща – международен превоз, междуградски превоз, градски превоз и автогарово обслужване. Всяка по-голяма фирма има автогара“, поясни той.
Богданов коментира и проблемите с автогарите в Банско, Разлог и Пазарджик като каза, че там колегите му са си помисли, че само с наеми от преминаващи автобуси, ще издържат автогари.
„Ето това доведе до ликвидация на автогарите. Автогарата е нещо, което не изкарва кой знае какви пари, но е необходимо за обслужване на гражданите. Пак казвам – нашия приход идва от хората. Щяло да съм правил глупости и кмета правилно каза – община Благоевград в момента няма автогара, тя е на пътнически превози. Собственост. Тоест слагам ключа и няма автогара, това не ми касае другия бизнес с пътнически превози. Ще спираме тук и там, където намерим за добре. То международните спират на градските спирки, защо да не го правим и ние. Опитах се да го кажа по разбираем начин, че това нещо не е за мен“, отбеляза той.
Бизнесменът от Благоевград изтъкна, че автогарата има и друг проблем заради втората категория, а именно че на нея не могат да спират международните превози. Той обясни, че в момента те използват спирките на градския транспорт, което е сериозен проблем и нарушение от страна на Община Благоевград.
Богданов обърна внимание и на това, че половината от автобусите от републиканската транспортна схема също не влизат в автогарата, което отново е проблем и отговорност на Община Благоевград.
„Предлагам решение, което Вие или ще приемете, или не. В единия случай ще ми спестите пари, в другия случай ще трябва да дадете решение. Трябва да кажете как общината да си изпълни задълженията и да минем от втора в първа категория. По оферти това ще струва минимум 1 млн. лв.“, коментира Богданов, допълвайки, че има и и трети вариант – общината да закупи автогарата и така да се ликвидира съсобствеността.
Кметът на Община Благоевград Методи Байкушев също взе отношение по темата като каза, че не е равнодушен към това предложение и че лично той подкрепя предложението за продажба на земята под автогарата на частния инвеститор.
„Аз съм човек, който вярва в това, че пазарът има своята сила и може да решава проблемите на хората. Благоевград е много специфичен в това отношение. Благодарение на структура на градския транспорт, която е създадена преди аз да встъпя в длъжност, до едно неудачно решение на Община Благоевград, общината е харчила 0 лева за превоз на пътници. Има общини, които харчат до 30 % от приходите си за транспорт. При нас е дадена възможност на частната инициатива и ние сега не харчим пари за това. Представете си да даваме тези 30 %, ние 10 % не може да даваме“, категоричен бе той.
Байкушев добави, че по закон Община Благоевград няма задължение да създава, да поддържа и да прави бизнес с автогара. По думите му Община Благоевград няма автогара, тя притежава само земята под нея, така, както притежава и земята под много частни сгради в Благоевград. Според кметът на Благоевград това е бизнес, който е много трудно да се развива от Общината.
„Автогарата като бизнес сам по себе си не е печеливш, съответно няма кой да го издържа. Затова по всички малки населени места автогарите са затворени, защото няма автобуси. Реално единственият ни шанс да запазим работеща автогара е да дадем възможност на частния бизнес, който доказано се занимава с това, да я развие“, уточни кметът на Благоевград.
Be the first to leave a review.