Колко от нас знаят, че на практика най-добрите килими в света се правят в нашата страна? Че тук са възстановени модели, които никой не е успял да възстанови?

Най-добре пазената тайна в България- килимарството в Костандово

Фабриката за килими в Костандово е единственото останало място в Европа, където се тъкат ръчно килими за британските дворци, защо държавата не го популяризира?!

Дива природа, митични истории за Орфей, вкусна храна и една отколешна традиция, която се възражда и стига до резиденцията на покойната вече британската кралица Елизабет. Родопското градче Костандово е от местата, на които се натъкваш, за да се изненадаш. Скътан в Чепинската Котловина, само на 10 км от Велинград, градчето е сред най-старите селища в региона и едно от малкото в страната, където ръчното тъкане на килими се е запазило в чистия си вид. Килимарският цех в Костандово, в който сръчните ръце на около 30 жени предат, режат и превръщат преждата в произведения на изкуството събужда любопитството на всеки. И не само заради тайните на ръчно везания килим, който започва живота си с обагрянето на вълната в понякога над сто различни нюанса, но и заради изумителните по своя мащаб и изящество картини, умело нарисувани от тъкачките на Костандово.

Фирмата за ръчно везани килими е създадена през 1998 г., като  смесено дружество между англичанин и братя Парпулови от Костандово. Единственото изискване е било, килимите да се правят само на ръка, с естествени материали и да отговарят на стандартите за ръчно тъкане.

Шансът идва през 2003 година. Нино Парпулов е единственият килимар, който се наема да пресъздаде модел от 1837 година за лятната резиденция на кралица Виктория. Няма стан в света, който да може да произведе тази форма. Килимът се състои от три части. И при най-малкото несъвпадение, поръчката би пропаднала, а цехът – фалирал.

Ефектът от високия залог е високо самочувствие и кралски поръчки. Включително и от крале на рока като Мик Джагър, от банки, музеи и библиотеки. За българските килими британската задруга на майсторите допуска изключение – те са единственият чужд продукт в нейната палата. Как се прави траен килим? Колкото по-нагъсто са възлите, толкова по-здрав и богат е килимът. За да блеснат, там са разработили вече над 6500 цветови нюанса. Обикновено поръчките за мотивите идвали като снимки, но понякога и като огромни картини.

Със сръчност и майсторлък жените от Костандово успяват да се справят и с една на пръв поглед непосилна задача – везането на килим с дължина от 18 метра за лятната резиденция Osborne House на британската кралица. Кралските размери на килима се оказват по-големи от възможностите на стана (най-големият в Европа), но не и спънка за тъкачките. Те извезат с хирургическа прецизност три отделни части и успяват да постигнат желаната симетрия. С това печелят възхитата на кралското семейство, а подът на главната зала на Osborne House най-накрая се сдобива със съвършено нюансирана тъкан.

През 2016г. два български ръчно тъкани килима отиват да красят и  Версай. Производителите им са отново фирма „Хемус“ ООД в Костандово, а шедьоврите възстановени от сръчните тъкачки са старинни и отдавна загубени килими на Луи XV и император Наполеон. Като в килимите са вложени осемдесет цвята вълнена прежда, а формите са били съхранени в сложна схема, която тъкачките с лекота разчели. Сръчните български ръце са възстановили и килим на Наполеон с неговия монограм в средата.

Всеки посетил фабриката за килими, чува шегата от собствениците сем. Парпулови, че Костандово е най- добре пазената тайна в България. Нещо, което се оказва тъжната истина.

Колко от нас знаят, че на практика най-добрите килими в света се правят в нашата страна? Че тук са възстановени модели, които никой не е успял да възстанови? В това малко градче хората връщат на Стария континент нещо, което е било напълно загубено през годините.

Те възел по възел, създават история! А община Ракитово, а държавата? Вместо да популяризират цялото това изкуство, типично по български го игнорират,  и обричат един занаят и един кът на покой и забрава!

 

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search